Jak usunąć znamiona melanocytowe?
- 16 stycznia 2020
- mgr kosmetolog Katarzyna Kasiarz
Od lat skórę Twojej twarzy zdobią znamiona melanocytowe, które obniżają samoocenę. Z tymi na rękach czy nogach zwyczajnie się pogodziłaś, a tych z twarzy chciałabyś się pozbyć. Trafiłaś w odpowiednie miejsce! Dziś kosmetolog Katarzyna Kasiarz opowie jak skutecznie usunąć znamiona melanocytowe za pomocą lasera.
Znamiona melanocytowe – co to jest?
Znamiona melanocytowe (tj. znamiona barwnikowe) stanowią zgrupowanie komórek barwnikowych skóry bogatych w melaninę. W ich skład wchodzą również tkanka łączna i naczynia krwionośne. Najczęściej przyjmują płaską bądź wypukłą formę, od jasnoniebieskiej do ciemnofioletowej barwy. Przyczyny powstawania znamion melanocytowych mogą mieć charakter wrodzony (związany z zaburzeniem wędrówki komórek prekursorowych skóry, jak i zmian barwnikowych podczas rozwoju zarodowego) oraz nabyty (na przykład nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieni ultrafioletowych).
Jakie są rodzaje zmian barwnikowych?
Podstawowy podział zmian barwnikowych dzieli je na wrodzone oraz nabyte. Znamiona wrodzone to najczęściej pojedyncze zmiany, o jednolitym kolorze, gładkich i równych granicach. Wraz z wiekiem, rosną na nich włosy. Z kolei znamiona nabyte powstają w okresie dzieciństwa i są związane z naturalnym procesem starzenia się organizmu, pojawiają się z biegiem lat, nawet u osób dorosłych. Tak jak zmiany wrodzone, mogą mieć łagodny charakter. Charakteryzują się gładką, równą powierzchnią oraz symetryczną budową. Niepokojącą zmianą barwnikową jest dysplastyczne znamię barwnikowe. Cechuje je duży rozmiar (przekraczający 0.5 cm średnicy), nieregularne brzegi i powierzchnia, niejednolity koloryt oraz asymetria kształtu. Niestety, zwykle te znamiona wiążą się z ryzykiem transformacji w czerniaka, przez co wymagają stałej opieki dermatologicznej. Pośród znamion melanocytowych wyróżnić możemy:
- Znamię błękitne,
- Znamię Clarka,
- Znamię Spitz,
- Znamię Beckera,
- Znamię Suttona.
CZYTAJ TAKŻE: NOWOŚĆ!!! Nowatorska, platforma laserowa Palomar ICON
Skuteczne metody leczenia
Niepokojące znamiona melanocytowe, które odznaczają się na skórze z całą pewnością należy skonsultować z dermatologiem. Lekarz za pomocą dermatoskopu, a także wywiadu jest w stanie określić czy dana zmiana jest łagodna czy złośliwa. Zebrane informacje pozwolą również określić, które zmiany nadają się do usunięcia, a które nie. Znamiona melanocytowe można usunąć za pomocą lasera, bądź chirurgicznie. Ta druga metoda, pozwala przeprowadzić badanie histopatologiczne (tj. badanie wykluczające złośliwości zmian).
Laserowe usuwanie przebarwień na skórze
W krakowskiej Klinice VESUNA zmiany melanocytowe są usuwane między innymi za pomocą lasera FOTONA StarWalker®, lasera FOTONA SPECTRO SP (wyposażonego w skaner F-22 i S-22), a także urządzenia medycznego Plasmage. Rodzaj metody jest dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Pamiętajcie, że zabiegi z wykorzystaniem wiązki lasera są całkowicie bezpieczne, praktycznie bezbolesne i przynoszą zdumiewające efekty.
Pragniesz usunąć znamiona melanocytowe za pomocą lasera? Zatem zadzwoń do krakowskiej Kliniki VESUNA i zaplanuj swoją wizytę! Nasi pracownicy przedstawią Ci ofertę zabiegową, dostosowaną do Twoich potrzeb.