Włókniaki – rodzaje, przyczyny powstawania i leczenie
- 20 sierpnia 2018
- Sara Sendorek - kosmetolog
Nasze ciało z każdym upływającym rokiem ulega naturalnemu procesowi starzenia się. Struktura naszej skóry poddawana jest zmianom. Możemy zauważyć na niej pierwsze znamiona, które różnią się rozmiarem, kolorem czy miejscem występowania. Każda potencjalna zmiana skórna może oznaczać pewną nieprawidłowość. Dzisiaj lekarz Szymon Miśkiewicz przybliży nam temat włókniaków, ich rodzajów, a także przyczyn ich powstawania oraz sposoby leczenia.
Jak powstają włókniaki?
Na samym początku przybliżymy Wam, czym są włókniaki oraz w jaki sposób powstają. Choć brzmi to trochę przerażająco, włókniaki stanowią formę nowotworu i są one efektem rozrostu tkanki łącznej. Mimo tego są to zmiany łagodne, które nie ulegają zezłośliwieniu. Przybierają formę drobnych guzków bądź strukturę kaszki. Do Kliniki VESUNA zgłaszają się pacjenci z włókniakami nitkowatymi, długimi, których kolor jest nieco ciemniejszy niż karnacja pacjenta. Najczęściej opisywane zmiany występują na: tułowiu, szyi, powiekach, dekolcie, piersiach oraz pod pachami i w pachwinach. Wyróżnić możemy włókniaki nabyte bądź wrodzone. Pamiętajcie, że zmiany te mogą pojawić się w każdym momencie naszego życia.
Rodzaje włókniaków
Wyróżniamy dwa rodzaje włókniaków: miękkie oraz twarde. Pierwsze z nich występują w formie małych guzków o różnej wielkości. Ich kolor zbliżony jest do skóry i w porównaniu do włókniaka twardego są miękkie w dotyku. Odmiana twarda przyjmuje podobną formę co włókniak miękki, lecz czasem przybiera kolor brązowy bądź czerwony, a jego powierzchnia może być nieco chropowata.
Sposoby na rozpoznanie włókniaków
Włókniaki miękkie zazwyczaj występują w liczbie mnogiej. Ta zmiana skórna jest podobna do tłuszczaków oraz brodawczaków. Dlatego w celu właściwego zdiagnozowania nasi pacjenci odbywają konsultację dermatologiczną. Rozpoznając włókniaka miękkiego bierzemy pod uwagę następujące cechy morfologiczne:
- umiejscowienie,
- mnogość,
- koloryt,
- rozmiar,
- formę jaką przybiera,
- lokalizację,
- czas (liczony od pojawienia się znamienia).
CZYTAJ TAKŻE – CHIRURGICZNE USUWANIE ZMIAN SKÓRNYCH
Jak można wyleczyć włókniaki?
Istnieje wiele sposobów, które przyczynią się do usunięcia włókniaka. Zaliczamy do m.in. chirurgię, plazmę medyczną oraz laseroterapię. W Klinice VESUNA wszystkie procedury dot. usuwania zmian skórnych, w tym włókniaków, przeprowadza lekarz medycyny Szymon Miśkiewicz.
- Chirurgiczne wycięcie włókniaka przy użyciu skalpela gwarantuje jego szybkie oraz skuteczne usunięcie. Jest to metoda jednorazowa, która nie wymaga powtórzeń. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut.
- PLASMAGE to urządzenie wykorzystujące zjawisko plazmy w medycynie estetycznej. Stanowi ono najnowocześniejsze osiągnięcie w dermatologii estetycznej i chirurgii plastycznej. W naszej Klinice wykorzystujemy je m.in. do usuwania zmian skórnych np. włókniaków. Wyjątkową zaletą zabiegu jest jego bardzo duże bezpieczeństwo. Pozwala na nieinwazyjne usuwanie niedoskonałości i zmian skórnych bez niepotrzebnych uszkodzeń w skórze właściwej.
W Klinice VESUNA włókniaki usuwamy za pomocą laserów Er: YAG FOTONA SPECTRO SP i DUALIS SP . Usunięcie włókniaka zasadniczo sprowadza się do odcięcia zmiany skórnej za pomocą wiązki laserowej. Sam zabieg nie trwa długo, a efekt jest widoczny oraz trwały. Pamiętajcie, że zanim usuniecie włókniaki, należy skonsultować z dermatologiem, który postawi fachową diagnozę.
Pragniesz usunąć włókniaki? Zadzwoń do Kliniki VESUNA i wybierz odpowiadający Ci termin zabiegu!