Skąd się bierze bielactwo?
- 7 stycznia 2020
- Lekarz Dermatolog Agnieszka Drożniak
Bielactwo to jedna z przewlekłych chorób skóry, która charakteryzuje się jej depigmentacją. Może mieć charakter wrodzony bądź nabyty. Co przyczynia się do jej powstania? Jak rozpoznać pierwsze objawy? Dziś lekarz dermatolog Agnieszka Drożniak-Konstanty odpowie na powyższe pytania, a także przedstawi skuteczne metody leczenia.
Bielactwo – co to jest?
Bielactwo (łac. Vitiligo), znane również jako albinizm to przewlekła choroba skóry, która polega na wymieraniu komórek odpowiedzialnych za kolor skóry (tj. melanocytów). Zwykle dzieli się ją na bielactwo wrodzone (uogólnione i częściowe) oraz nabyte (również uogólnione i częściowe). Bielactwo nabyte ma charakter obustronny, odbarwienia występują symetrycznie w okolicach skóry twarzy (zwłaszcza ust i oczu), szyi i dekoltu, dłoni jak i dołach pachowych czy wyprostowanych powierzchniach kończyn. Bielactwo wrodzone zwykle obejmuje około 80% skóry ciała, charakteryzuje się zmianą wokół siatkówki oka oraz światłowstrętem. Bielactwo dotyka około 1% populacji, zwykle pierwsze objawy pojawiają się między 10. a 30 rokiem życia.
Skąd się bierze bielactwo?
Do końca nie wiadomo skąd bierze się bielactwo. Przyjmuje się, że choroba jest uwarunkowana genetycznie, bądź jest efektem zaburzonej pracy mechanizmów oksydacyjnych – produkty metabolizmu syntezy melaniny są odpowiedzialne za zmiany barwnika skóry. Ponadto wyróżnić można następujące przyczyny:
- Zaburzenie układu immunologicznego,
- Zaburzenie funkcji układu nerwowego,
- Urazy mechaniczne skóry.
Osoby cierpiące na niedoczynność czy nadczynność tarczycy, chorobę Hashimoto, cukrzycę, chorobę Addisona, borykające się z niedokrwistością złośliwą czy zaburzeniami układu odpornościowego są bardziej narażone na bielactwo nabyte.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Hirsutyzm – przyczyny oraz sposoby leczenia
Jak rozpoznać?
Bielactwo wrodzone jest widoczne od razu. Z kolei pierwsze objawy bielactwa nabytego pojawiają się zwykle między 10. a 30. rokiem życia. Ta odmiana choroby występuje zdecydowanie częściej niż bielactwo wrodzone. Tą odmianę rozpoznacie po charakterystycznych, jasnych plamach o ciemniejszych granicach. Plamy te mogą przyjmować różny rozmiar, występować tylko po jednej stronie ciała (tzw. bielactwo nabyte w formie segmentowej), symetrycznie (odmiana nabyta zwykła) bądź na obszarze całego ciała (bielactwo całkowite). Plamy bielacze mogą pojawić się nagle bądź stopniowo.
Zastosowanie lamp LED TriWings w leczeniu bielactwa
Leczenie bielactwa nabytego rozpoczyna się od dokładnego wywiadu z dermatologiem. Lekarz musi się upewnić, że białym plamom nie towarzyszą żadne, inne objawy. Podczas konsultacji, zwykle lekarz przeprowadza test lampą Wooda, która emituje światło ultrafioletowe. Skóra dotknięta bielactwem „świeci” na biało. Dodatkowo wywiad może zostać uzupełniony o biopsję skóry i badanie krwi, w celu określenia przyczyn powstałych zmian. Leczenie bielactwa opiera się na fototerapii, której zadaniem jest pobudzenie melanocytów do tworzenia na nowo barwnika skóry.
W ofercie krakowskiej Kliniki VESUNA znajduje się nowatorskie urządzenie – lampa LED TriWings, którą między innymi wykorzystuje się w leczeniu łuszczycy, bielactwa, oparzeń i stanów zapalnych, bólów mięśniowych i obrzęków limfatycznych.
Pragniesz podjąć leczenie bielactwa z pomocą lamp LED TriWings? Zatem zadzwoń do krakowskiej Kliniki VESUNA i zaplanuj swoją pierwszą wizytę! Nasi pracownicy dostarczą Ci wszelkich informacji na temat zabiegu, a także odpowiedzą na Twoje pytania.