Okresowe badania ginekologiczne
- 11 sierpnia 2022
- Lekarz Ginekolog Anna Lisiewicz
Już nie pamiętasz kiedy ostatni raz byłaś na okresowych badaniach ginekologicznych? Teoretycznie wiesz, że powinnaś się w końcu udać do swojego ginekologa, ale w praktyce zawsze coś stoi na przeszkodzie. Może to już najwyższy czas aby nie szukać wymówek tylko zapisać się na wizytę? Dziś lekarz ginekolog Anna Lisiewicz opowie o roli regularnych badań profilaktycznych.
Dlaczego okresowe badania ginekologiczne są ważne?
Okresowe badania ginekologiczne pośród kobiet to standardowa profilaktyka, która powinna zostać przeprowadzana co roku. Ma ona na celu monitorowanie stanu zdrowia pacjentki, a także wczesne rozpoznanie chorób oraz jednoczesne rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. W skład podstawowych badań ginekologicznych wchodzą:
- Ocena ogólnego stanu zdrowia pacjentki,
- Informacje o wieku Pacjentki, wywiad miesiączkowy, przebyte operacje, przebyte choroby, obecne choroby, przyjmowane leki oraz ewentualne dolegliwości
- Ocena czynników ryzyka wystąpienia chorób-wywiad rodzinny (ewentualne choroby o podłożu genetycznym)
- Badanie piersi,
- Badanie ginekologiczne,
Jak wygląda badanie ginekologiczne?
W Klinice VESUNA badanie ginekologiczne przeprowadzane jest na fotelu ginekologicznym, w intymnej atmosferze. Zasadniczo badanie składa się z kilku części, a mianowicie: oceny zewnętrznych narządów płciowych, badania we wziernikach oraz badania tzw. dwuręcznego. Badanie we wziernikach służy do oceny ścian pochwy, jej sklepień oraz szyjki macicy. Podczas badania z wykorzystaniem wziernika, możliwe jest pobranie, za pomocą specjalnej szczoteczki, wymazu do badania cytologicznego. Jeżeli chodzi o badanie dwuręczne, to polega ono na wprowadzeniu dwóch palców jednej ręki do pochwy, natomiast drugą rękę umieszcza się nad spojeniem łonowym- na brzuchu. Pozwala ono na ocenę stanu narządu rodnego (czyli pochwy, szyjki macicy, macicy, jajników, miednicy kostnej) . Po zbadaniu pacjentki ustalamy zalecenia (np. doradza metodę antykoncepcji, udziela instruktażu comiesięcznego samobadania piersi) czy też wyznaczamy ewentualne dalsze postępowanie diagnostyczne jak na przykład: przeprowadzenie mammografii, badanie USG piersi, badanie USG narządu rodnego, badania krwi a także przypisanie ewentualnych leków.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Cytologia – przygotowanie i przebieg badania
Odstępstwa od reguły
Okresowe badania ginekologiczne będą wyglądać zupełnie inaczej w przypadku kobiety, która jest dziewicą. Ta grupa pacjentek nie może nie być badana za pomocą wzierników dopochwowych. Badanie ginekologiczne przeprowadzane jest poprzez wprowadzenie palca jednej ręki do odbytnicy, druga ręka delikatnie przyciska okolicę nad spojeniem łonowym.
Pragniesz przeprowadzić okresowe badania ginekologiczne? Zatem zadzwoń do Kliniki VESUNA i zaplanuj swoją wizytę!