Atopowe zapalenie skóry – objawy, przyczyny, leczenie
- 3 września 2019
- Lekarz Dermatolog Agnieszka Drożniak
Atopowe zapalenie skóry dla wielu to uciążliwe schorzenie. Dlaczego? Wymaga ono ciągłej, regularnej pielęgnacji. W przeciwnym razie popularne objawy w postaci swędzenia czy podrażnienia skóry mogą solidnie dokuczać. Dziś lekarz medycyny estetycznej – Agnieszka Drożniak opowie o objawach, przyczynach, a także skutecznych metodach leczenia opisywanej choroby.
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) to choroba, uwarunkowana genetycznie, która zwykle zaczyna się już w dzieciństwie, między 6. a 7. rokiem życia – może również pojawić się u niemowlaków. Atopia jest wynikiem nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na małe dawki antygenów. Przez co wytwarzane są w nadmiarze przeciwciała IgE, skierowane przeciwko alergenom.
Jak objawia się AZS?
Jak każda choroba tak i atopowe zapalenie skóry posiada grupę charakterystycznych objawów, takich jak: zaczerwienienie skóry, suchość skóry, swędzenie, nawracające zakażenia bakteryjne. Objawy te mogę występować na całym obszarze skóry. Zazwyczaj pojawiają się one na: zgięciach łokciowych, kolanowych, na twarzy oraz szyi. Ponadto do objawów towarzyszących zaliczyć można: astmę oskrzelową, sezonową bądź przewlekły katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek. W ostrym przebiegu AZS pojawiają się: rumienie, nadżerki, pęcherzyki, grudki czy złuszczenie naskórka.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Problemy skóry i problemy dermatologiczne
Odpowiednie diagnoza
Atopowe zapalenie skóry powinno zostać skonsultowane z dermatologiem bądź alergologiem. Chorobę diagnozuje się za pomocą podstawowych objawów, a także dokładnego wywiadu z pacjentem. Lekarz w trakcie stawiania diagnozy może się oprzeć na kryteriach diagnostycznych AZS (tzw. kryteria Hannifina-Rajki), które dzielą się na większe i mniejsze:
KRYTERIA WIĘKSZE:
- Świąd,
- Typowe umiejscowienie zmian,
- Przewlekły, nawrotowy przebieg choroby,
- Atopia u pacjenta, a także członków jego rodziny,
KRYTERIA MNIEJSZE:
- Suchość skóry,
- Rogowacenie przymieszkowe,
- Natychmiastowe odczyny skórne,
- Podwyższone stężenie IgE w surowicy krwi,
- Zaćma,
- Powracające zakażenia skóry,
- Pierwsze symptomy zaobserwowane w dzieciństwie,
- Nietolerancja wełny,
- Nietolerancja pokarmów,
- Zaognienie objawów w sytuacjach stresowych,
- Biały dermografizm,
Wystarczy aby pacjent spełnił 3 spośród czterech, głównych kryteriów aby móc stwierdzić u niego AZS. Kryteria mniejsze mają charakter uzupełniający.
Mezoterapia igłowa a AZS
W krakowskiej Klinice VESUNA jedną z metod leczenia atopowego zapalenie skóry jest mezoterapia igłowa, która jest nie tylko zabiegiem kosmetycznym, ale również leczniczym. Dostosowanie odpowiednich substancji do indywidualnych potrzeb pacjenta, pozwala na skuteczne leczenie objawów. Zabieg ten przeprowadzany jest przez wykwalifikowanego lekarza Klinki, który przed rozpoczęciem procedury zabiegowej, przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad. Rozmowa ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Mezoterapia igłowa jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Zasadniczo sprowadza się do wprowadzenia substancji odżywczych do skóry pacjenta, za pomocą mikronakłuć na głębokość ok. 3-4 mm. Pamiętajcie, że metoda ta jest całkowicie bezpieczna i praktycznie bezbolesna. Ilość sesji oraz ich częstotliwość jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Cierpisz z powodu atopowego zapalenia skóry i chcesz podjąć leczenie? Zatem zadzwoń do krakowskiej Kliniki VESUNA i zaplanuj pierwsze konsultacje. Nasi pracownicy dostarczą Ci wszelkich informacji na temat mezoterapii igłowej, a także odpowiedzą na Twoje pytania.