Jak usunąć rozstępy po ciąży?
- 18 maja 2016
- Sara Sendorek - kosmetolog
Ciąża to cudowny czas w życiu kobiety. Ponieważ przez 40 tygodni przyszła matka odczuwa bardzo silną więź z jeszcze nienarodzonym dzieckiem. Jednakże ciąża to również czas wielu przemian, które zachodzą zarówno wewnątrz organizmu kobiety jak i na zewnątrz. Burza hormonów, przyrost masy ciała czy pojawiające się rozstępy to bardzo popularne problemy przyszłych matek. Dziś skupimy się na rozstępach, które są dotkliwym problem kobiet w okresie ciąży jak i po szczęśliwym rozwiązaniu.
Rozstępy, a ciąża
Każda kobieta planująca ciążę boi się przyrostu wagi oraz zmian, które zajdą w jej organizmie. Pamiętajcie, że rozstępy pojawiają się w skórze właściwej zarówno na brzuchu, udach czy piersiach. Rozstępy są efektem nieprawidłowej pracy fibroblastów, które odpowiadają za produkcję kolagenu oraz elastyny w skórze. Prawidłowa praca fibroblastów sprawia, że skóra naszego ciała jest jędrna i elastyczna, kiedy ich praca zostaje zaburzona pojawiają się rozstępy.
W trakcie ciąży organizm kobiety jest narażony na prawdziwą burzę hormonalną. W okresie ciąży włókna kolagenu są słabsze ze względu na duże stężenie kortyzolu (tzw. „hormon stresu” produkowany przez korę nadnerczy). Opisywany hormon zaburza pracę fibroblastów, a co za tym idzie produkcja włókien kolagenu również zostaje zakłócona. W rezultacie włókna kolagenu są mniej odporne na rozciąganie, a w wyniku przyrostu wagi i centymetrów w pasie włókna pękają. Wynikiem czego są pojawiające się rozstępy.
Jak poradzić sobie z rozstępami po ciąży?
Jedną z metod zapobiegania rozstępom jest używanie kremów nawilżających. Zdecydowanie większa część kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży powinna być stosowana od 4 miesiąca ciąży. Skład kosmetyków o opisywanym przeznaczeniu jest do siebie zbliżony. Opierają się one na mieszance takich substancji jak: wyciąg z kasztanowca, bluszczu, przywrotnika czy skrzypu. Substancje te poprawiają pracę fibroblastów, sprawiają, że skóra jest bardziej elastyczna, a także stymulują przemianę materii w tkankach. Dzięki temu skóra ciała jest przygotowana na przyrost wagi i rozciągnięcie skóry. Pamiętaj aby ujędrniające kremy wcierać dwa razy dziennie w trakcie ciąży.
CZYTAJ TAKŻE: USG i USG 4D to obowiązkowe badanie w ciąży
Zbilansowana dieta
Za sprawą burzy hormonalnej kobieta w trakcie ciąży narażona jest na liczne zachcianki. Nie raz słyszeliście o kobiecie, która zajada się naleśnikami z czekoladą w towarzystwie śledzi czy ogórków. Aby uniknąć rozstępów po ciąży prawidłowy przyrost masy ciała w tym szczególnym okresie powinien wahać się między 10, a 14 kilogramami. Ważne aby dieta przyszłej mamy była bogata w różne składniki odżywcze oraz uzupełniona o cynk, który wpływa na kondycję skóry.
Laser jako sposób na usuwanie rozstępów
Jeżeli jednak w czasie ciąży kremy zawiodły, twoja skóra nie wytrzymała szybkiego przyrostu masy, może powinnaś rozważyć laserowe usuwanie rozstępów po ciąży? Z naszej strony jako sposób na walkę z rozstępami proponujemy wykorzystanie nowoczesnych urządzeń medycznych, w tym laserów Er:Yag FOTONA SPECTRO SP i FOTONA DUALIS SP. Zabiegi laserowe charakteryzują się głębokim efektem termalnym, dzięki czemu usuwanie rozstępów staje się znacznie prostsze, a efektywność zabiegu oceniana jest niezwykle wysoko.
Pragniesz usunąć rozstępy po ciąży za pomocą laserów? Umów się na pierwsze konsultacje w krakowskiej Klinice VESUNA!