Hirsutyzm – przyczyny oraz sposoby leczenia


- 3 stycznia 2019
- Sara Sendorek - kosmetolog
Wiele kobiet cierpiących z powodu nadmiernego owłosienia nie wie do końca co jest przyczyną hirsutyzmu. Pragniesz rozwiązać swój problem raz na zawsze? Zatem poznaj przyczyny powstawania tego wstydliwego problemu. Dziś kosmetolog Aleksandra Rabenda opowie o przyczynach powstawania hirsutyzmu, a także sposobach leczenia.
Co to jest hirsutyzm?
Hirsutyzm to dość wstydliwa przypadłość, która dotyka od 5 do 10 % kobiet. Jest to nic innego jak nadmierne owłosienie, które występuje m.in. na brodzie, brzuchu, piersiach oraz nad górną wargą. Pojawiające się włosy są szorstkie, ciemne oraz grube – często przypominają włosy męskie. Objawami towarzyszącymi tej przypadłości mogą być: trądzik, łojotok oraz łysienie w okolicach skroniowych. Hirsutyzm często pojawia się wraz z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą tupu 2 oraz rozstępami. Warto pamiętać, że pojawienie hirsutyzmu może być objawem toczącego się w organizmie procesu chorobowego, a nie być chorobą samą w sobie.
Co przyczynia się do jego powstania?
Główną przyczyną pojawienia się hirsutyzmu jest czynnik hormonalny – podwyższone stężenie androgenów. Nadmierne owłosienie u kobiet pojawia się w okolicach androgenozależnych takich jak: uda, stopy, brzuch, kark, klatka piersiowa, okolice lędźwi, skóra nad górną wargą oraz podbródek. Objawami towarzyszącymi hirsutyzmowi mogą być: niski głos, trądzik, nieregularne miesiączki, a także niepłodność. Pamiętajcie, że nadmierne owłosienie można również zdiagnozować u kobiet, które mają prawidłowe stężenie androgenów w surowicy, a ich cykl menstruacyjny jest regularny. W tym przypadku pojawienie się hirsutyzmu może mieć podłoże genetyczne, często mówimy „taka nasza uroda” bądź może być to efekt nadwrażliwości mieszków włosowych na męskie hormony płciowe. Hirsutyzm może być również wynikiem reakcji na leki hormonalne takie jak: androgeny, pochodne progesteronu bądź steroidy.
Diagnoza i sposoby leczenia
W diagnostyce hirsutyzmu niezwykle ważny jest wywiad lekarski, który powinien dotyczyć pacjentki jak i jej rodziny. Dzięki temu lekarz może sprawdzić czy u rodziny pacjentki wcześniej pojawił się hirsutyzm, a także kiedy pojawiło się nadmierne owłosienie oraz w jakim tempie go przybywa. Następnie za pomocą punktowej skali Ferrimana-Gallwaya ocenia się rozmieszczenie owłosienie, jego rozmiar oraz nasilenie. Kiedy suma punktów przekroczy 6 wówczas mamy do czynienia z hirsutyzmem. Następnym krokiem diagnozy jest oznaczenie przez lekarza stężenia hormonów we właściwych dniach cyklu miesiączkowego. Wówczas pacjentka powinna dostarczyć wyniki stężenia testosteronu, estradiolu, 17-OH progesteronu, prolaktyny, tyreotropiny, gonadotropiny (LH i FSH), androstendionu, PRL oraz insuliny. Ponadto w ramach diagnozy pacjentka powinna odbyć USG narządu rodnego oraz jamy brzusznej.
Kiedy znamy już przyczynę powstania hirsutyzmu możliwe jest rozpoczęcie leczenia. Zazwyczaj w leczeniu tej przypadłości stosuję farmakologię, interwencję niefarmakologiczną i kosmetyczną oraz leczenie operacyjne. Pamiętajcie, że na efekty jednak trzeba poczekać, a objawy hirsutyzmu nie znikną od razu. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie depilacji laserowej.
CZYTAJ TAKŻE: Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?
Depilacja laserowa, a hirsutyzm
Mimo rozpoczęcia leczenia objawów hirsutyzmu nadmierne owłosienie , które jest obecne nie zniknie. Zatem warto oprócz kuracji zdecydować się na depilację laserową, która pomoże pozbyć się tego wstydliwego problemu. W Klinice VESUNA depilacja laserowa jest przeprowadzana na laserze diodowym Palomar Vectus. Czas trwania zabiegu, a także liczba jego powtórzeń zależna jest od wybranego obszaru zabiegowego o czym powie kosmetolog przy pierwszej wizycie. Pamiętajcie, że miedzy każdą sesją należy zachować odpowiedni odstęp. Przykładowo jeżeli chodzi o depilację twarzy wówczas zaleca się od 4 do 6 sesji, między którymi należy zachować odstęp około 6 tygodni. Po zabiegu depilacji przez miesiąc po zabiegu nie powinniście opalać skóry jak również korzystać z solarium natomiast w dniu zabiegu nie zaleca się korzystania z basenu, saun oraz gorących kąpieli. Depilacja laserowa to w dzisiejszych czasach najlepsza metoda na pozbycie się zbędnego owłosienia zarówno u osób zdrowych jak i dotkniętych hirsutyzmem.
Cierpisz z powodu hirsutyzmu? Zatem umów się na zabieg depilacji laserowej w krakowskiej Klinice VESUNA. Nasi pracownicy dostarczą Ci wszelkich informacji na temat zabiegu, a także odpowiedzą na Twoje pytania.