fbpx
Vesuna - klinika medycyny estetycznej i laseroterapii

Usuwanie blizn i blizn potrądzikowych

Niechciane pamiątki po urazie albo operacji potrafią zeszpecić piękną skórę i dodatkowo wpędzić w kompleksy. Często stanowią także wspomnienie po traumatycznym wydarzeniu, które najchętniej wymazalibyśmy z pamięci. Niestety, leczenie większości z nich jest bardzo skomplikowane i w zależności od rodzaju blizny, wymaga indywidualnej terapii. Nie oznacza to jednak, że blizna musi towarzyszyć nam przez całe życie.

Powstawanie blizn oraz ich rodzaje

Blizna to trwały ślad po uszkodzeniu skóry, wynikający z rozerwania lub przecięcia włókien tkanki łącznej. Blizny powstają najczęściej w wyniku operacji, zabiegów chirurgicznych, nieszczęśliwych wypadków, urazów oraz chorób skóry. Mogą być następstwem urazu mechanicznego, termicznego lub chemicznego, a także świadczyć o przebytym stanie zapalnym.
Ze względu na czas od momentu ich powstania blizny dzielimy na dojrzałe (zagojone) oraz niedojrzałe (niezagojone, często czerwone i swędzące). Pod względem przebiegu gojenia się blizny rozróżnić możemy blizny atroficzne, przerostowe oraz keloidy. Blizny atroficzne wiążą się z ubytkiem włókien kolagenowych, wyglądem przypominając dołeczki w skórze. Towarzyszą trądzikowi w postaci blizn potrądzikowych.  Blizny przerostowe nie wykraczają poza granicę urazu skóry, jednak są wyniosłe ponad jej powierzchnię. Powstają na skutek nadmiernego naciągnięcia blizny. Keloidy, zwane bliznowcami są najmniej pożądanym rodzajem blizn, jednocześnie najtrudniejszym do wyleczenia. Wiążą się z nadmierną produkcją kolagenu w wyniku czego dochodzi do rozlania się krawędzi blizny poza obszar pierwotnego uszkodzenia skóry.

Odpowiednia pielęgnacja świeżych blizn

Odpowiednia pielęgnacja młodego znamienia daje bardzo duże szanse na wyleczenie skóry. Pielęgnację blizny można rozpocząć po jej całkowitym zagojeniu oraz po zdjęciu szwów. Ze względu na to, iż blizna dojrzała jest o wiele mniej elastyczna niż ta świeża, usuwanie tego typu mankamentów skóry powinno rozpocząć się jak najwcześniej po ich zagojeniu. Kiedy rana już się zagoi, bardzo ważne jest dopilnowanie, aby się nie “nawarstwiła”, czyli nie przekształciła w bliznę przerostową. W tym celu należy wspomagać proces przemodelowywania się tkanek podskórnych. Podstawą jest tutaj stosowanie kremów, maści oraz plastrów dedykowanych temu problemowi, a także regularne masowanie blizny połączone z jej delikatnym rozciąganiem (mobilizacja blizny). Należy także pamiętać, że zrywanie strupów przynosi dużo szkody, bowiem bardzo często powoduje pojawienie się nieestetycznych przebarwień. Gdy blizna jest już dobrze zrośnięta, warto także zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. W okresie letnim pamiętajmy o prawidłowej ochronie przeciwsłonecznej blizn – wystrzegajmy się nadmiernej ekspozycji na słońce oraz stosujmy kremy ochronne z wysokim filtrem.

Jak skutecznie pozbyć się nieestetycznych blizn? Poznaj nasze sposoby!

Umów wizytę w klinice medycyny estetycznej Vesuna z Krakowa

Umów wizytę