fbpx
Vesuna - klinika medycyny estetycznej i laseroterapii

Leczenie suchości pochwy

Suchość pochwy to kłopotliwa dolegliwość, która może znacznie obniżyć komfort życia.  Wbrew powszechnemu przekonaniu, problem ten nie jest schorzeniem, które dotyka jedynie kobiety w wieku pomenopauzalnym. Równie często dotyczy dwudziesto- i trzydziestolatek. Jakie są przyczyny suchości pochwy oraz jak skutecznie ją leczyć?

Przyczyny suchości pochwy

Przyczyną suchości pochwy są zwykle zaburzenia hormonalne, do których dochodzi w okresie menopauzy, ale także w czasie ciąży, karmienia piersią czy menstruacji. To właśnie wówczas kobiety najczęściej skarżą się na uczucie suchości w pochwie i objawy z tym związane. Problem ten towarzyszy szczególnie kobietom, które często korzystają z publicznych basenów, nadużywają alkoholu, substancji psychoaktywnych, żyją w ciągłym stresie lub zbyt dużo pracują. U pewnej grupy płci żeńskiej suchość pochwy występuje przed okresem, kiedy naturalnie spada poziom estrogenów. Podobnie jest w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszych miesiącach oraz po porodzie, a także w trakcie karmienia piersią. Wśród kobiet po okresie menopauzy niewątpliwą przyczyną jest spadek stężenia hormonów. W konsekwencji śluzówka staje się cienka, podatna na urazy i bardziej sucha. U młodszych pań suchość pochwy mogą powodować środki antykoncepcyjne lub stany zapalne. Innym czynnikiem jest nieprawidłowość w funkcjonowaniu tzw. gruczołów pochwy.

Problem suchości pochwy i jego objawy

Objawy suchości pochwy mogą mieć różne nasilenie i zależą od stopnia zaburzeń hormonalnych. W niektórych przypadkach mogą być zupełnie nieodczuwalne, w innych ledwie zauważalne, a część kobiet z ich powodu cierpieć będzie silny ból i dyskomfort. Zwykle przyszłe i młode mamy skarżą się na pieczenie i swędzenie pochwy oraz jej zewnętrznych okolic, a ponadto utrudnione, bolesne współżycie. Niekiedy, ze względu na nasilenie dolegliwości, seks staje się wręcz niemożliwy. Warto także pamięć, że problem suchej pochwy negatywnie wpływa także na nasz komfort psychiczny i może prowadzić do obniżenia własnej wartości czy unikania współżycia.

Innowacyjne metody w redukcji suchości pochwy!

Ginekolodzy często rekomendują stosowanie nawilżających lubrykantów na bazie wody lub silikonu, zwłaszcza podczas stosunku. Jeśli źródłem suchości jest infekcja zaleca się najczęściej antybiotykoterapię. Kiedy przyczyną są leki antykoncepcyjne, konieczna jest ich zmiana.

Coraz częściej z pomocą przychodzi nowoczesna ginekologia estetyczna. W Klinice VESUNA w leczeniu suchości pochwy stosujemy zabiegi ostrzykiwania miejsc intymnych nawilżającym kwasem hialuronowym oraz rewitalzującym osoczem bogatopłytkowym. Innymi skutecznymi metodami są m.in.  Thermi-RF ThermiVa oraz nowoczesne Lampy LED TriWings wyposażone w specjalną końcówkę ginekologiczną.

Umów wizytę w klinice medycyny estetycznej Vesuna z Krakowa

Umów wizytę