Usuwanie brodawek domowym sposobem
- 18 września 2015
- Sara Sendorek - kosmetolog
Gładka i bez skazy, taka powinna być nasza skóra. Poddajemy ją różnym zabiegom pielęgnacyjnym, ale czasem mimo sporych wysiłków zdarza się, że pojawiają się niedoskonałości. Szczególnie nieestetyczne i widoczne są brodawki, zwane także kurzajkami. Niewielkie, guzkowate zmiany skórne, wywoływane zakażeniem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Zwykle bezbolesne mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, najczęściej jednak na dłoniach lub stopach, a także na twarzy. Choć nie są zmianami złośliwymi, szpecą i szybko wpędzają w kompleksy. Czy można im zaradzić?
Czy to brodawka?
Ważnym jest, aby przed próbą usunięcia problemu sprawdzić, czy powstała zmiana skórna to na pewno brodawka. Jest kilka typów, oraz metod usuwania brodawek, niemniej jednak zanim do zrobimy wszystkie wyraźnie odznaczają się na zdrowej skórze. Osiągają rozmiary od kilku do kilkunastu centymetrów, a ich powierzchnia jest grudkowata i nierówna. Kolor waha się od naturalnej barwy skóry po odcienie brązu i czerni. Jeśli guzek wzbudza nasze wątpliwości i obawy, najlepiej będzie udać się do lekarza dermatologii, który postawi dokładną diagnozę.
Jak zlikwidować brodawki domowymi sposobami?
Nim zgłosimy się do specjalisty, warto sięgnąć po domowe sposoby znane naszym babciom.
- Kwas salicylowy – dostępny w aptece, ma silne działanie zmiękczające, dzięki czemu szybko rozbija tkankę i usuwa brodawki. Wystarczy wsmarować go w miejsce zakażenia.
- Mleczko z łodyg glistnika – zwany inaczej jaskółczym zielem. Znajdziemy go w parkach lub na łąkach. Należy jednak uważać, gdyż jest trujący.
- Ocet jabłkowy – remedium na wiele schorzeń, skuteczne także w usuwaniu brodawek. Przez kilka dni należy robić okłady nasączonym wacikiem, a brodawka zacznie znikać.
- Czosnek – kolejny naturalny lek na wiele dolegliwości. Rozgnieciony ząbek przykładamy w miejsce zmiany skórnej na kilka godzin. Pamiętajmy jednak aby dobrze zabezpieczyć zdrową skórkę, w ten sposób unikniemy poparzeń.
- Olejki eteryczne – np. olejek z drzewa herbacianego ma silne działanie antyseptyczne. Nada się również olejek lawendowy lub eukaliptusowy.
CZYTAJ TAKŻE: JAK POZBYĆ SIĘ BRODAWEK?
Domowe sposoby usuwania brodawek są naturalne i bezpieczne, ale nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Jeśli problem nie ustępuje, warto skorzystać z pomocy medycyny estetycznej. Krakowska Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA oferuje laserowe leczenie zmian skórnych, w tym usuwanie brodawek. Zabieg wykonuje się szybko i jest skuteczny, a uzyskane efekty trwałe.