Fotodermatoza – przyczyny, objawy i leczenie
- 7 lutego 2019
- Sara Sendorek - kosmetolog
Do lata jeszcze daleko, ale Ty już zaczynasz się zastanawiać jak skutecznie ochronić się przed słońcem. Zauważyłaś, że w czasie słonecznych dni na Twojej skórze pojawiły się plamy bądź przebarwienia, a może nawet wysypka. Prawdopodobnie Twoja skóra jest nadwrażliwa na promienie słoneczne. Dziś kosmetolog Aleksandra Rabenda opowie o przyczynach, objawach oraz sposobach leczenia fotodermatozy.
Co to jest fotodermatoza?
Fotodermatoza to zmiany skórne, które powstają w wyniku ekspozycji skóry na promienie ultrafioletowe (bądź światła widzialnego lub podczerwonego) u osób, które mają alergię na słońce bądź cierpią z powodu okresowej nadwrażliwości (powstająca w wyniku używania czynników uczulających takich jak kosmetyki czy niektóre produkty żywnościowe). Uczulenie na słońce może również pojawić się jako objaw chorób autoimmunologicznych, metabolicznych bądź genodermatoz. Pamiętajcie, że fotodermatozy mogą wystąpić w każdym wieku.
Rodzaje i przyczyny fotodermatozy
Zasadniczo można wyróżnić cztery rodzaje fotodermatozy przy czym każdy rodzaj chorób określa przyczynę powstawania schorzenia. I tak fotodermatozy możemy podzielić na:
- Fotodermatozy idiopatyczne: przyczyny powstawania chorób nie są do końca znane(np. pokrzywka słoneczna, przewlekłe zmiany posłoneczne),
- Fotodermatozy genetyczne: powstawanie choroby to wynik mutacji genów (np. zespół Blooma, Cockayne’a lub Rothmunda-Thomposona),
- Fotodermatozy egzogenne: przyczyną powstawania choroby jest kontakt z substancjami fotoksycznymi jak na przykład: leki zawierające tetracyklinę, retinoidy (pochodne witaminy A) czy sulfonamidy, a także kosmetyki zawierające w swoim składzie rutę bądź dziurawiec,
- Fotodermatozy metaboliczne: przyczyną powstawania chorób są nieprawidłowości metaboliczne oraz wahania biochemiczne, które zachodzą w organizmie. (np. porfiria, pelagra),
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakim laserem usunąć przebarwienia?
Jak wyglądają objawy?
Jak już wcześniej wspomniałam fotodermatoza jest wynikiem nadwrażliwości na światło słoneczne pod wpływem promieniowania UV. U osób z taką nadwrażliwością może dojść do samoistnego wyrzutu histaminy z komórek tucznych. Wyrzut ten objawia się rumienieniem na skórze, pokrzywką słoneczną bądź osutką świetlną. Ponadto fotoalergii towarzyszy świąd skóry, teleangiektazje oraz przebarwienia skórne, które najczęściej występują na tych obszarach ciała, które są narażona na działanie promieni słonecznych – mowa tu o twarzy oraz przedramionach jak również dłoniach.
Metody leczenia
Aby rozpocząć leczenie ważne jest aby poznać przyczynę powstania fotodermatozy. Jeżeli uczulenie na słońce jest wynikiem na stosowanie leków bądź kosmetyków wówczas należy je wyeliminować i zastąpić innymi. Jeżeli jednak fotodermatoza jest uwarunkowana genetycznie wówczas najskuteczniejszą metodą jest odpowiednia profilaktyka. Pamiętajcie, że wówczas należy unikać promieni ultrafioletowych, a także warto wyposażyć się w odpowiednie kremy posiadające odpowiednie filtry ochronne o wysokim faktorze przeciwsłonecznym najlepiej SPF 50+.
Laser Discovery Pico, a zmiany posłoneczne
W Klinice VESUNA jednym ze sposobów usunięcia plam posłonecznych czy soczewicowatych, które są wynikiem nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych jest ich zabieg Discovery Pico. Metoda ta wykorzystuje działanie lasera pikosekundowego Disovery Pico, który oddziałuje na skórę właściwą nie uszkadzając przy tym zewnętrznej warstwy skóry. Ilość powtórzeń zabiegu jest dobierana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Pamiętajcie, że tuż po zabiegu na obszarze poddanym działaniu lasera może wystąpić niewielki obrzęk oraz zaczerwienienie, które w zależności od parametrów może się utrzymywać do 5 dni.
Pragniesz usunąć przebarwienia posłoneczne? Zatem umów się na pierwszą konsultację w Klinice VESUNA! Nasi pracownicy przedstawią Ci ofertę zabiegową dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb, a także odpowiedzą na Twoje pytania.