Jak wygląda budowa naskórka?
- 14 listopada 2019
- mgr Emilia Kuczaj - kosmetolog
Naskórek to najbardziej zewnętrzna, beznaczyniowa tkanka, która w sposób naturalny ochrania ludzki organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Cechuje go wielowarstwowość oraz zdolność do samoregeneracji. Zatem jak odpowiednio dbać o naskórek aby pełnił swoją funkcję? Na to pytanie w dzisiejszym artykule odpowie kosmetolog Emilia Dawiec, która również przybliży Wam jego budowę.
Budowa naskórka – jak wygląda?
Naskórek to najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, która odnawia się cyklicznie. Z czego jest zbudowany? Już tłumaczę. Naskórek składa się z pięciu warstw, a mianowicie: warstwy rogowej, jasnej, ziarnistej, kolczystej i podstawnej. Właśnie w tej ostatniej warstwie dochodzi do podziałów komórek, które wędrują do wyższych warstw, ostatecznie odrywając się od powierzchni skóry. Taka cykliczna, wędrówka trwa od 26 do 28 dni.
- WARSTWA PODSTAWNA
Graniczy ze skórą właściwą, obejmuje jeden rząd walcowatych komórek podstawnych. W opisywanej warstwie znajdują się komórki barwnikowe (tzw. melanocyty), komórki Langerhansa (tj. komórki układu odpornościowego) oraz komórki Merkla (tj. komórki układu nerwowego). To właśnie w tej warstwie dochodzi do podziału komórek.
- WARSTWA KOLCZYSTA
Warstwa ta obejmuje od 5 do 10 rzędów komórek, które wędrując w kierunku powierzchni skóry, stopniowo spłaszczają się. Komórki warstwy kolczystej nie dzielą się, wciąż posiadają cechy żywych komórek i są połączone z desmosomami.
- WARSTWA ZIARNISTA
W cienkim naskórku obejmuje 1 rząd komórek, zaś w grubym od 3-4 rzędów. Właśnie w tej warstwie produkowane są ceramidy, które odpowiadają za utrzymanie wody w skórze.
- WARSTWA JASNA
Ta warstwa występuje tylko i wyłącznie w grubym naskórku, mianowicie na piętach i łokciach.
- WARSTWA ROGOWA
Stworzona z licznych, martwych, zrogowaciałych komórek tworzących płaskie łuski. Jej głównym celem jest skuteczna ochrona przed urazami mechanicznymi, chemicznymi jak i wnikaniem szkodliwych drobnoustrojów. Wszystkie komórki w tej warstwie są wypełnione białkiem (tj. keratyną), można ją podzielić na część zbitą (wewnętrzną) oraz luźną (zewnętrzną, w której komórki odrywają się od powierzchni skóry).
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Peelingi medyczne a laserowe
Keratynocyty i korneocyty
Żywe komórki naskórka nazywamy keratynocytami, zaś martwe – korneocytami. Odgrywają one istotną funkcję w procesie „uszczelniania” skóry. W połączeniu z cementem międzykomórkowym tworzą barierę, która zapobiega wnikaniu do skóry szkodliwych substancji oraz zapobiegają utracie wody z organizmu. Keratynocyty odpowiadają za żywą warstwę naskórka, a także wytwarzają wiele cennych substancji takich jak: kolagen typu IV, lamininę i fibronektynę, razem tworzące błonę podstawną, znajdują się między naskórkiem a skórą właściwą.
Jak wygląda peeling laserowy?
W krakowskiej Klinice VESUNA peeling laserowy przeprowadzany jest za pomocą lasera Er: Yag Fotona Spectro SP. Zabieg polega na wykorzystaniu wiązki lasera, którą kieruje się na wybrany obszar zabiegowy. Wiązka lasera tworzy małe uszkodzenia, które dają skórze sygnał do szybszej regeneracji poprzez produkcję elastyny i kolagenu. Aby osiągnąć najbardziej pożądane efekty zabiegu, zaleca się jego powtórzenie od 2 do 5 serii z częstotliwością raz w miesiącu.
Chciałabyś umówić się na peeling laserowy w krakowskiej Klinice VESUNA? Nie czekaj i zadzwoń! Nasi pracownicy dostarczą Ci wszelkich informacji na temat zabiegu, a także odpowiedzą na Twoje pytania.