Cellulit a cellulitis – to nie to samo
- 26 października 2015
- Sara Sendorek - kosmetolog
Mówi się, że cellulit jest zmorą naszych czasów, chorobą cywilizacyjną. Wprawdzie można polemizować z tym stwierdzeniem przywołując obrazy wybitnego, renesansowego malarza Petera Rubensa, który wyjątkowo często malował postacie kobiet o niedoskonałych ciałach. Czyli problem nadwagi i „skórki pomarańczowej” istniał już kilkaset lat temu. Niemniej to właśnie dzisiaj mówi się jakim jest utrapieniem dla wielu kobiet. W tej dyskusji często używa się dwóch różnych określeń tego problemu, które wbrew pozorom znaczą coś zupełnie innego.
Cellulit a cellulitis różnice
Częste pomyłki wynikają z bardzo zbliżonej pisowni i brzmienia, ale trzeba mieć świadomość, że mamy do czynienia z dwoma odmiennymi dolegliwościami. Cellulitis to inaczej zapalenie tkanki łącznej, bardzo poważna choroba o podłożu bakteryjnym, która nieleczona może prowadzić do różnych powikłań. Objawia się ostrym stanem zapalnym tkanki podskórnej i skóry, najczęściej w okolicach nóg, twarzy i ramion. Wywołują go bakterie z rodziny gronkowców, zwykle gronkowiec złocisty. Zakazić się można bardzo łatwo, wystarczy poparzenie lub ukąszenie owada. Na zakażenia narażone są także osoby walczące z łuszczycą czy egzemą. W wyniku zakażenia rozwija się bolesny stan zapalny, skóra jest mocno zaczerwieniona i powstaje obrzęk. W leczeniu stosuje się terapię antybiotykową, która powinna trwać kilka tygodni.
Cellulit to raczej defekt kosmetyczny niż poważna dolegliwość. Z tym problemem zmaga się nawet 80% kobiet, a problem zaczyna dotykać również panów. Polega on na nierównomiernym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, a także włóknisto-obrzękowych zmianach tkanek podskórnych. W wyniku tego w okolicach brzucha, bioder i pośladków skóra jest nierówna, jakby grudkowata, przypomina przysłowiową „skórę pomarańczową”. Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele, należą do nich m.in.:
- źle skomponowana dieta bogata w węglowodany, tłuszcze, sól i produkty wysoko przetworzone,
- brak aktywności fizycznej,
- siedząca praca,
- zbyt wysoki poziom stresu,
- problemy z gospodarką hormonalną.
CZYTAJ TAKŻE – SKUTECZNE METODY WALKI Z CELLULITEM
Jak sobie radzić z problemem?
Choć problem ten dotyka wielu kobiet, można z nim walczyć. Oprócz zmiany nawyków żywieniowych i uprawiania sportu, możemy także wspomóc się ujędrniającymi masażami i odpowiednimi kosmetykami. Jeśli jednak nasze wysiłki idą na marne i nie widać efektów, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z profesjonalnego zabiegu Lipomassage® ENDERMOLOGIE™ , który znacząco przyspieszy redukcję tkanki tłuszczowej i jednocześnie zmniejszy widoczność cellulitu.
Zapraszamy do Kliniki Medycyny Estetycznej VESUNA w Krakowie do zapoznania się z Naszą ofertą zabiegów usuwających cellulit. Umów się na wizytę!