Zmiany naczyniowe – objawy, badania i leczenie
- 26 listopada 2018
- Sara Sendorek - kosmetolog
Zmiany naczyniowe to problem, z którym borykają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Nie da się ukryć, że wraz z wiekiem dochodzi do zmian w układzie naczyniowym. Jednym z pierwszych objawów sygnalizujących zmiany naczyniowe może być zaczerwieniona skóra bądź popękane naczynka na twarzy, szyi i dekolcie. Dziś lekarz Agnieszka Drożniak opowie nam o zmianach naczyniowych, sposobach leczenia, a także obowiązkowych badaniach.
Rodzaje zmian naczyniowych
Wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, które zachodzą w funkcjonowaniu naczynek w organizmie człowieka nazywamy zmianami naczyniowymi. Zazwyczaj mogą się one objawiać w postaci wyrazistych plam czy guzków na skórze. Najczęściej występują w kolorze intensywnej czerwieni. Czasami zmiany naczyniowe mogą być zapowiedzią choroby naczyniowej. Do najbardziej rozpoznawalnych rodzajów zmian naczyniowych zaliczamy:
- Teleangiektazje (tzw. pajączki naczyniowe),
- Malformacje naczyniowe,
- Punkty rubinowe,
- Trądzik różowaty,
- Naczyniaki,
- Plamy winne,
Jakie badania przeprowadzić?
Jednym z podstawowych badań, które wykorzystuje się w diagnostyce chorób układu krążenia jest badanie ultrasonograficzne tzw. USG. Badanie to jest całkowicie nieinwazyjne. W Klinice VESUNA badanie USG przeprowadzane jest metodą Dopplera. Podczas badania metoda ta pozwala na usłyszenie dźwięku odpowiadającego przepływowi krwi przez naczynia, czego niestety nie może nam zapewnić klasyczne USG. Badanie ultrasonograficzne z Dopplerem obrazuje zachodzące zmiany poprzez różne barwy oraz nasycenie kolorów. Owe barwy odpowiadają różnym szybkościom przepływu krwi, dzięki temu zmiany naczyniowe są zauważalne. Badanie dopplerowskie można przeprowadzić w następujących formach:
- Badanie metodą kolorowego doplera: metoda ta ukazuje prędkość oraz kierunek przepływu krwi w naczyniach,
- Badanie metodą doplera fali ciągłej: metoda ta przedstawia zmiany zachodzące w natężeniu przepływu krwi,
- Podwójne badanie metodą doplera: metoda ta ukazuje obraz zarówno naczyń krwionośnych jak i sąsiadujących narządów i tkanek,
Zmiany naczyniowe, a laseroterapia
W krakowskiej Klinice VESUNA usuwanie naczynek przeprowadzamy za pomocą laserów Nd: YAG FOTONA SPECTRO SP i DUALIS SP. Opisywane urządzenie pozwala na wniknięcie w głęboko położone tkanki, a uwalniana energia jest równomiernie dostarczana do małych jak i dużych naczyń. Pamiętajcie, że niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej metody, która usunie naczynka. Niestety wszystkie zmiany naczyniowe nie mogą być leczone w taki sam sposób, ponieważ każda z nich ma inną głębokość, przepływ oraz średnicę. Właśnie dlatego długość fali lasera jest dostosowywana indywidualnie. W celu zagwarantowania maksymalnych efektów zabiegu wykorzystuje się fototermolizę wybiórczą (wykorzystywana w leczeniu naczyń o barwie czerwonej) oraz jednorodną (stosowana podczas zamykania naczyń głębokich). Zabieg zamykania rozszerzonych naczynek pomaga leczyć takie dolegliwości jak:
- Rumień,
- Wady rozwoje naczyń,
- Wad rozwojowych naczyń tętniczych oraz żylnych,
- Naczyniaków krwionośnych,
- Naczynek starczych, pełza kotowatych, gwiaździstych poszerzania naczyń,
Zastanawiasz czy również Ciebie dotyczy problem zmian naczyniowych? Zatem zadzwoń do Kliniki VESUNA i umów się na pierwszą konsultację lekarską. Nasi pracownicy dostarczą Ci wszelkich niezbędnych informacji, a także dostosują ofertę zabiegową do Twoich indywidualnych potrzeb.