boto czy boto, która forma jest poprawna?
- 28 września 2015
- Sara Sendorek - kosmetolog
Bardzo wiele osób zastanawia się czy powinno pisać się boto czy boto? Która z tych form jest poprawna według słownika języka polskiego? Odkąd zabiegi medycyny estetycznej na stałe zagościły w naszej świadomości, ludzie bardzo często zadają sobie to pytanie. Salony kosmetyczne używają form boto i boto zamiennie, co wpływa na świadomość i postrzeganie tego zabiegu wśród klientów. Klienci bardzo często zastanawiają się czy różne nazewnictwo jest wynikiem różnic między zabiegami lub używanymi preparatami.
boto – historia
boto, jako spolszczenie anglojęzycznej nazwy boto, jest powszechnie używaną nazwą handlową toksyny botulinowej, produkowanej przez bakterieClostridium botulinum. W dużym stężeniu bywa groźna, ale w niewielkich, kontrolowanych dawkach przynosi zaskakujące rezultaty. W latach osiemdziesiątych XX w. zaczęto używać botou w okulistyce, przy leczeniu zeza. Efekty były obiecujące, a z czasem lekarze dostrzegli jego potencjał i możliwość zastosowania w medycynie estetycznej. Obecnie jest jedną ze skuteczniejszych metod walki z upływającym czasem. Jednak niewiele osób wie, że oprócz niwelowania zmarszczek, boto jest stosowany także przy leczeniu bólów migrenowych oraz uciążliwej nadpotliwości.
CZYTAJ TAKŻE – CZY boto JEST SZKODLIWY?
Dlaczego boto?
Z czego zatem wynika różnica w nazwie? Forma „boto” pochodzi z języka angielskiego i najczęściej stosowana jest przez kliniki medycyny estetycznej jako nazwa własna preparatów i zabiegów. Wynika to z faktu, że technologia i preparaty sprowadzana są z zagranicy, a forma anglojęzyczna jest popularna na świecie i zrozumiała dla większości użytkowników. Forma „boto” jest spolszczeniem tej nazwy i ma dokładnie to samo znaczenie, dlatego można ich używać zamiennie.
Zapraszamy do zapoznania się z Naszą ofertą zabiegów z wykorzystaniem preparatu boto® lub boto dla osób ceniących sobie język polski. Umów się na wizytę w klinice medycyny estetycznej VESUNA!