Vesuna - klinika medycyny estetycznej i laseroterapii

Leczenie stresowego i wysiłkowego nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest poważnym schorzeniem głównie populacji żeńskiej, dotyczącym około 25-45 % kobiet, w zależności od grupy wiekowej. Wiele kobiet skarży się na wysiłkowe nietrzymanie moczu po przebytym porodzie naturalnym. Nie każda z nich jest również świadoma, że nawet małe, ale nieleczone infekcje mogą doprowadzić do wyżej wymienionej dolegliwości, a co za tym idzie – znacznie pogorszyć stan zdrowia intymnego kobiety. Problem wysiłkowego i stresowego nietrzymania moczu może zdecydowanie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niekontrolowane wyciekanie moczu z pęcherza moczowego to duży dyskomfort dla osób, które zmagają się z tą uciążliwą dolegliwością. Przyczyn nietrzymania moczu można wskazać kilka. Co wpływa na wystąpienie tego krępującego problemu oraz jak się go pozbyć?

CZYM JEST NTM – jego rodzaje, przyczyny oraz objawy

Przyczyn nietrzymania moczu u kobiet jest wiele. Najczęstsze z nich to:

  • Poród – to właśnie wtedy dochodzi do rozluźnienia mięśni kegla oraz zwiotczenia wiązadeł. Ważny jest tutaj przede wszystkim mięsień łonowo-guziczny, który jest odpowiedzialny za prawidłowe zamykanie się cewki moczowej. W sytuacji, kiedy dochodzi do jego zwiotczenia, cewka moczowa przestaje zamykać się poprawnie, doprowadzając właśnie do powstania NTM. Wpływ ma także urodzenie dziecka o wadze powyżej 4000 g, co znacznie obciąża mięśnie dna macicy.
  • Zaburzenia hormonalne związane okresem przekwitania.
  • Uwarunkowania genetyczne.
  • Choroby przewlekłe – w tym w szczególności otyłość, depresja, nowotwory oraz cukrzyca.
  • Częste choroby pęcherza, szczególnie infekcje dróg moczowych tj. zapalenie cewki moczowej. Przy prawidłowej profilaktyce i szybkim zastosowaniu leczenia, infekcje intymne nie powinny stanowić przyczyny powstania wysiłkowego nietrzymania moczu.W przypadku lekceważenia wczesnych objawów, chwilowa choroba może spowodować długotrwałe zmiany w organizmie kobiety.
  • Przebyte operacje w okolicy podbrzusza.

Nietrzymanie moczu może występować pod wieloma postaciami:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu– występuje, gdy wzrostowi ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej podczas kaszlu, kichania lub pracy fizycznej towarzyszy mimowolne wyciekanie moczu, inaczej mówiąc jest to bezwiedne wypływanie niewielkich objętości moczu.
  • naglące nietrzymanie moczu – jest to mimowolne popuszczanie moczu pod wpływem silnego parcia na pęcherz.
  • mieszane nietrzymanie moczu– rozpoznaje się, gdy współistnieją objawy wysiłkowego nietrzymania moczu i naglącego nietrzymania moczu jednocześnie.

Innowacyjny sposób do walki z NTM czyli ThermiVA!

Podstawą w diagnostyce nietrzymania moczu w krakowskiej klinice jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego. Lekarz ginekolog zapyta między innymi o to, kiedy pojawiły się pierwsze problemy, jak często one występują oraz o ilość przyjmowanych przez nas płynów. Nie bez znaczenia jest też to, w jakich sytuacjach pojawia się problem z NTM, aby określić jego rodzaj. W Klinice VESUNA z Krakowa problem nietrzymania moczu leczymy wykorzystując innowacyjne urządzenie medyczne ThermiRF – ThermiVA. Mechanizm działania leczniczego w tym przypadku opiera się na obkurczaniu powięzi łonowo-cewkowej i wzmocnieniu jej przez stymulację do produkcji większej ilości włókien kolagenowych, co w połączeniu ze wzmocnieniem mięśni przez ich ćwiczenie powoduje wyraźnie lepszą podporę dla cewki moczowej. Pobudzenie do lepszego ukrwienia tkanek oprócz ścian pochwy obejmuje również okolice zwieracza cewki moczowej, tym samym uszczelniając mechanizm trzymania moczu.

Ćwiczenia wspomagające terapię

Aby spotęgować oraz utrwalić efekty terapii nietrzymania moczu warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy, tzw. mięśnie Kegla, które doskonale je wzmacniają. Ćwiczenie mięśni dna miednicy można wykonywać w pozycji siedzącej lub leżącej, w dowolnym miejscu, jak i czasie, napinając je, z jednoczesnym wydechem powietrza. Starajmy się także regularnie opróżniać pęcherz, nawet jeśli nie odczuwamy większej potrzeby. Warto również zwrócić szczególną uwagę na przyjmowane płyny. Należy pić około 1,5 – 2 litry wody dziennie, jednocześnie starając się wyeliminować kawę, która działa moczopędnie oraz napoje gazowane.

Umów wizytę w klinice medycyny estetycznej Vesuna z Krakowa

Umów wizytę