Cytologia – przygotowanie i przebieg badania
- 8 sierpnia 2022
- Lekarz Ginekolog Anna Lisiewicz
Cytologia to badanie, które służy do wykrywanie stanów przedrakowych raka szyjki macicy. Jest nieinwazyjne, bezbolesne i szybkie- z przygotowaniem trwa zaledwie kilka minut. Zaleca się aby było wykonywane u wszystkich kobiet w odstępach 1-3 lat. Dziś lekarz Anna Lisiewicz opowie o znaczeniu cytologii, wskazaniach, a także przebiegu samego badania.
Do czego służy cytologia?
Cytologia to badanie profilaktyczne, czyli skierowane do osób bez objawów choroby, a mające za zadanie wykrycie stanów przedrakowych raka szyjki macicy, czyli takiego zaawansowania choroby, które można je łatwo leczyć. Skierowane jest do wszystkich kobiet, zarówno nastolatek, które rozpoczęły współżycie seksualne, pacjentek w wieku rozrodczym, kobiet w ciąży czy po menopauzie.
CZYTAJ TAKŻE: KONSULTACJE GINEKOLOGICZNE DLA KOBIET
Pierwsze badanie cytologiczne powinno zostać przeprowadzone po inicjacji seksualnej, jednak nie później niż po 25 roku życia.
Jak przygotować się do badania?
Badanie cytologiczne powinno zostać przeprowadzone między trzecim dniem po miesiączce, a czwartym dniem poprzedzającym kolejny cykl menstruacyjny( najlepiej w pierwszej fazie cyklu). W czasie miesiączki pobranie materiału z szyjki macicy nie jest możliwe. W przypadku stosowania środków dopochwowych lub irygacyjnych warto odczekać co najmniej pięć dni. Pamiętajcie, że przed badaniem cytologicznym nie należy współżyć przez co najmniej 24 godziny, a także nie należy przeprowadzać badania ginekologicznego dzień przed planowaną cytologią. Jeżeli cierpisz z powodu infekcji miejsc intymnych warto odroczyć badanie cytologiczne, do czasu wyleczenia infekcji.
Przebieg badania cytologicznego
Badanie cytologiczne przypomina badanie ginekologiczne. Kiedy pacjentka położy się na fotelu ginekologicznym, osoba pobierającą cytologię wprowadza do pochwy jednorazowy wziernik oby uwidocznić szyjkę macicy. Następnie za pomocą specjalnej szczoteczki, która wyglądem przypomina szczoteczkę do mascary pobierany jest materiał do badania. Jest to nic innego jak nabłonek szyjki macicy. Jest to badanie bezbolesne. Trwa dosłownie parę sekund.
Aby wynik badania był miarodajny, wymaz pobierany jest z dwóch miejsc, a mianowicie tarczy części pochwowej szyjki macicy oraz z kanału szyjki macicy. Materiał należy następnie nanieść na specjalne szkiełko, które zostanie spryskane utrwalaczem. Tak przygotowany preparat może bezpiecznie zostać przetransportowany do laboratorium, gdzie zostanie oceniony pod mikroskopem przez specjalistę. Kiedy powtórzyć badanie? Pacjentki Kliniki VESUNA stosunkowo często zadają to pytanie. Najbezpieczniej jest wykonywać badanie cytologiczne co roku, chyba że nasz lekarz zaleci inaczej.
Nie pamiętasz kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa? Nie czekaj i umów się na badanie cytologiczne w krakowskiej Klinice VESUNA!