Cellulit, czyli inaczej lipodystrofia, to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, które prowadzi do obrzękowo-włóknistych zmian w tkance podskórnej. Cellulit jest problemem złożonym obejmującym nadmiar tkanki tłuszczowej oraz zaburzenia w budowie tkanki łącznej i zaburzenia mikrokrążenia w obrębie skóry i tkanki podskórnej. Nieprawidłowy przepływ krwi skutkuje niedotlenieniem i niedostatecznym odżywieniem tkanek. Tworzą się obrzęki i zastoje limfatyczne, osłabia się metabolizm komórkowy, toksyny nie są prawidłowo odprowadzane – gromadzą się w komórkach tłuszczowych, które w efekcie zaczynają się powiększać i uciskać na okoliczne naczynia krwionośne i limfatyczne. W kolejnych etapach powstawania cellulitu następuje zwiększona synteza kolagenu – w obrębie tkanki podskórnej zaczynają się tworzyć zwłóknienia i guzki, które znacznie utrudniają leczenie. Wygląd powierzchni skóry zaczyna ulegać zmianie – widoczne stają się charakterystyczne nierówności, skóra przypomina skórkę pomarańczy.
Istnieje wiele metod walki z cellulitem. Kluczowe w doborze odpowiedniego zabiegu jest rozpoznanie przyczyny oraz stopnia zaawansowania cellulitu. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest endermologia, która dzięki funkcji drenażu limfatycznego usprawnia krążenie i przyspiesza usuwanie zastojów limfatycznych. Endermologia stanowi świetne uzupełnienie innych zabiegów, takich jak np. Onda, która dzięki zastosowaniu mikrofal precyzyjnie rozbija komórki tłuszczowe, a także obkurcza włókna kolagenowe i napina skórę. Innym zabiegiem stosowanym w walce z cellulitem jest terapia elektryczno-akustyczna, która skutecznie rozbija złogi tłuszczowe, przyspiesza metabolizm i redukuje obrzęki. Dopełnieniem zabiegów jest mezoterapia igłowa pistoletem próżniowym, dzięki której podaje się preparaty bogate w składniki aktywne, które dodatkowo wygładzą skórę i poprawią jej napięcie. Oprócz zabiegów kosmetologicznych redukujących cellulit, niezwykle ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna dają gwarancję długotrwałych efektów w postaci gładkiej skóry.
Masz cellulit, ale nie wiesz jak się go pozbyć? Poniżej przedstawimy najbardziej TOP zabiegi na uporczywy cellulit. Oczywiście aby zasięgnąć fachowej, indywidualnej porady zapraszamy do naszych kosmetolog na bezpłatną konsultację.
Masaż podciśnieniowy! Pozwala na rozbicie niechcianej tkanki tłuszczowej, jednocześnie mocno modeluje i ujędrnia skórę. Doskonała dla osób, u których gromadzi się woda w organizmie- regularny masaż wspomaga układ limfatyczny i pomaga redukować zastoje wodne. Dlatego masaż podciśnieniowy idealne sprawdzi się w redukcji każdego rodzaju cellulitu.
Terapia elektro-akustyczna! Technologia opiera się na połączeniu fal akustycznych i elektrycznych, których działanie wzajemnie się uzupełnia. Powoduje to skuteczne rozbicie złogów tłuszczowych, poprawia drenaż, przyśpieszając metabolizm i likwidując obrzęki.
Cellulit to nie to samo co cellulitis! Pomimo podobnego brzmienia to są dwie odrębne przypadłości.
Cellulit jest defektem kosmetycznym, zazwyczaj kojarzonym z otyłością- jednak wbrew powszechnemu przekonaniu problem ten dotyczy również osób szczupłych.
Z kolei cellulitis to choroba dermatologiczna powodowana przez zapalenie tkanki podskórnej, której przyczyną jest infekcja bakteryjna.
Cellulit to problem, któremu trzeba zapobiegać. Aby zminimalizować ryzyko powstawania cellulitu warto podążać za kilkoma istotnymi wskazówkami:
Zbilansowana dieta to klucz do sukcesu. Zrezygnuj ze spożywania przetworzonej żywności i tłustych potraw, które są źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych. Ogranicz spożywanie soli, która powoduje zatrzymywanie wody w organizmie i w efekcie tworzenie się obrzęków. Ograniczyć należy także ilość spożywanych cukrów prostych zawartych w słodyczach i słodkich napojach. Zwiększ spożycie warzyw i owoców oraz lekkostrawnych potraw. Warto wprowadzić do diety oleje roślinne, takie jak np. oliwa z oliwek oraz orzechy.
Picie dużych ilości wody (min. 1,5 litra dziennie) pozwoli nawodnić organizm oraz przyspieszy usuwanie toksyn z organizmu. Dodatkowo woda zwiększa elastyczność skóry.
Aktywności fizyczna przyspiesza metabolizm i poprawia krążenie, co wspomaga przepływ krwi i limfy oraz usprawnia usuwanie toksyn z organizmu. Regularne ćwiczenia fizyczne minimalizują ryzyko powstawania zastojów limfatycznych i pobudzają spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Masaż podciśnieniowy pozwala zredukować nadmierną ilość tkanki tłuszczowej. Zabieg poprawia krążenie, dzięki czemu zmniejsza obrzęki. Dodatkowo wpływa na syntezę kolagenu i ujędrnia skórę.
Palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu niekorzystnie wpływa na organizm, powodując jego niedotlenienie. Używki przyczyniają się także do powstawania większej ilości wolnych rodników, które wywołują stres oksydacyjny i osłabiają struktury skórne.
W zależności od czynników które go wywołują, rozpoznaje się dwa podstawowe rodzaje cellulitu:
Cellulit wodny – powstaje wskutek obrzęków wynikających z nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie. Problem ten może dotyczyć kobiet w każdym wieku, również szczupłych i aktywnych fizycznie. Ten rodzaj cellulitu jest najczęściej następstwem spożywania żywności przetworzonej lub nadużywania soli w diecie oraz zmian hormonalnych w przebiegu cyklu miesiączkowego.
Cellulit tłuszczowy występuje przede wszystkim u osób otyłych lub z nadwagą, może być także skutkiem nieleczonego cellulitu wodnego. Cellulit tłuszczowy powstaje w wyniku zaburzeń procesu lipolizy – nieprawidłowy rozpad trójglicerydów prowadzi do powstania nadmiaru nieprawidłowych komórek tłuszczowych, co skutkuje zmianami w strukturze tkanki tłuszczowej.