fbpx
Vesuna - klinika medycyny estetycznej i laseroterapii

Usuwanie naczynek

Poszerzone naczynka widoczne w formie drobnych „pajączków” pojawiających się na skórze postrzegane są zazwyczaj jedynie jako problem estetyczny, jednak bywają istotnym sygnałem do obserwacji skóry naczynkowej. Nieleczone w obrębie twarzy, mogą rozlewać się w większe zmiany, a przede wszystkim często stanowią pierwszy znak nadchodzących poważniejszych schorzeń dermatologicznych, takich jak trądzik różowaty czy alergia.Te na nogach zapowiadają niewydolność żył i powstawanie żylaków. Niestety, mimo tych zagrożeń, najczęściej lekceważymy problem popękanych naczynek krwionośnych i nie poświęcamy mu należytej uwagi.

Naczynka? Pajączki? Teleangiektazje?

W zasadzie wszystkie powyższe terminy odnoszą się do tego samego problemu poszerzonych i zauważalnych na skórze twarzy lub ciała naczynek krwionośnych. Ich wygląd jest dość charakterystyczny – przypominają rozgałęziające się, cieniutkie pajęczynki i powodują widoczne miejscowe zaczerwienienie w postaci linii lub siateczki. Pozostają widoczne pod skórą i zwykle mają kolor niebieskawy lub czerwony. Najczęściej zlokalizowane są na twarzy, w okolicach nosa, na policzkach, a także na nogach.

Przyczyny powstawania pajączków

Jednym z czynników mających wpływ na powstanie naczynek jest temperatura, dlatego osoby szczególnie narażone powinny unikać słońca, wysokich temperatur, a także mrozu i wiatru. Pod wpływem wiatru, mrozu czy ostrego słońca, naczynia rozszerzają się i zwiększa się ich przepuszczalność, a ścianki stają się bardziej kruche. To ułatwia oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, wywołujących stany zapalne.
Innymi przyczynami pękających naczynek krwionośnych są:

  • Niektóre choroby takie jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.
  • Zaburzenia hormonalne – stanowią bardzo częstą przyczynę pękających naczynek u kobiet, ponieważ kobiece hormony, czyli estrogeny, wykazują działanie rozluźniające na mięśnie, które kontrolują szerokość naczyń krwionośnych. Mogą pojawiać się zwłaszcza w okresie dojrzewania czy menopauzy lub w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.
  • Ciąża, ponieważ ze względu na płód dochodzi do zwiększenia ilości krwi w organizmie, na co żyły reagują powiększaniem się. Do tego także dochodzą zmiany w gospodarce hormonalnej.
  • Niektóre składniki diety. Są to zwłaszcza ostre przyprawy, gorące napoje i potrawy, a także spożywanie alkoholu, kawy, herbaty.
  • Środowisko (pomieszczenia klimatyzowane, sauny, gorące kąpiele)
  • Stres i silne emocje

Jak dbać o cerę naczynkową, czyli odpowiednia pielęgnacja skóry ze skłonnością do pękających naczynek?

Jeżeli typ naszej skóry sprzyja powstawaniu pajączków, należy poświęcić jej szczególną uwagę, by zapobiec pękaniu naczyń krwionośnych. Zbawienny wpływ mogą mieć takie czynniki jak:

  • Witamina C zawarta w produktach i suplementach diety. Uczestniczy ona w procesie produkcji kolagenu w organizmie, który jest składnikiem odpowiedzialnym między innymi za grubość i elastyczność ścian naczyń krwionośnych.
  • Aby nie narażać naszej skóry na dodatkowe czynniki zewnętrzne tj. mróz, stosujmy kremy tłuste, zabezpieczające skórę, za to na upały i słońce używajmy kremów z filtrem. Pamiętajmy, że im większa ekspozycja na słońce i jego intensywność, tym większy filtr UV powinien być zawarty w kremie.
  • Pielęgnując cerę naczynkową nie powinniśmy stosować peelingów mechanicznych, szczególnie ziarnistych lub zawierających retinol. Najlepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny przeznaczony dla skóry wrażliwej, który rozpuszcza martwy naskórek nie wymagając tarcia.

Pajączki dalej widoczne? Postaw na laserowe usuwanie naczynek!

W wielu przypadkach profilaktyka i środki ochronne to za mało, aby pozbyć się problemu poszerzonych naczyń krwionośnych. Pragniesz pozbyć się widocznych pajączków? Leczenie pękających naczynek w Krakowie to przede wszystkim nowoczesna laseroterapia. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii urządzeń laserowych możemy niezwykle szybko i skutecznie pozbyć się problemu pękających naczynek. Oczywiście, problem skóry naczynkowej jest problemem przewlekłym, więc należy liczyć się z faktem, że z czasem w okolicy usuniętego już naczynka mogą powstać kolejne zmiany naczyniowe, dlatego laserowe zamykanie naczynek w krakowskiej klinice Vesuna powinna być raz na jakiś czas odnawiana.

Umów wizytę w klinice medycyny estetycznej Vesuna z Krakowa

Umów wizytę