Jak pozbyć się brodawek?
- 20 sierpnia 2016
- Sara Sendorek - kosmetolog
To pytanie pewnie zastanawia każdego, kto choć raz miał z nimi styczność. Niestety często te małe zmiany skórne zostają z nami na dłużej. Brodawki są odporne na wiele czynników. Większość z nas wie, jak dużo jest sposobów na ich pozbycie się, ale czy znamy wszystkie metody? Dowiedz się, jak pozbyć się brodawek.
Brodawka – co to jest?
Brodawki (inaczej nazywane kurzajkami) wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV – human papillomavirus). Każdy z wirusów powoduje inny rodzaj brodawek np. płaskie, zwykłe, mozaikowe. Do zakażenia najczęściej dochodzi w wilgotnych miejscach, takich jak basen, sauna czy plaża. Brodawką możemy się również zarazić poprzez bezpośredni kontakt z zakażona osobą. Dlatego tak ważne jest chodzenie w klapkach na basenie oraz korzystanie z własnego ręcznika. Jeśli o nich zapomnimy, to po powrocie koniecznie zdezynfekujmy stopy.
Jak pozbyć się brodawek naturalnymi metodami?
Do sposobów walki z brodawkami należy zaliczyć metody naturalne oraz farmakologiczne. Wiele osób uważa, że te pierwsze są naprawdę skuteczne. Najczęściej leczenie tymi sposobami opiera się na pocieraniu o brodawkę, bądź zostawianiu na noc pod opatrunkiem takich składników jak na przykład: wewnętrznej skórki banana, kawałka surowego ziemniaka, plasterka bakłażana, roztartego czosnku lub cebuli, świeżo wyciśniętego miąższu z aloesu, glistnika jaskółczego, marynowanej w occie cytryny czy listka wierzby.
CZYTAJ TAKŻE – USUWANIE BRODAWEK DOMOWYM SPOSOBEM
Metody farmakologiczne i chirurgiczne
Zazwyczaj jednak metody naturalne nie są na tyle skuteczne, aby całkowicie usunąć zmianę skórną. Najlepiej od razu skontaktować się z dermatologiem. Lekarze zalecają wtedy stosowanie wszelkich preparatów zawierających kwas salicylowy, mlekowy lub mocznik. Ich celem jest wysuszenie i wypalenie brodawki. Ważne jest, aby jej nie rozdrapywać ani nie wydłubywać, gdyż przez to zamiast usunąć jedną brodawkę, możemy nabawić się kolejnych. Jeśli preparaty nie poskutkują, dermatolog będzie próbował usunąć narośl poprzez jej zamrożenie ciekłym azotem lub łyżeczkowanie. Pamiętajmy, aby przed tą metodą zmiękczyć brodawkę obwiązując ją mokrym opatrunkiem. Oba zabiegi są bezbolesne.
Poddaj się zabiegowi laserowemu i pozbądź się brodawek
Niestety tradycyjna terapia jest często bardzo czasochłonna, a brodawki odporne na leczenie. Wtedy jedyne co pozostaje, to usuwanie laserowe. W Klinice VESUNA przeprowadzamy zabieg laserowy na wielu zmianach skórnych m.in. brodawkach płaskich, łojotokowych, włókniakach miękkich itd. Sam zabieg jest krótki, a po usunięciu zmiany pozostaje tylko mała ranka, która szybko się goi. Efekt jest trwały i raz usunięta brodawka nie odrasta już w tym samym miejscu.
Rozważasz laserowe usunięcie brodawek? Zadzwoń do Kliniki VESUNA i umów się na pierwszą konsultację. Nasi specjaliści z całą pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości.