Domowe sposoby na przebarwienia skóry
- 1 grudnia 2015
- Sara Sendorek - kosmetolog
Przebarwienia na twarzy bądź dłoniach dotykają znaczną część kobiet i mężczyzn. Powstają one na skutek działania wielu czynników. Jednym z nich są zaburzenia w ramach procesu tworzenia melaniny – barwnika skóry, który odpowiada za powstawanie opalenizny. W efekcie niewłaściwego procesu melanogenezy powstają nieestetyczne ciemne plamy – wynika to z nierównomiernego rozkładania się barwnika w obrębie komórek skóry.
Ponadto, nadmierna ekspozycja twarzy na słońcu bez stosowania filtrów ochronnych również może wywołać powstanie przebarwień. Kolejną przyczyną tworzenia się plam na skórze są zaburzenia hormonalne. Dotyka to przede wszystkim kobiet będących w ciąży. Ostuda, bo tak nazywa się przebarwienie na twarzy występujące u kobiet ciężarnych, znika zazwyczaj po zakończeniu ciąży. Ciemne plamy na skórze mogą powstawać także w wyniku chorób skóry jak np. trądzik.
Jakie są domowe metody walki z przebarwieniami?
Tego typu metod jest naprawdę mnóstwo! Wszystko zależy od tego jaki mamy rodzaj skóry, jak ciemne jest przebarwienie oraz na który z podanych niżej sposobów nasza skóra będzie reagowała najlepiej. Oto metody, które bez obaw możesz zastosować:
- maseczka z sody spożywczej – wymieszaj łyżkę sody z odrobiną wody tak, by uzyskać gęstą papkę. Taką mieszankę wmasuj w skórę objętą przebarwieniem. Po kilku minutach spłucz za pomocą wody. Soda ma właściwości rozjaśniające, dodatkowo złuszcza naskórek pozostawiając skórę gładszą. Powtarzaj systematycznie co dwa dni.
- tonik z cytryny – wykonaj domowej roboty tonik. Wyciśnij do miski sok z całej cytryny, po czym rozcieńcz go odrobiną wody. W ten sposób przemywaj przebarwienie 2-3 razy dziennie. Kwas cytrynowy od lat wykorzystywany jest jako środek wybielający.
- okłady z pietruszki – posiekaj drobno natkę pietruszki, zalej ją szklanką wrzątku i trzymaj pod przykryciem do wystudzenia. Wykonuj 5-10 minutowe okłady na twarz przy pomocy gazy bądź ściereczki bawełnianej. Taki zabieg należy stosować codziennie przed snem.
- okłady z ziemniaka – pokrój bądź zetrzyj ziemniaka na drobną papkę i nałóż go w formie maski na twarz. Po upływie 15 minut ściągnij warzywo i opłucz twarz wodą. Ziemniak zawiera substancje działające na skórę rozjaśniająco. Stosuj 2-3 razy w tygodniu.
- maseczka z zielonego ogórka – startego ze skórką ogórka wymieszaj z łyżką jogurtu naturalnego oraz kilkoma kroplami soku z cytryny, następnie stosuj na skórę twarzy, szyi i dekoltu 2-3 razy w tygodniu. Zielony ogórek rozjaśnia koloryt skóry, jednocześnie ją tonizując.
- napar z rumianku – przemywanie skóry naparem z rumianku ma działanie rozjaśniające przebarwienia. Wacikiem nasączonym naparem przemywaj twarz, szyję oraz dekolt codziennie po kąpieli.
Należy pamiętać, że stosując metody naturalne trzeba uzbroić się w cierpliwość i regularnie powtarzać zabiegi przez 3-4 miesiące. Aby wzmocnić efekt warto nawilżać skórę kremem z filtrami na dzień oraz wygładzającym i odżywiającym na noc.
CZYTAJ TAKŻE – TRĄDZIK U DOROSŁYCH – PRZYCZYNY I LECZENIE
Co jeśli domowe metody nie działają?
Wtedy należy zastanowić się nad skorzystaniem z metod medycyny estetycznej. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów usuwających przebarwienia jest COSMELAN®. W trakcie zabiegu na twarz nakładana jest specjalna maska, która zawiera substancje hamujące tyrozynazę, czyli enzym, który odgrywa najistotniejszą rolę w procesie wytwarzania melaniny. Zabieg jest bezpieczny, a jego innowacyjna formuła pozwala, poza redukcją przebarwień, na zwężenie porów oraz regulację wydzielania sebum.
COSMELAN® USUWANIE PRZEBARWIEŃ – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Jeżeli nieestetyczne przebarwienia na skórze spędzają Ci sen z powiek, odwiedź jedną z naszych Klinik w Krakowie, a na pewno udzielimy Ci profesjonalnej pomocy!