fbpx
Vesuna - klinika medycyny estetycznej i laseroterapii

Leczenie trądziku i trądziku różowatego

Trądzik stanowi poważny problem, który jak się okazuje dotyka w większości nastolatków, ale nie tylko. To schorzenie dermatologiczne występuje coraz częściej u osób dorosłych. Każdy, kto ma za sobą zmagania z nieestetycznymi pryszczami, krostkami i zaskórnikami, wie, że choć łatwo wygrać z nimi walkę, trudno wygrać wojnę. Jak skutecznie wyleczyć trądzik? Jakie są jego przyczyny?

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to zapalna choroba skóry o złożonym podłożu. Na pojawianie się trądziku różowatego bezpośrednio wpływają dwie dolegliwości natury dermatologicznej. Pierwszą są występujące teleangiektazje oraz rumień, wynikające z borykania się z cerą naczynkową. Drugim elementem jest nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych, w wyniku czego tworzą się zmiany zaskórnikowe oraz grudkowo-krostkowe. U niektórych chorych może dojść do zwłóknienia i przerostu gruczołów łojowych, doprowadzając do guzowatości nosa (Rhinophyma). W najgorszych stadiach trądzik różowaty wiąże się z regularnie powracającymi stanami zapalnymi powiek, rogówki czy siatkówki, a także piekącymi, łzawiącymi i notorycznie przekrwionymi oczami.
Zmiany na skórze indukowane są najczęściej przesadną ekspozycją na słońce oraz nadmiernym stresem. Niekorzystnie działa tu również zła dieta (np. częste spożywanie alkoholu, pikantne potrawy), używki (np. palenie papierosów), zaburzenia endokrynologiczne (np. choroby tarczycy) oraz stosowanie niektórych leków (np. glikokortykosteroidów). Trądzik różowaty często bywa także problemem wynikającym ze skłonności genetycznych. Duży wpływ mają również zaburzenia w gospodarce hormonalnej.
Leczenie trądziku różowatego jest procesem złożonym, zależnym od stopnia nasilenia objawów i stadium choroby. Obejmuje odpowiednią pielęgnację, zmianę nawyków żywieniowych i trybu życia oraz leczenie farmakologiczne. Najczęściej jednak wymaga wizyty u specjalisty i wiąże się z zastosowaniem leczenia miejscowego bądź doustnego.

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity to przewlekła choroba skóry, objawiająca się obecnością wykwitów niezapalnych (zaskórników) oraz zapalnych (grudki, krosty, cysty) na skórze twarzy, szyi, dekoltu, pleców, rzadziej ramion i pośladków. Zmianom towarzyszy nasilona praca gruczołów łojowych, dająca efekt ‚błyszczącej się’ skóry. Początek choroby to najczęściej 12 rok życia. Szczyt natężenia objawów przypada na 14-18 r.ż., a obecnie trądzik pospolity obserwuje się nawet u osób po 40 roku życia.
Najczęstsze przyczyny powstawania zmian to uwarunkowania genetyczne, zwiększona aktywność gruczołów androgenowych, infekcje bakteryjne oraz grzybicze, nadmierny stres, nieprawidłowa dieta, nietolerancje pokarmowe, stosowanie niektórych leków (np. steroidów).
W pielęgnacji domowej cery trądzikowej pomocne są preparaty bazujące na kwasach hydroksylowych (np. migdałowy, azelainowy), nadtlenku benzoilu czy retinolu. Nie należy samowolnie drażnić czy wyciskać zmian chorobowych. Należy udać się do lekarza dermatologa, aby ocenił zmiany skórne i zalecił dalsze postępowanie: prawidłową pielęgnację skóry trądzikowej oraz farmakoterapię. Leczenie dermatologiczne polega najczęściej na antybiotykoterapii.

Poznaj nasze najskuteczniejsze metody leczenia trądziku oraz trądziku różowatego!

Nowoczesne metody laserowego leczenia trądziku oraz trądziku różowatego różowatego opierają się na wykorzystaniu światła lasera, które skutecznie łagodzi objawy choroby oraz redukuje przyczynę powstawania zmian na skórze.

Umów wizytę w klinice medycyny estetycznej Vesuna z Krakowa

Umów wizytę