Rumień – poznaj jego przyczyny i objawy
- 29 maja 2015
- Sara Sendorek - kosmetolog
Naturalne rumieńce odmładzają i dodają nam uroku. Rumień naczyniowy wręcz przeciwnie! Jest to pierwszy kliniczny objaw utrwalonych, poszerzonych naczynek krwionośnych. Problem ten objawia się w postaci czerwonych „nitek”, które w ciężkich przypadkach mogą być widoczne jako rozległe zaczerwienienie. Co przyczynia się do jego powstawania? Jak można go wyleczyć? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.
Przyczyny powstawania rumienia
Do przyczyn powstawania rumienia zaliczyć można szereg czynników zewnętrznych, takich jak: przewlekła ekspozycja na słońcu, zbyt częste korzystanie z solarium, wiatr, mróz, duże wahania temperatur, wzrost ciśnienia tętniczego, długotrwałe stosowanie miejscowych sterydów (zwłaszcza na twarz, szyję i dekolt), a nawet emocje. Rodzaje rumienia możemy podzielić ze względu na przyczynę jego powstania i tak wyróżniamy:
- Rumień trwały – powstaje w wyniku uczulenia na leki bądź produkty spożywcze,
- Rumień zakaźny – to efekt choroby wirusowej,
- Rumień stwardniały – powstaje w wyniku gruźlicy,
- Rumień wielopostaciowy – jest wynikiem nadwrażliwości na niektóre leki oraz substancje chemiczne,
- Rumień guzowaty – to efekt stanu zapalnego skóry, który powstaje w wyniku choroby autoimmunologicznej bądź nadwrażliwości na leki,
Jakie są objawy?
Rumień to efekt rozszerzonych naczyń krwionośnych bądź stanu zapalnego. Zazwyczaj rumień objawia się jako zaczerwienie bądź plama na skórze, którego brzegi są bardzo wyraźne. Rumień może przybierać różne, symetryczne formy takie jak: figury, obrączki, pęcherze czy zmiany krwotoczne. Najczęściej problem ten pojawia się na twarzy, dłoniach, nogach, a także błonach śluzowych jamy ustnej.
Profesjonalna konsultacja i maksymalny komfort
W Klinice VESUNA leczenie rumienia odbywa się przy użyciu laserów FOTONA, którego impulsy są wchłaniane przez hemoglobinę. Powstałe ciepło sprawia, że temperatura krwi wzrasta, a naczynie ulega zniszczeniu. Pamiętajcie, że przed zabiegiem nasz specjalista przeprowadzi z Tobą konsultację, podczas której obejrzy zmiany naczyniowe i przedstawi możliwości ich usunięcia, czyli ilość i częstotliwość zabiegów. Zazwyczaj wykonujemy 3-5 zabiegów w ciągu kilku miesięcy, w odstępach 3-4 tygodniowych. W czasie zabiegu zamykania naczynek można odczuwać kłucie, pieczenie lub szczypanie. Dla Twojego komfortu stosujemy jednak znieczulenie w postaci nawiewu zimnego powietrza. Efektów możesz się spodziewać w okresie od kilku dni do kilku tygodni – zmiana będzie znikać samoistnie.
Po zabiegu – co musisz wiedzieć
Po zabiegu skóra jest zwykle zaczerwieniona i rozgrzana, czasem może wystąpić także delikatny obrzęk. Objawy ustępują w ciągu kilku godzin, do kilku dni. Aby złagodzić dyskomfort, możesz stosować preparaty pantenolem i alantoina. Już w drugiej dobie od wykonania zabiegu zamykania naczynek możesz nakładać makijaż, jednak unikaj podrażniania tych okolic. Przez 3 dni niewskazana jest sauna i duży wysiłek fizyczny. Przez 4 tygodnie nie wolno natomiast opalać miejsc poddanych działaniu lasera, a w przypadku intensywnego nasłonecznienia koniecznie jest używanie kremów z filtrem o wartości co najmniej 50.
CZYTAJ TAKŻE: JAK USUNĄĆ RUMIEŃ NA POLICZKACH?
Przeciwwskazania
Pamiętaj, że nie możesz poddać się zabiegowi laserowego usuwania rumienia jeżeli przyjmujesz leki powodujące wzrost wrażliwości na światło lub antykoagulanty, czyli leki obniżające krzepliwość krwi. Niewskazane jest to również w przypadku niewyrównanej cukrzycy lub chorób tarczycy, nadnerczy czy przysadki, zaburzeń krzepliwości krwi, epilepsji, bliznowców i upośledzeń struktury skóry oraz gojenia, a także jeśli posiadasz rozrusznik serca lub wewnętrzny defibrylator. Jeżeli masz opaleniznę, poczekaj aż ustąpi gdyż wykonywanie zabiegu na opaloną skórę także może być niebezpieczne.
Umów się na konsultację już dziś i pożegnaj się z rumieniem dzięki Vesunie!