Skąd się biorą przebarwienia skóry?
- 5 listopada 2019
- Lekarz Dermatolog Agnieszka Drożniak
Niektóre przebarwienia, zwłaszcza te na twarzy są uwarunkowane genetycznie. Zdecydowana większość z nich to efekt nieodpowiedniej pielęgnacji skóry bądź niestosowania ochrony przeciwsłonecznej. Niezależnie od przyczyny ich powstania, stanowią one źródło kompleksów, przez co obniżają samoocenę. Dziś, lekarz dermatolog – Agnieszka Drożniak opowie skąd się biorą przebarwienia skóry oraz jak można je skutecznie usunąć.
Nieprawidłowa praca melanocytów
W wyniku nieprawidłowej pracy melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie melaniny (tzw. barwnik skóry), na skórze ludzkiego organizmu pojawiają się ciemniejsze plamy. Melanocyty znajdują się w naskórku, posiadają zdolność zamiany tyrozyny (tzw. bezbarwny substrat) w melaninę (brązowy pigment). Gromadzi się on w melanosomach, skąd trafia do karatynocytów (komórek otaczających). Następnie komórki i barwnik są transportowane do powierzchni naskórka, gdzie następuje jego złuszczenie. Kolor i intensywność przebarwienia jest zależna od stopnia nagromadzenia melaniny. Przebarwienia, bo o nich mowa zwykle pojawiają się w miejscach, które są najczęściej wystawiane na działanie promieni słonecznych. Do tych miejsc zaliczamy: twarz, dłonie, dekolt, przedramiona, ramiona czy łydki.
Skąd się biorą przebarwienia skóry?
Oprócz niewłaściwej ochrony skóry przed działaniem promieni słonecznych do przyczyn powstawania przebarwień zaliczyć można:
- Czynniki środowiskowe – głównym czynnikiem powstawania przebarwień jest promieniowanie UV,
- Czynniki genetyczne,
- Choroby autoimmunologiczne (niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto),
- Choroby układowe (np. choroba Addisona, hemochromatoza),
- Zaburzenia hormonalne,
- Stosowanie niektórych leków,
- Substancje fotouczulające (tetracykliny, retinoidy, zioła np. rumianek, dziurawiec)
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Fotodermatoza – przyczyny, objawy i leczenie
Jakie są rodzaje przebarwień?
Skoro omówiliśmy już skąd biorą się przebarwienia, warto przybliżyć ich rodzaje. Zasadniczo można je podzielić na zmiany wrodzone barwnika oraz nabyte. Do tej pierwszej grupy zaliczamy: piegi, plamy mongolskie, znamię Beckera, plamy „cafe au lait”. Do drugiej grupy zaliczamy: przebarwienia wtórne, ostudę, melasmę, poikilodermę oraz plamy posłoneczne i soczewicowate.
Laserowe usuwanie przebarwień (Er: YAG FOTONA SPECTRO SP)
W krakowskiej Klinice VESUNA jedną z metod usunięcia przebarwień skóry jest zabieg przeprowadzany za pomocą lasera Er: YAG FOTONA SPECTRO SP. Ten laser ablacyjny pozwala na pozbycie się przebarwień starczych, soczewicowatych oraz posłonecznych. Urządzenie emituje do skóry tak zwane foto impulsy, które następnie zostają pochłonięte przez grupy chromoforów. W komórkach dochodzi do procesu fototermolizy, który pobudza koagulację melaniny co przekłada się na leczenie i usunięcie przebarwień. Nadmiar melaniny, pochłania wiązka lasera. Po podgrzaniu komórek do odpowiedniej temperatury, te zostają zniszczone i przybierają ciemniejszy kolor. Po około dwóch tygodniach komórki ulegają złuszczeniu, a przebarwienia całkowicie znikają. Zagojenie skóry następuje po około 7 dniach.
Drugą metodą jest zastosowanie innowacyjnych laserów pikosekundowych Discovery Pico oraz FOTONA StarWalker®. Ultrakrótki impuls lasera rozbija pigment barwnika na drobny „pył”, dzięki czemu jest on znacznie szybciej usuwany z organizmu przy wykonywaniu mniejszej ilości zabiegów. Jednocześnie nie dochodzi do przegrzania/uszkodzenia tkanek otaczających, stąd nie ma ryzyka powstania blizn.
Chcesz pozbyć się przebarwień na skórze? Zatem zadzwoń do krakowskiej Kliniki VESUNA i zaplanuj zabieg laserowego usuwania przebarwień! Nasi pracownicy odpowiedzą na Twoje pytania, a także dostarczą wszelkich informacji na temat zabiegu.