Terapia osoczem bogatopłytkowym w walce z bólem stawów
- 16 października 2018
- dr Ewelina Stycznska-Kowalska
Chroniczny ból stawów oraz ścięgien w dłuższej perspektywie może powodować spory dyskomfort. Codzienne czynności oraz proste ćwiczenia wiążą się z ogromnym bólem. Mimo przyjmowania leków przeciwbólowych sytuacja się nie zmienia. Zastanawiacie się jak rozwiązać ten problem i pozbyć się bólu raz na zawsze? Na dzień dzisiejszy gałęzie medycyny coraz chętniej sięgają po osocze bogatopłytkowe, które swoje uznanie zdobyło także w medycynie estetycznej. O roli terapii osoczem bogatopłytkowym w walce z bólem stawów, sposobach leczenia oraz rehabilitacji opowie lekarz specjalista Ewelina Styczyńska-Kowalska.
Zastosowanie terapii osoczem bogatopłytkowym
Osocze bogatopłytkowe, które od dawna znajduje swoje zastosowanie w medycynie, zostało szczególnie docenione w gałęzi takiej jak ortopedia. Główną zaletą opisywanej kuracji jest wykorzystanie osocza bogatopłytkowego, które naprawia i odbudowuje tkanki oraz mięśnie za sprawą tzw. czynnika wzrostu. Terapia osoczem bogatopłytkowym stosowana jest między innymi w leczeniu:
- Urazów łokcia,
- Ostrogi piętowej,
- Urazów kolan,
- Urazów i zmian zwyrodnieniowych ścięgien,
- Urazów i zmian przeciążeniowych,
- Schorzeń oraz kontuzji stawów,
- Ubytków chrząstki stawowej,
- Zaburzeń zrostu kostnego,
Terapia osoczem bogatopłytkowym jest całkowicie bezpieczna i przede wszystkim mało inwazyjna. Kuracja pomaga uniknąć długotrwałego procesu rekonwalescencji, a efekty są szybko odczuwalne, a także długotrwałe.
Kto nie może skorzystać z terapii?
Niestety terapia osoczem bogatopłytkowym nie może zostać wykorzystana we wszystkich przypadkach. Kuracji nie powinny poddawać się osoby, które przewlekle chorują na zespół wątrobowo-nerkowy, są zakażeni wirusami HCV, HBS lub HIV, chorują na sklerodermię, immunologiczne choroby naczyń. Ponadto, kuracji nie powinny poddawać się również osoby, którzy leczą się immunosupresyjnie, bądź pacjenci w trakcie antykoaguloterapii, cierpiący na alergię, na nukleotydy, przewlekłe choroby wątroby, sepsę bądź choroby krwi.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego
Przygotowanie do zabiegu
W Klinice VESUNA przed rozpoczęciem terapii osoczem bogatopłytkowym przeprowadzamy dokładny wywiad z pacjentem, a także prosimy o dostarczenie wyników badań krwi (morfologii, APTT, INR, przeciwciała anty HCV, anty-HBs). Wyniki oraz rozmowa ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do rozpoczęcia kuracji. Jeżeli pacjent kwalifikuje się do rozpoczęcia terapii wówczas umawiamy się na pierwszą sesję.
Kuracja preparatem Regeneris®
W pierwszej kolejności pobieramy od pacjenta krew żylną (od 15 do 50 ml), która jest potrzebna do otrzymania osocza bogatopłytkowego. Krew pacjenta poddawana jest wirowaniu, w ciągu kilku minut następuje oddzielenie erytrocytów oraz leukocytów od osocza. W taki właśnie sposób uzyskujemy osocze bogatopłytkowe do którego dodajemy preparat Regeneris®. Następnie wybrany obszar jest dokładnie dezynfekowany i rozpoczynamy ostrzykiwanie z wcześniej przygotowanym osoczem. Po zakończonym zabiegu na miejsce w którym doszło do iniekcji nakładamy jałowy opatrunek. Sam zabieg trwa od 30 do 40 minut. Pamiętajcie, że 2-3 tygodnie przed zabiegiem należy unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a co najmniej 5 dni przed zabiegiem nie należy stosować leków przeciwzakrzepowych. Na dzień przed zabiegiem powinniście przyjmować dużo płynów.
Pragniesz poddać się terapii osoczem bogatopłytkowym? Zatem umów się na pierwszą konsultację w Klinice VESUNA. Nasi pracownicy przeprowadzą z Tobą wywiad, który oceni Twoje kwalifikacje do rozpoczęcia kuracji.