Bielactwo wrodzone i nabyte – jakie są różnice?
- 6 grudnia 2020
- Sara Sendorek - kosmetolog
Bielactwo to schorzenie, które dla wielu osób nadal jest zagadką. Jedni się z nim rodzą, natomiast drugich spotyka to na późniejszym etapie życia. Czym jest? Skąd się bierze? A co najważniejsze – czy można w pełni je wyleczyć? Na te wszystkie pytania odpowie dziś lekarz dermatolog Agnieszka Drożniak-Konstanty.
Czym jest bielactwo?
Plamy na twarzy, dłoniach, kolanach, a nawet na narządach płciowych – brzmi znajomo? Niestety, tak opisywany widok, to wynik bielactwa, czyli choroby, podczas której dochodzi do zaniku melaniny – pigmentu odpowiadającego za jednolity kolor ciała. Typowymi objawami są stopniowo, lub nagle pojawiające się jasne plamy, które nie powodują żadnych dodatkowych objawów, takich jak świąt, czy podrażnienia. Jakie są jego rodzaje i jak je od siebie odróżnić? Więcej informacji poniżej.
Bielactwo wrodzone
Bielactwo wrodzone inaczej nazywane albinizmem, to schorzenie, które zachodzi w naszym organizmie już przed przyjściem na świat. Jest związane z dziedzicznym niedoborem barwnika w skórze, we włosach, a także w tęczówkach. Osoby cierpiące na bielactwo wrodzone, zazwyczaj posiadają bardzo jasną, lekko zaczerwienioną skórę, a w niektórych przypadkach występuje czerwone zabarwienie oczu oraz problemy z prawidłowym wzrokiem. Niestety ten typ bielactwa nie jest w pełni uleczalny, jedyne co można zrobić, topoprawić jakość życia chorych poprzez rehabilitacje oraz zakup odpowiednich szkieł regulujących wadę wzroku.
Bielactwo nabyte
Drugim, nieco lżejszym rodzajem choroby związanej z zanikiem melaniny, jest bielactwo nabyte. Jakie są jego przyczyny? Teorii jest kilka, odnoszą się do zaburzeń immunologicznych, neurologicznych, a także dotyczą stresu oksydacyjnego. Dużą podatność na bielactwo mają również osoby cierpiące na cukrzycę, niedokrwistość złośliwą, czy chorą tarczycę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Utrata pigmentu, czyli jak rozpoznać bielactwo?
Lampa LED TriWings® w leczeniu bielactwa
Pacjentom zmagającym się z bielactwem nabytym, polecamy fototerapię z wykorzystaniem lampy LED TriWings®, która za pomocą emitowania 6 różnych fal światła, pobudza oraz optymalizuje procesy biochemiczne w tkankach. To, co wyróżnia zabieg na tle pozostałych fototerapii to również działanie odpowiedzialne za aktywację melanocytów, które z kolei odpowiadają za produkcję barwnika skóry. W ten sposób organizm jest w stanie na nowo stworzyć dobre warunki do uzupełnienia odpowiedniej ilości melaniny na wybranej powierzchni ciała.
Szukasz skutecznego sposobu w leczeniu bielactwa? Jeśli tak, zadzwoń i umów się na pierwszą wizytę w celu ustalenia szczegółów terapii.