Jak wygląda leczenie obrzęków limfatycznych?
- 14 stycznia 2020
- Lekarz Dermatolog Agnieszka Drożniak
Jakiś czas temu, na swoich nogach zauważyłaś niepokojące obrzęki, które nie znikają. Zaczynasz się zastanawiać co to może być i czy jest się czego obawiać? Prawdopodobnie na Twoich nogach pojawiły się obrzęki limfatyczne, w wyniku nagromadzenia się płynu tkankowego w skórze. Zatem jak się ich skutecznie pozbyć? Dziś lekarz medycyny estetycznej Agnieszka Drożniak-Konstaty, opowie czym są obrzęki limfatyczne, a także jak wygląda ich leczenie.
Czym są obrzęki limfatyczne?
Obrzęki limfatyczne to obrzęki skóry lub tkanki podskórnej, które są wynikiem zastoju chłonki (tzw. fizjologiczna substancja płynna), która kontroluje mechaniczne odprowadzenie płynów ustrojowych. Zwykle obrzęki limfatyczne są wynikiem uszkodzeń naczyń chłonnych bądź wrodzonych wad. Najczęściej obrzęki limfatyczne występują w okolicach nóg – głównie wokół kostki i na stopach, a także w okolicach rąk. Obrzęki mogą pojawić się również na twarzy bądź brzuchu, lecz są rzadziej spotykane.
Jakie są przyczyny?
Przyjmuje się, że obrzęki limfatyczne mogą mieć charakter wrodzony oraz nabyty. Obrzęki wrodzone są wynikiem choroby genetycznej oraz mutacji genów. Z kolei obrzęki limfatyczne, nabyte mogą powstać w następstwie:
- Zakażenia pasożytniczego,
- Reakcji polekowej,
- Przewlekłej niewydolności żylnej,
- Operacji naczyniowych,
- Zmian nowotworowych,
- Powikłań po stanach zapalnych skóry, naczyń oraz węzłów chłonnych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Żylaki – objawy, badania i leczenie
Odpowiednie rozpoznanie
Początkowo obrzęki limfatyczne mają charakter ciastowaty, są podatne na ucisk, mają bladoróżowy kolor i ich temperatura jest podwyższona. Wraz z upływem czasu obrzęki twardnieją, ich faktura zmienia się, pojawiają się grudki, liszaje, wykwity, zagłębienia, a naskórek rogowacieje. Jeżeli chodzi o obrzęki kończyn górnych, zwykle występują one na całej ich długości. Obrzęki limfatyczne na nogach charakteryzują się stwardnieniem skóry przedniej części stopy oraz powstaniem „palców kiełbaskowatych” przypominających prostokąt. Rozwijający się obrzęk rozlewa się na wyższe partie stopy. Wówczas można zauważyć widoczny obrzęk limfatyczny kostek, stopy czy podudzia. W fazie końcowej obrzęk może przybrać formę słoniowacizny. Zmiana ta to patologiczny, rozlany obrzęk limfatyczny, charakteryzujący się zmianami zwyrodnieniowymi oraz martwiczymi. Powstaniu obrzęków limfatycznych towarzyszy ograniczenie ruchowe danej partii ciała, uczucie ciężkości, a także ból.
Leczenie obrzęków limfatycznych
Obrzęki limfatyczne mają tendencję do nawrotów oraz nasilania się, właśnie dlatego warto podjąć leczenie. Brak podjęcia odpowiednich kroków może prowadzić do powikłań takich jak: hiperkeratoza skóry, nadmierne zrogowacenie naskórka w okolicach obrzęku, zmiany zwyrodnieniowe aparatu ruchu, zaburzenia równowagi czy upośledzenie sprawności danej kończyny. Zwykle leczenie obrzęków limfatycznych dotyczy postępowania przyczynowego i zachowawczego.
W krakowskiej Klinice VESUNA jedną z metod leczenia obrzęków limfatycznych jest kuracja przeprowadzana na nowatorskim sprzęcie – lampie LED TriWings. Urządzenie emituje aż 6 różnych długości fal światła, dzięki czemu ma ono tyle zastosowań!
Pragniesz rozpocząć leczenie obrzęków limfatycznych za pomocą lamp LED TriWings? Zatem zadzwoń do krakowskiej Kliniki VESUNA i zaplanuj swoją pierwszą wizytę! Nasi pracownicy dostarczą Ci wszelkich informacji o zabiegu, a także odpowiedzą na Twoje pytania.