Jak leczyć zapalenie więzadła właściwego rzepki?
- 30 kwietnia 2019
- dr Ewelina Stycznska-Kowalska
Od jakiegoś czasu odczuwasz dotkliwy ból w obrębie kolana, a podczas chodzenia odczuwasz duży dyskomfort. Zauważasz, że wykonywanie dotychczasowych, codziennych czynności sprawia Ci ogromną trudność. Być może cierpisz z powodu entezopatii więzadła rzepki, które jest wynikiem nadmiernego uprawiania sportu bądź przeciążenia kolana. Dziś lekarz specjalista rehabilitacji medycznej Ewelina Styczyńska-Kowalska opowie jak leczyć zapalenie więzadła właściwego rzepki.
Co to jest więzadło rzepki?
Więzadło rzepki to jedno z więzadeł stawu kolanowego, które również pełni rolę środkowej części wspólnego ścięgna mięśnia czworogłowego uda. Jest to rola dość istotna gdyż więzadło właściwe rzepki jest największym jak i najważniejszym prostownikiem stawu kolanowego! Więzadło rozciąga się od wierzchołka rzepki w d dół, gdzie przyczepia się do guzowatości piszczeli kości piszczelowej. Wyprostowanie stawu kolanowego wpływa na odpowiednie napięcie mięśnia czworogłowego, a także przeniesienia siły na podudzie oraz stabilizację kolana podczas hamowania w chodzie.
Jak rozpoznać objawy i stopień uszkodzenia?
Objawy zapalenia więzadła właściwego rzepki można rozpoznać poprzez ból poniżej rzepki, który zazwyczaj jest odczuwany podczas wyprostu kolana, schodzenia po schodach, wykonywania przysiadu i podskoku. Ponadto uwidacznia się asymetria obrysu rzepki, której może towarzyszyć obrzęk, a także osłabienie siły mięśnia czworogłowego. Oczywiście za pomocą czasu oraz stopnia zaawansowania stanu zapalnego więzadła właściwego rzepki można wyróżnić cztery stopnie uszkodzenia:
- Odczuwalny ból pojawiający się tuż po wysiłku fizycznym,
- Odczuwalny ból pojawiający się przed jak i po wysiłku fizycznym (zazwyczaj ustępuje wraz z przeprowadzoną rozgrzewką),
- Odczuwalny ból podczas całego treningu fizycznego,
- Permanentny ból, który jest odczuwany przez cały czas (ten stopień uszkodzenia więzadła właściwego rzepki może prowadzić do jego zerwania),
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Terapia osoczem bogatopłykotym w walce z bólem stawów
Jak uniknąć kolana skoczka?
Aby uniknąć urazów kolana, czy zapalenia więzadła właściwego rzepki należy zachować umiar podczas aktywności fizycznej. Jeżeli wracasz do aktywności fizycznej po długiej nieobecności to lepiej powracać do niej z umiarem. Zbyt intensywne i zbyt częste treningi mogą prowadzić do stanów zapalnych więzadła właściwego rzepki. Ponadto podczas treningów warto dwa razy zastanowić się nad doborem obciążenia, a także warto zadbać o odpowiednią rozgrzewkę i różnorodność podczas treningu. Pamiętajcie, że dobór obuwia podczas treningu ma również ogromne znaczenie. Ponadto możemy wyróżnić grupę czynników ryzyka, które przyczynią się do powstania stanu zapalnego więzadła właściwego rzepki. Mianowicie są to:
- Nierównowaga siły mięśni kończyny dolnej,
- Zaburzenie biomechaniki kończyny dolnej,
- Słaba stabilizacja centralna,
Jak leczyć zapalenie więzadła właściwego rzepki?
Jeżeli cierpicie z powodu zapalenie więzadła właściwego rzepki i odczuwalny ból jest nie do zniesienia to koniecznie wybierz się do lekarza. W pierwszej kolejności zleci Ci on badanie USG, które określi stopień uszkodzenia więzadła. Pamiętajcie, że w trakcie leczenia musicie na jakiś czas zapomnieć o treningach fizycznych. Jeżeli doszło do częściowego bądź całkowitego zerwania rzepki wówczas czeka Was operacja po której czeka na Was rehabilitacja i fizykoterapia.
W Klinice VESUNA jednym ze sposobów leczenia urazów kolana jest terapia osoczem bogatopłytkowym. Opisywana terapia jest mało inwazyjna i przede wszystkim bezpieczna. Kuracja pozwala ominąć długotrwały proces rekonwalescencji, a jej efekty są długotrwałe i szybko odczuwalne. Przed rozpoczęciem kuracji lekarz przeprowadza z potencjalnym pacjentem dokładny wywiad, który ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do rozpoczęcia kuracji. Kiedy wszystko się zgadza możliwe jest rozpoczęcie procedury zabiegowej, która zazwyczaj trwa od 30 do 40 minut.
Podejrzewasz u siebie zapalenie więzadła właściwego rzepki? Zatem zadzwoń do Kliniki VESUNA i umów się na pierwsze konsultacje rehabilitacyjne. Nasi pracownicy zapoznają się z Twoim problem, a także przedstawią Ci formę leczenia dostosowaną do Twoich, indywidualnych potrzeb.