Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
- 18 kwietnia 2018
- Sara Sendorek - kosmetolog
Znamiona potrafią zaburzyć estetykę naszego wyglądu, ale to nie wszystko. Czasem mogą być oznaką poważnej choroby. Kiedy pojawia się takie podejrzenie, chirurgiczne usuwanie zmian skórnych staje się koniecznością.
Znamiona skórne – podział
Zmiany skórne towarzyszą nam przez całe życie. Z jednymi się rodzimy, inne rozwijają się w pozostałej części naszego życia. Na co je dzielimy? Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje znamion:
- melanocytowe – są to wrodzone lub nabyte znamiona skórne z dużą ilością pigmentu melaniny, które przybierają barwę od jasnoniebieskiego po ciemnofioletową. Powodami nabytych zmian melanocytowych są najczęściej: zbyt duże narażenie ciała na promieniowanie UV , podeszły wiek, w którym mówimy o tzw. znamionach starczych.
- komórkowe – potocznie zwane pieprzyki. Mają zabarwienie od koloru jasnobrązowego po ciemnobrunatny. Posiadają strukturę płaską lub brodawkową.
Niezbędne konsultacje dermatologiczne
Każde znamię, ulegając deformacji, może w ostatecznym rozrachunku stanowić zagrożenia dla zdrowia. Z tego powodu zaleca się stale obserwować, czy:
- pojawiają się stany zapalne w obrębie zmian skórnych,
- znamiona powiększają się, zmieniają kolor, swędzą, a może nawet i krwawią.
W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek zmian zaleca się, aby osoba skorzystała z konsultacji dermatologicznych, które i my oferujemy w Vesunie. Jeśli lekarz uzna, że znamię ulega zbyt dużej deformacji, niezbędnym będzie wykonanie zabiegu chirurgicznego usuwania zmian skórnych.
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Zabieg ten polega na wycięciu przy pomocy skalpela zmiany skórnej, razem z niewielkim marginesem zdrowej tkanki. Po zabiegu zakłada się szwy i opatrunek, a wycięte znamię utrwala się np. w formalinie. Zabieg ten jest w zasadzie bezbolesny, gdyż używa się znieczulenia miejscowego. Przeprowadzona metoda pozwala:
- usunąć podejrzaną zmianę skórną,
- zdiagnozować charakter znamiona,
- zapobiec powstaniu choroby nowotworowej.
Przeciwwskazania do zabiegu: osoby z krzepliwością krwi, tendencją do bliznowców.
Po udanej operacji, wycięty materiał trafia pod mikroskop, aby przeprowadzić badanie histopatologiczne. To właśnie wtedy ustala się ostateczną diagnozę.
Wszystko co musisz wiedzieć o badaniu histopatologicznym
Badanie histopatologiczne nie tylko pozwala na odpowiednią diagnostykę zmian skórnych, ale również pomaga ustalić przyszłe prognozy rozwoju znamiona. Proces ten polega na przebadaniu usuniętej tkanki pod mikroskopem. Dzięki użyciu przeciwciał monoklonalnych możliwym jest dokładne wykazanie białek charakterystycznych dla niektórych nowotworów.
Zauważyłeś deformację swojego znamienia? Umów się na konsultacje dermatologiczne w Vesunie.