Utrata pigmentu czyli jak rozpoznać bielactwo
- 5 czerwca 2020
- Lekarz Dermatolog Agnieszka Drożniak
Utrata pigmentu to jeden z pierwszych objawów bielactwa, który może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Ten defekt skóry charakteryzuje się zanikiem pigmentu w skórze, włosach, a nawet tęczówce oka. Zatem jak rozpoznać bielactwo i jak właściwie je leczyć? Dziś na to pytanie odpowie lekarz dermatolog Agnieszka Drożniak-Konstanty.
Czym jest bielactwo?
Bielactwo, nazywane również albinizmem, to choroba, której cechą charakterystyczną jest depigmentacja skóry. Utrata pigmentu to wynik zniszczenia komórek, odpowiadających za kolor skóry (tj. melanocytów). Odpowiadają one za kolor skóry, oczu, a także włosów. Choroba ta może występować od urodzenia (tzw. bielactwo wrodzone) bądź pojawić się znacznie później (tzw. bielactwo nabyte).
Utrata pigmentu – przyczyny
Przyczyny bielactwa są stosunkowo złożone. Przyjmuje się, że indywidualne predyspozycje genetyczne odgrywają ogromną rolę w powstaniu choroby. Niemniej jednak wielu naukowców zgadza się, że na jej powstanie wpływ mają indywidualne zaburzenia budowy melanocytów, inne schorzenia autoimmunologiczne, stres oksydacyjny czy nadaktywność układu nerwowego. Możemy wyróżnić dwa główne zaburzenia biochemiczne związane z bielactwem. Pierwszym z nich jest zwiększona synteza kofaktora hydroksylazy tyrozynowej, odpowiadająca za wyższy poziom katecholamin. Z kolei drugi to nadmiar aktywacji reaktywnego tlenu, czyli uszkodzona obrona przed wpływem wolnych rodników.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Skąd się bierze bielactwo?
Jak rozpoznać?
Objawy bielactwa są bardzo charakterystyczne, wyglądem przypominają jasne rozlane plamy, które są odgrodzone i otoczone charakterystyczną obwódką, o nieregularnym kształcie. Wielkość pojedynczej plamy kształtuje się od kilku do kilkunastu centymetrów. W początkowym stadium choroby liczba zmian jest znikoma. Wraz z upływem czasu „plam” może przybywać, dodatkowo mogą się one zlewać w większe fragmenty. Zazwyczaj plamy te pojawiają się na: grzbietach rąk, stóp, okolicach genitalnych, głowie, szyi, okolicach pach czy brodawek sutkowych. Charakterystycznym objawem bielactwa wrodzonego jest utrata koloru włosów. Do rzadkich, lecz niepokojących objawów zaliczyć można odbarwienie tęczówki oka, a także świąd skóry.
Zabieg: Lampa LED TriWings®
W krakowskiej Klinice VESUNA, leczenie bielactwa sprowadza się do fototerapii, przeprowadzanej na profesjonalnej lampie LED TriWings®. Urządzenie emituje sześć różnych, długości fal światła, dzięki temu lampa LED TriWings® ma tak wiele zastosowań. Wykorzystuje się ją między innymi do redukcji: rumienia, naczynek, trądziku, blizn (w tym potrądzikowych), rozstępów, przebarwień, łuszczycy, stanów zapalanych. Głównym zadaniem fototerapii jest aktywacja melanocytów do tworzenia na nowo barwnika skóry.
Pragniesz podjąć leczenie bielactwa za pomocą lampy LED TriWings®? Zatem zadzwoń do krakowskiej Kliniki VESUNA i zaplanuj swoją pierwszą wizytę. Nasi pracownicy odpowiedzą na Twoje pytania i dostarczą Ci wszelkich informacji o zabiegu.