Łokieć tenisisty: przyczyny, objawy, leczenie
- 16 maja 2019
- dr Ewelina Stycznska-Kowalska
Od jakiegoś czasu odczuwasz dotkliwy ból w okolicach ramienia bądź łokcia? A może odczuwasz bolesne promieniowanie od ramienia do nadgarstka? Prawdopodobnie cierpisz z powodu łokcia tenisisty, nazwa może być dla Ciebie myląca lecz to schorzenia dotyczy nie tylko tenisistów. Dziś lekarz specjalista rehabilitacji medycznej Ewelina Styczyńska-Kowalska opowie o przyczynach, objawach, a także sposobach leczenia entezopatii mięśni prostowników nadgarstka.
Co to jest łokieć tenisisty?
Dla wielu nazwa może być myląca, niemniej jednak łokieć tenisisty to bolesna zmiana chorobowa dotykająca przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca (tak zwana entezopatia). Jeżeli chodzi o łokieć zmiany te dotyczą obszaru mięśni prostowników nadgarstka. Zmiana chorobowa zachodząca w obrębie łokcia jest wynikiem degeneracji budowy włókien kolagenowych ścięgien. Z przypadłością tą zmaga się zaledwie kilka procent tenisistów, natomiast pozostały odsetek stanowią pracownicy biurowi, informatycy, mechanicy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Terapia falami uderzeniowymi w walce z bólem
Przyczyny i objawy zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej
Zmiany degeneracyjne stanowią podstawową przyczynę powstawania łokcia tenisisty. W przypadku tenisistów przyczyną stanu zapalnego jest opóźniony „backhand”. Natomiast w przypadku pracowników biurowych nieprzerwany wyprost w nadgarstkach. Nawet najdrobniejsze, mikro urazy mogą prowadzić do przeciążenia i jednocześnie uszkodzenia struktur włókien kolagenowych ścięgien. Taki stan rzeczy może również prowadzić do zaburzenia ukrwienia okolic samego przyczepu. W miejscach w których dochodzi do uszkodzeń pojawia się zdecydowanie słabsza tkanka. Konsekwencją dalszego przeciążania ręki jest naderwanie ścięgien.
Łokieć tenisisty rozpoznacie po klasycznych objawach, które występują w chwili kiedy zaczynacie poruszać nadgarstkiem takich jak: chwytanie, podnoszenie, zaciskanie. Jeżeli mówimy o zaawansowanym stadium łokcia tenisisty ból może pojawiać się nawet w spoczynku.
Skuteczne metody leczenia
Jeżeli uważasz, że dotknął Cię problem łokcia tenisisty powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Po przeprowadzeniu wyczerpującego wywiadu lekarz może zlecić Ci badanie USG, rezonans magnetyczny lub badanie rentgenowskie. W leczeniu łokcia najczęściej praktykuje się następujące metody:
- Unieruchomienie łokcia,
- Ostrzykiwanie okolic nadkłycia bocznego kości ramiennej,
- Fizykoterapia,
- Laseroterapia,
- Leczenie ultradźwiękami,
- Jonoforeza,
- Masaż,
- Operacja,
EAT Skin Shock® a łokieć tenisisty
W krakowskiej Klinice VESUNA objawy łokcia tenisisty leczymy za pomocą terapii falami uderzeniowymi, którą przeprowadzamy urządzeniem medycznym EAT Skin Shock®. Przed przystąpieniem do terapii lekarz Kliniki z każdym pacjentem przeprowadza konsultacje rehabilitacyjne. Rozmowa ma na celu zapoznanie się z problemem pacjenta, a także ma wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenie zabiegu. Opisywane urządzenie EAT Skin Shock® w trakcie swojej pracy emituje dwa rodzaje fal: akustycznych oraz mechanicznych. Metoda ta jest całkowicie bezbolesna i bezinwazyjna. Już po pierwszej sesji odczujecie wyraźną poprawę. Aby osiągnąć optymalne efekty terapii zaleca się jej powtórzenie w 5-6 sesjach, rozłożonych odpowiednio w czasie.
Podejrzewasz u siebie łokieć tenisisty? Zatem nie czekaj i umów się na pierwsze konsultacje rehabilitacyjne w Klinice VESUNA! Nasi pracownicy zapoznają się Twoim przypadkiem, a także przedstawią Ci ofertę zabiegową dostosowaną do Twoich, indywidualnych potrzeb.