Wkładka domaciczna – działanie, skuteczność, opinie
- 14 sierpnia 2022
- Lekarz Ginekolog Anna Lisiewicz
Wkładka domaciczna to forma antykoncepcji, która w ostatnim czasie zyskała sporą popularność. Niestety ze względu na różnego rodzaju mity, krążące wokół tzw. spirali, wiele kobiet zastanawia się nad jej skutecznością. Jak działa i czy jest bezpieczna? Więcej informacji w poniższym artykule.
Wkładka domaciczna – czym jest i jak działa?
Wkładka domaciczna to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, która występuje w formie małej konstrukcji przypominającej literkę T. Wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje wkładek:
- Wkładka domaciczna z dodatkiem jonów miedzi – to tzw. klasyczna odmiana, która wpływa na zmianę konsystencji śluzu. W ten sposób plemnik posiada utrudnioną drogę do jajowodu, co w rezultacie niemal uniemożliwia mu zapłodnienie komórki jajowej. Jeśli jednak dojdzie do przemieszczenia się plemnika, stan zapalny, który powstał podczas całego procesu, skutecznie utrudni implantację zapłodnionego jajeczka.
- Wkładka domaciczna z dodatkiem hormonów – ten rodzaj wkładki związany jest z dodatkowym uwalnianiem progestagenu, który osłabia plemniki, ogranicza ich prawidłową mobilność, a także hamuje owulację.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zapewnij sobie lepsze doznania seksualne!
Czy zabieg jest bolesny?
Mimo wielu kontrowersyjnych opinii związanych z umieszczaniem wkładki domacicznej, nie ma czego się obawiać! Przed założeniem wkładki antykoncepcyjnej, wykonuje się badanie cytologiczne i gdy wszystko jest w porządku, wtedy lekarz wprowadza wkładkę za pomocą specjalnego aplikatora do macicy. Po jej prawidłowym umiejscowieniu, wykonuje się USG, aby sprawdzić, czy wkładka jest właściwie ułożona w jamie macicy. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i trwa zaledwie 15 minut.
Jak długo można stosować wkładkę domaciczną?
Długość skutecznego działania wkładki wynosi od 3 do 5 lat. Jeśli po upływie tego czasu nie dzieje się nic niepokojącego, a kobieta nadal chce używać tej formy antykoncepcji, może skonsultować to z lekarzem i ponownie umieścić wkładkę wewnątrz macicy. To, o czym należy pamiętać, to fakt, iż nie można samodzielnie jej wyciągać! Decyzję o usunięciu lub przedłużeniu czasu stosowania wkładki, podejmuje ginekolog.
SPRAWDŹ TAKŻE: Okresowe badania ginekologiczne
Wkładka domaciczna – dla kogo jest przeznaczona?
Wkładka domaciczna, to doskonałe rozwiązanie dla kobiet, które nie są usatysfakcjonowane po stosowaniu tabletek hormonalnych. To również fantastyczna alternatywa dla osób, które pragną w bezpieczny oraz skuteczny sposób zapobiegać ciąży bez potrzeby pamiętania o codziennej aplikacji hormonów. Zaleca się, aby tego typu formę antykoncepcji stosowały kobiety, które karmią piersią, a także cierpią na obfite krwawienie miesiączkowe.
Wkładka domaciczna Levosert®
Pacjentkom naszej kliniki polecamy zastosowanie wkładki wewnatrzmacicznej marki Levosert®, która cieszy się obecnie bardzo dużym zaufaniem. Jej mechanizm opiera się na stopniowym uwalnianiu hormonów, które zapobiegają zapłodnieniu komórki jajowej, a skuteczność wkładki jest bliska 98%.
Zastanawiasz się nad zastosowaniem wkładki domacicznej? Jeśli tak, nie czekaj i umów się na konsultację ginekologiczną w celu ustalenia szczegółów terapii antykoncepcyjnej.