Diagnostyka nietrzymania moczu u kobiet
- 26 stycznia 2016
- Sara Sendorek - kosmetolog
Nietrzymanie moczu, choć nie stanowi już tematu tabu, wciąż jest wstydliwym problemem, o którym wolimy nie mówić. Okazuje się, że z tą dolegliwością zmaga się od 3 do 5 milionów kobiet w Polsce. Niestety większość z nich wzbrania się przed konsultacją ze specjalistą, tym samym opóźniając proces leczenia. Co więcej, wciąż wiele kobiet nie wie o istnieniu nieinwazyjnych i bezpiecznych dla zdrowia metodach leczenia nietrzymania moczu.
Jakie są objawy?
Dolegliwość ta objawia się nieświadomym, mimowolnym oddawaniem moczu podczas wzmożonego wysiłku, jak również codziennych czynności, kiedy śmiejemy się, kichamy, kaszlemy lub wykonujemy ćwiczenia fizyczne. Dochodzi wówczas do częściowego, a nawet całkowitego opróżnienia pęcherza. Nietrzymanie moczu w większości przypadków spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy, a jego objawy zwykle nasilają się wraz z wiekiem osoby dotkniętej tą dolegliwością.
Diagnostyka nietrzymania moczu
Podstawą w diagnistyce nietrzymania moczu jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. Lekarza zapyta między innymi o to, kiedy pojawiły się pierwsze problemy, jak często one występują oraz o ilość przyjmowanych przez nas płynów (w tym kawy oraz alkoholu). Nie bez znaczenia jest też to, w jakich sytuacjach pojawia się problem z NTM. Im więcej informacji przekażemy lekarzowi, tym łatwiej będzie mu ustalić przyczynę oraz podjąć dalsze kroki zmierzające do wyleczenia dolegliwości.
W diagnostyce nietrzymania moczu pomocne mogą być także:
- test podpaskowy – test trwa 24 lub 48 godzin. Po godzinie noszenia podpaska musi być dokładnie zważona. Każda podpaska powinna być umieszczona w szczelnym, dokladnie opisanym foliowym opakowaniu. Zebrany materiał poddawany jest analizie. Przez niektórych specjalistów wzrost wagi podpaski o zaledwie 2 gramy jest podstawą do zdiagnozowania nietrzymania moczu,
- USG układu moczowego,
- cystografia mikcyjna – badanie to składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest wprowadzenie cewnika do pęcherza,a następnie wstrzyknięcie kontrastu, do chwili, aż badany odczuje intenswyne parcie na pęcherz. W kolejnym etapie pacjent jest proszony o opróżnienie pęcherza, w trakcie którego wykonywane jest zdjęcie RTG,
- badania urodynamiczne które składają się z uroflowmetrii, cystometrii i profilometrii cewkowej. Uroflowmetria pomaga określić przeływ cewkowy i ustalić objętość oddawanego moczu. Cystometria to z kolei badanie, które polega na wprowadzeniu dwóch cewników – jednego do pęcherza moczowego i drugiego do odbytu. Profilometria cewkowa – służy do pomiaru ciśnienia wzdłuż przebiegu cewki moczowej.
Podstawą do podjęcia jakichkolwiek działań w kierunku wyleczenia NTM jest szczegółowa diagnostyka. Najskuteczniejszą i jednocześnie najbezpieczniejszą metodą leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu jest leczenie laserowe – to nieablacyjna i fototermiczna technika obkurczania pochwy przy pomocy laserów Er: YAG FOTONA.
CZYTAJ TAKŻE – POZNAJ PRZYCZYNY WYSIŁKOWEGO NIETRZYMANIA MOCZU
Leczenie laserowe – jak to działa?
Wiązka lasera pobudza włókna kolagenowe śluzówki, w skutek czego stają się one na powrót elastyczne i mocniejsze. Wzmacniane są ścianki pochwy, ujścia cewki moczowej, a także obszary powięzi wewnątrzmacicznej. Poddane zabiegowi ginekologii estetycznej tkanki obkurczają się, zmniejszając tym samym kąt cewki moczowej. Wszystkie działania laserowej metody leczenia przywracają pierwotną, naturalną funkcjonalność układu moczowego.
Przed poddaniem się leczeniu laserowemu należy skonsultować się ze specjalistą, który określi stopień zaawansowania przypadłości, a także ogólny stan zdrowia pacjentki. Konieczne jest wykonanie badań cytologicznych oraz dokładna diagnoza, która wykluczy aktywne infekcje pochwy.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ZABIEGU
Przebieg zabiegu:
Przed wykonaniem zabiegu pochwa pacjentki zostaje zdezynfekowana oraz osuszona. Następnie przy pomocy wziernika wprowadzana jest głowica lasera. Leczenie można podzielić na dwie fazy:
- naświetlanie przedniej ściany pochwy przy pomocy wziernika laserowego,
- stymulacja laserowa przedsionka i wejścia pochwy.
W ten sposób następuje obkurczenie włókien kolagenowych oraz pobudzenie komórek do produkcji nowych. Sprężystość pochwy ulega znacznej poprawie, zmienia się również nachylenie cewki moczowej.
Zazwyczaj zabieg nie trwa dłużej niż 30 minut. Zadowalające efekty można uzyskać już po jednej sesji, jeśli jednak nietrzymanie moczu znajduje się w zaawansowanej fazie, zabieg należy powtórzyć, pamiętając o zachowaniu trzydziestodniowego odstępu.
Jeśli chcesz raz na zawsze uporać się z krępującym problemem, skonsultuj się z gronem specjalistów kliniki VESUNA w Krakowie. Serdecznie zapraszamy do terapii laserowej, dzięki której będziesz mogła znowu cieszyć się spontanicznością każdej chwili! Umów się na wizytę!