fbpx
Vesuna - klinika medycyny estetycznej i laseroterapii

Leczenie stresowego i wysiłkowego nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest poważnym schorzeniem głównie populacji żeńskiej, dotyczącym około 25-45 % kobiet, w zależności od grupy wiekowej. Wiele kobiet skarży się na wysiłkowe nietrzymanie moczu po przebytym porodzie naturalnym. Nie każda z nich jest również świadoma, że nawet małe, ale nieleczone infekcje mogą doprowadzić do wyżej wymienionej dolegliwości, a co za tym idzie – znacznie pogorszyć stan zdrowia intymnego kobiety. Problem wysiłkowego i stresowego nietrzymania moczu może zdecydowanie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niekontrolowane wyciekanie moczu z pęcherza moczowego to duży dyskomfort dla osób, które zmagają się z tą uciążliwą dolegliwością. Przyczyn nietrzymania moczu można wskazać kilka. Co wpływa na wystąpienie tego krępującego problemu oraz jak się go pozbyć?

CZYM JEST NTM – jego rodzaje, przyczyny oraz objawy

Przyczyn nietrzymania moczu u kobiet jest wiele. Najczęstsze z nich to:

  • Poród – to właśnie wtedy dochodzi do rozluźnienia mięśni kegla oraz zwiotczenia wiązadeł. Ważny jest tutaj przede wszystkim mięsień łonowo-guziczny, który jest odpowiedzialny za prawidłowe zamykanie się cewki moczowej. W sytuacji, kiedy dochodzi do jego zwiotczenia, cewka moczowa przestaje zamykać się poprawnie, doprowadzając właśnie do powstania NTM. Wpływ ma także urodzenie dziecka o wadze powyżej 4000 g, co znacznie obciąża mięśnie dna macicy.
  • Zaburzenia hormonalne związane okresem przekwitania.
  • Uwarunkowania genetyczne.
  • Choroby przewlekłe – w tym w szczególności otyłość, depresja, nowotwory oraz cukrzyca.
  • Częste choroby pęcherza, szczególnie infekcje dróg moczowych tj. zapalenie cewki moczowej. Przy prawidłowej profilaktyce i szybkim zastosowaniu leczenia, infekcje intymne nie powinny stanowić przyczyny powstania wysiłkowego nietrzymania moczu.W przypadku lekceważenia wczesnych objawów, chwilowa choroba może spowodować długotrwałe zmiany w organizmie kobiety.
  • Przebyte operacje w okolicy podbrzusza.

Nietrzymanie moczu może występować pod wieloma postaciami:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu– występuje, gdy wzrostowi ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej podczas kaszlu, kichania lub pracy fizycznej towarzyszy mimowolne wyciekanie moczu, inaczej mówiąc jest to bezwiedne wypływanie niewielkich objętości moczu.
  • naglące nietrzymanie moczu – jest to mimowolne popuszczanie moczu pod wpływem silnego parcia na pęcherz.
  • mieszane nietrzymanie moczu– rozpoznaje się, gdy współistnieją objawy wysiłkowego nietrzymania moczu i naglącego nietrzymania moczu jednocześnie.

Innowacyjny sposób do walki z NTM czyli ThermiVA!

Podstawą w diagnostyce nietrzymania moczu w krakowskiej klinice jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego. Lekarz ginekolog zapyta między innymi o to, kiedy pojawiły się pierwsze problemy, jak często one występują oraz o ilość przyjmowanych przez nas płynów. Nie bez znaczenia jest też to, w jakich sytuacjach pojawia się problem z NTM, aby określić jego rodzaj. W Klinice VESUNA z Krakowa problem nietrzymania moczu leczymy wykorzystując innowacyjne urządzenie medyczne ThermiRF – ThermiVA. Mechanizm działania leczniczego w tym przypadku opiera się na obkurczaniu powięzi łonowo-cewkowej i wzmocnieniu jej przez stymulację do produkcji większej ilości włókien kolagenowych, co w połączeniu ze wzmocnieniem mięśni przez ich ćwiczenie powoduje wyraźnie lepszą podporę dla cewki moczowej. Pobudzenie do lepszego ukrwienia tkanek oprócz ścian pochwy obejmuje również okolice zwieracza cewki moczowej, tym samym uszczelniając mechanizm trzymania moczu.

Ćwiczenia wspomagające mięśnie dna miednicy – BTL EMSELLA

Aby spotęgować oraz utrwalić efekty terapii nietrzymania moczu warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy, tzw. mięśnie Kegla, które skutecznie je wzmacniają. BTL EMSELLA to ergonomiczne krzesło wykorzystujące technologię HIFEM do stymulacji i wzmacniania mięśni dna miednicy. Urządzenie medyczne wykonuje trening mięśni dna miednicy za pacjenta, a emitowana przez urządzenie fala elektromagnetyczna przenika przez odzież i kość miednicy, dzięki czemu pacjent nie musi rozbierać się do zabiegu. W trakcie jednego 28-minutowego treningu BTL EMSELLA wywołuje ponad 11 tysięcy skurczy o supramaksymalnej intensywności, nieosiągalnej dla pacjenta za pomocą samodzielnych ćwiczeń na siłowni. Dla wzmocnienia mięśni dna miednicy ważna jest długość trwania skurczu, a także odpowiednia relaksacja mięśni. HIFEM wywołujemy intensywne skurcze, odpowiednio je utrzymujemy oraz relaksujemy mięśnie. Jest to najlepsza siłownia dla mięśni dna miednicy. Ponadto korzystanie z zabiegu EMSELLA pomaga pacjentkom w wytworzeniu wzorca motorycznego, co sprawia, że późniejsze samodzielne treningi się łatwiejsze i bardziej efektywne.

Umów wizytę w klinice medycyny estetycznej Vesuna z Krakowa

Umów wizytę