Wpływ kwasów tłuszczowych Omega 3-6-9 na stan skóry


- 31 października 2021
- kosmetolog Sara Sendorek
Zauważyłaś, że w ostatnich miesiącach kondycja Twojej cery uległa pogorszeniu. Mimo stosowania kremów, balsamów skóra jest szara i przesuszona. Podejrzewasz, że jesień i sezon grzewczy ma coś z tym wspólnego. Pora to zmienić. W dzisiejszym artykule kosmetolog Eliza Pelc, opowie o wpływie kwasów tłuszczowych Omega 3-6-9 na stan skóry.
Jesień w pełni
Jesień to ta pora roku, którą wielu wita z nieskrywanym entuzjazmem. Niemniej, wy nie zaliczacie się do tej grupy. Właśnie podczas tej pory roku wasza skóra ma tendencję do przesuszania. Nic więc dziwnego, że kremów i balsamów w waszej kosmetyczce jest pod dostatkiem. Ostrożne powinny być też posiadaczki cery atopowej czy wrażliwej. Niestety, suche powietrze, gwałtowne zmiany temperatur, a nawet noszenie grubych ubrań wpływają na kondycję cery. Jak temu zapobiec? Dobrym rozwiązaniem jest suplementacja kwasów tłuszczowych Omega 3-6-9, które mają zbawienny wpływ na cerę.
Poznaj kwasy Omega
Kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Co jest ich znakiem rozpoznawczym? Omega 3 i 6 są podstawowym budulcem organizmu, dostarczającym również energii. Oba kwasy posiadają więcej niż jedno wiązanie podwójne w cząsteczce. Niestety, ludzki organizm nie może ich wyprodukować. Gdzie zatem się znajdują? W jedzeniu, ale po kolei.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Ceramidy – czym są i jaką pełnią rolę?
Gdzie znaleźć kwasy Omega 3-6-9?
Suplementacja kwasów Omega 3 i 6 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiecie już, że ludzki organizm nie może wyprodukować kwasów Omega 3-6. Naturalnie nasuwa się pytanie, w jakich produktach można je znaleźć?
- Kwasy Omega 3 – znajdziecie je w morskich rybach (kwas dokozaheksaenowy DHA), owocach morza (kwas eikozapentaenowy EPA), a także orzechach, siemieniu i oleju lnianym (kwas alfa-linolenowy ALA).
- Kwasy Omega 6 – są niezbędnych elementem olejów roślinnych (kwas linolowy LA), a także nasion ogórecznika lekarskiego, czarnuszki czy wiesiołka (kwas gamma-linolenowy GLA).
- Kwasy Omega 9 – właściwie są wyjątkiem od reguły. Ludzki organizm nie potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania, a dodatkowo może je sam wyprodukować. Mimo wszystko zalicza się je do niezbędnych kwasów tłuszczowych (NNKT). Ich prawidłową syntezę regulują kwasy Omega 3 i 6.
Kwasy Omega a kondycja skóry
Właściwości zdrowotne kwasów Omega 3-6-9 to jedno, ale jak wpływają na kondycję skóry? Cóż, odgrywają ważną rolę we wzmocnieniu bariery hydrolipidowej skóry. Jak dobrze wszyscy wiemy, bariera składa się z:
- Keratynocytów (komórek skóry),
- Lipidów (tj. ceramidów, steroli, skwalenu, wolnych kwasów tłuszczowych).
Okazuje się, że blisko 40% lipidów to ceramidy zawierające kwas linolowy (uważany za jeden z kluczowych kwasów NNKT). Gdy skóra jest w niego uboga, wówczas może się borykać z chorobami skóry jak łuszczyca. Dodatkowo kwasy Omega 3-6-9 wzmacniają barierę hydrolipidową skóry, a gdy zostanie naruszona, regeneruje ją. Kwasy Omega działają antyoksydacyjnie, tym samym spowalniają procesy starzenia się skóry. Na ich suplementacje powinny zdecydować się osoby borykające się z AZS.
Twoja cera potrzebuje optymalnego nawilżenia? Nie czekaj i zadzwoń do Kliniki VESUNA. Nasi specjaliści przygotują dla Ciebie ofertę zabiegową, dostosowaną do Twoich potrzeb.