Zapalenie piersi a ropień
- 18 kwietnia 2019
- Sara Sendorek - kosmetolog
Okres laktacji to piękny i szczególny czas w życiu młodej mamy, ale ta droga może być nieco wyboista. Kiedy wydaje Ci się, że pokarmu jest nieco mniej niż było, a Twoje piersi zaczynają Cię boleć i sprawiają wrażenie nieco obrzmiałych, powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza! Prawdopodobnie jest to zastój piersi, który może prowadzić do stanu zapalnego. Dzisiaj opowiemy o zapaleniu i ropniu piersi, a także o znaczeniu badania USG.
Zastój pokarmu – co to jest?
Karmienie piersią nie jest sprawą łatwą, na drodze młodej mamy może stanąć wiele czynników, które mogą utrudnić laktację. Jednym z nich jest nawał pokarmu czy też płytkie bądź popękane brodawki. Jeżeli czujesz, że Twoje piersi są nabrzmiałe, wręcz przepełnione, a do tego jeszcze dochodzi ból, wówczas prawdopodobnie doszło do zastoju pokarmu, który może prowadzić do zapalenie piersi i ostatecznie do powstania ropnia.
CZYTAJ TAKŻE: Nowoczesny aparat USG Voluson S8
Pierwsze objawy
Jeżeli podczas karmienia masz wrażenie, że Twoje dziecko się nie najada, wręcz nie przełyka pokarmu to prawdopodobnie doszło już do zastoju pokarmu. Rozpoznasz go po bólu piersi, uczuciu ich przepełnienia, także część piersi może być twardsza i cieplejsza. Ponadto możesz zauważyć guzek lub czerwoną plamę. Jeżeli mleko nadal wypływa prawdopodobnie tylko jeden z kanałów mlecznych jest zatkany. Pamiętaj, że w tej sytuacji lepiej działać szybko. W pierwszej kolejności musisz odetkać kanaliki tak aby pokarm mógł znowu swobodnie przepływać. Przed karmieniem dziecka ogrzej piersi, najlepiej weź ciepły prysznic lub ogrzej piersi za pomocą ciepłego okładu. Ponadto przed przystawieniem dziecka do piersi możesz również odciągnąć trochę mleka. Kiedy już to zrobisz zacznij karmić dziecko chorą piersią. Po każdym karmieniu stosuj zimne okłady z liści kapusty bądź kostek lodu owiniętych w tetrową pieluszkę. Jeżeli po 2 – 3 dniach Twoja sytuacja się nie poprawi koniecznie udaj się do ginekologa i nie zapomnij o badaniu USG piersi, ponieważ mogło już dojść do stanu zapalnego, którego konsekwencją jest niestety ropień piersi.
Zapalenie piersi a ropień
Zapalenie piersi jest wynikiem zastoju pokarmu. Nie leczone może prowadzić nawet do powstania ropnia. Zapalenie piersi oprócz towarzyszącego bólu, problemów z laktacją może charakteryzować się gorączką. Ropień jest ostateczną postacią zapalenia piersi i przybiera postać tak zwanego zbiornika ropy, który otacza tkanka torebkowa. Jeżeli zgłosisz się z zapaleniem piersi bądź ropniem w miarę szybko, wówczas stosowanie antybiotyków może rozwiązać Twój problem. Nie mniej jednak kiedy pojawia się ropień wówczas może Cię czekać operacja, która zasadniczo sprowadza się do nacięcia piersi i usunięcia ropnia.
Znaczenie badania USG
Kiedy już dojdzie do zapalenia piersi, a także pojawi się ropień wówczas badanie USG jest niezbędne! W krakowskiej Klinice VESUNA możesz przeprowadzić takie badanie USG, wykonywane najnowszym aparatem Voluson S8. Dla dodatkowego bezpieczeństwa, w Klinice VESUNA wyniki USG możesz także omówić z ginekologiem. Za sprawą badania USG możliwa jest ocena wielkości ropnia, a także kiedy znamy jego wielkość wówczas można stwierdzić czy da się go leczyć za pomocą antybiotyków czy też wymagana będzie ingerencja chirurga, który poprzez drenaż będzie mógł usunąć ropień w całości.
Chcesz przebadać swoje piersi? Zatem zadzwoń do Kliniki VESUNA i umów się na pierwsze badanie USG. Nasi pracownicy dostarczą Ci wszelkich informacji na temat zabiegu a także odpowiedzą na Twoje pytania.