Diagnostyka chrapania – jakie badania warto zrobić?

- 15 kwietnia 2016
- Sara Sendorek - kosmetolog
Piłowanie, tarcie, świsty. Dźwięki, z którymi może się kojarzyć chrapanie, są różne. Jedno jest jednak pewne – chrapiący współdomownik to częsta przyczyna problemów z zasypianiem. Można się z tym męczyć. Można próbować przywyknąć. Na szczęście istnieje też trzecie wyjście, czyli próba eliminacji problemu. Tak, chrapanie można leczyć, ale najpierw trzeba zdiagnozować problem!
Fabryka chrapiących
Zacznijmy jednak od początku. Przyczyn chrapania może być wiele. Kiedyś najczęściej mówiło się o paleniu oraz o częstym przebywaniu w zapylonej lub zadymionej przestrzeni. Dziś coraz częściej mamy do czynienia z innymi przyczynami: alergią i otyłością.
Obecny styl życia siłą rzeczy sprzyja obu przypadłościom. Zamiłowanie do sterylnej czystości i spożywanie wysoko przetworzonego jedzenia zwiększa ryzyko wystąpienia alergii. Siedzący tryb życia i nieprzywiązywanie wagi do własnej diety sprawia, że coraz więcej osób popada w otyłość. W obu tych grupach występuje mocna nadreprezentacja osób chrapiących. W efekcie o ile jakiś czas temu szacowało się, że chrapiący stanowią około 12 procent populacji, dziś niektórzy mówią nawet o 30 procentach. Wiele wskazuje na to, że tendencja ta będzie rosła.
Diagnostyka chrapania
Diagnostyka chrapania na wstępnym etapie wygląda tak samo, jak w przypadku większośćc dolegliwości, czyli lekarz zaczyna od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentem. W związku z tym, że zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, że chrapiemy, pomocna może okazać się obecność drugiej osoby, która potwierdzi dolegliwość i opisze zachowanie pacjenta podczas snu. Nie bez znaczenia jest także informacja na temat naszego samopoczucia oraz senności w ciągu dnia.
Jakie badania zleci lekarz?
Po przeprowadzeniu wywiadu czas na badania larygnologiczne. Ten etap diagnostyki jest kluczowy dla doboru odpowiedniej metody leczenia i stopnia zaawansowania problemu. Warto tutaj zwrócić uwagę na badanie spirometryczne, które jest podstawowym badaniem w przypadku diagnostyki chrapania. Jeżeli konieczne są dokładniejsze badania, wówczas wykonywane jest badanie Apnografem. Badanie to jest przeprowadzane w domu pacjenta i pozwala dokładnie wykryć zaburzenia oddechu występujące podczas snu.
CZYTAJ TAKŻE – JAKI LEKARZ POMOŻE NAM WYLECZYĆ CHRAPANIE?
Leczenie chrapania na własną rękę
Chcąc pozbyć się problemu, warto na początku sięgnąć po całkiem proste, domowe metody. Często problemem może okazać się pozycja, w jakieś śpimy. W takim przypadku leczenie chrapania najlepiej zacząć od zmiany pozycji, w jakiej śpimy. Dobrym pomysłem może być również sięgnięcie po poduszkę ortopedyczną, która ułatwi prawidłowe ułożenie odcinka szyjnego w czasie snu.
Problem można rozwiązać
Gdy proste metody nie pomogą, warto pomyśleć o zastosowaniu specjalistycznych metod. Te bywają różne, w niektórych przypadkach wiążą się z wykonaniem zabiegu UPPP, czyli operacji plastycznej w obrębie gardła. Istnieją jednak również metody nieinwazyjne, jak wykorzystująca laser technologia NightLase.
Leczenie chrapania laserem jest o tyle ciekawe i warte zainteresowania, że odbywa się praktycznie bezboleśnie. Jak? Poprzez nagrzewanie ścianek gardła i doprowadzanie do sytuacji, w której tkanki ulegają w pewnym stopniu zesztywnieniu. To z kolei powoduje redukcję drgań podniebienia i języczka, tym samym zmniejszając nasilenie chrapania.
Efekty są szybkie (w większości przypadków przychodzą już po trzech sesjach) i zadowalające. Czy warto spróbować? Cóż, jeśli masz wątpliwości, zapytaj swoich domowników.
Masz problem z chrapaniem i chce się go pozbyć? Zapraszamy do kliniki Medycyny Estetycznej VESUNA w Krakowie. Umów się na wizytę!