Światło LED – nowość w fototerapii łuszczycy
- 31 stycznia 2023
- mgr Mariola Kabaja - kosmetolog
Łuszczyca pospolita lub inaczej zwykła to przewlekła choroba skóry przejawiająca się obecnością na skórze rumieniowo-grudkowych wykwitów pokrytych srebrzystą łuską. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią nawet 1,2 mln osób, a za zapadalność na chorobę odpowiadają uwarunkowania genetyczne, immunologiczne oraz czynniki środowiskowe, jak np. infekcje drobnoustrojami, stres, urazy, leki. Zmiany mogą pojawić się na całym ciele, jednak najbardziej typowe lokalizacje to owłosiona skóra głowy, łokcie, kolana oraz okolica krzyżowa. W pełni rozwinięta łuszczyca może zajmować rozległe przestrzenie na skórze, co często przykuwa wzrok osób nieznających problemu łuszczycy. Niejednokrotnie brana jest także za chorobę zakaźną, jednak nic bardziej mylnego, łuszczyca nie należy do tej grupy chorób i nie należy obawiać się kontaktu z osobą cierpiącą na łuszczycę.
Metoda leczenia łuszczycy jest wypadkową wielu czynników: nasilenia choroby, chorób towarzyszących, stosowanych leków, współpracy lekarza z pacjentem oraz oczekiwań samego pacjenta co do efektów leczenia. Obecnie jako leczenie zastosować można terapię miejscową, fototerapię światłem ultrafioletowym, leki ogólne oraz leczenie biologiczne.
Dobrą i uznaną metodą dla pacjentów nie odpowiadających na leczenie miejscowe i z bardziej zaawansowanymi postaciami łuszczycy może być terapia światłem LED. Do tej pory terapia niebieskim światłem była wykorzystywana w trądziku, żółtaczce noworodkowej (neonatal jaundice, NJ), a także zespole Criglera-Najjara. Badania wykonane w grupie osób chorujących na łuszczycę wykazały, że niebieskie światło redukuje wytwarzanie cytokin przez komórki dendrytyczne oraz normalizuje proliferację fibroblastów i keratynocytów. Oznacza to tym samym, że niebieskie światło łagodzi objawy łuszczycy oraz przyspiesza regenerację komórek skóry. Światło LED w przeciwieństwie do stosowanego dotychczas światła UVA i UVB pozbawione jest szkodliwego dla DNA komórek spektrum UV. Co więcej nie niesie ze sobą powikłań wynikających z doustnego stosowania psolarenów, fotouczulaczy stosowanych dotychczas w leczeniu promieniowaniem ultrafioletowym.
Mimo iż leczenie łuszczycy nie należy do prostych, a efekty leczenia często nie przynoszą spektakularnych rezultatów, nie należy się poddawać ani ograniczać do jednej metody terapii. Szybki rozwój technologii high-tech niesie ze sobą zupełnie nowe możliwości i może okazać się światłem w tunelu dla osób mających problemy skórne, w tym łuszczycę.
Klinika Vesuna posiada w swojej ofercie skuteczne narzędzie w walce z łuszczycą. Lampa TriWings to nowoczesna lampa medyczna, która emituje światło LED w sześciu kolorach. Leczenie łuszczycy lampą TriWings polega na wykonaniu serii 10 zabiegów z kilkudniowymi odstępami czasu. Zabieg posiada wiele zalet – jest skuteczny, szybki i zupełnie bezbolesny.
Skontaktuj się z nami i przekonaj się jak zdrowa może być Twoja skóra!