Uczulenie na słońce – przyczyny, objawy, leczenie
- 27 czerwca 2019
- mgr kosmetolog Katarzyna Kasiarz
Czerwcowe upały z całą pewnością są zmorą dla tych osób, które są uczulone na słońce! Niestety spora część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, że jest uczulona na promienie słoneczne. Kiedy ich skóra jest zbyt długo wystawiona na złośliwe działanie promieni słonecznych pojawia się wysypka, która stosunkowo często jest bagatelizowana. Jednakże uczulenie na słońce to poważna sprawa. Dziś kosmetolog Katarzyna Kasiarz opowie, jakie są przyczyny, objawy, a także sposoby leczenia tego rodzaju alergii.
Co to jest fotodermatoza?
Fotodermatozy to grupy chorób charakteryzujące się nadwrażliwością na słońce (potocznie zwane uczuleniem na słońce). Są wynikiem ekspozycji skóry ludzkiego organizmu na działanie promieniowania. Wyróżniamy cztery rodzaje fotodermatoz: genetyczną, metaboliczną, egzogenną i idiopatyczną.
Jakie są przyczyny uczulenia na słońce?
Przyczynami są: zmiany genetyczne organizmu charakteryzujące się zwiększoną predyspozycją na uszkodzenia DNA komórek przez UV (fotodermatoza genetyczna); nieprawidłowości metaboliczne i zmiany biochemiczne organizmu, które są czynnikami wywołującymi chorobę pod wpływem zadziałania światła słonecznego (f. metaboliczna, np. porfirie); substancje fotouczulające stosowane doustnie lub na skórę w miejscu, które jest eksponowane na słońce. Do substancji tych należą na przykład tetracykliny, izotretynoina, sulfonamidy, dziurawiec, rumianek, nagietek (f. egzogenna); grupa przyczyn o niewyjaśnionych jak dotąd pochodzeniu diagnozowana zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych (f. Idiopatyczne, np. pokrzywka słoneczna).
Uczulenie na słońce pojawia się zazwyczaj w chwili pierwszej ekspozycji skóry ludzkiego organizmu na działanie promieni słonecznych. Po okresie jesienno-zimowym nasz organizm nie wytworzył jeszcze odpowiedniej dawki melaniny (barwnika, który chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV). W efekcie na skórze możesz dostrzec pierwsze objawy uczulenia na słońce.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kosmetyki do pielęgnacji domowej w okresie letnim
Odpowiednie rozpoznanie
Uczulenie na słońce rozpoznasz po świądzie skóry, pęcherzach, które pojawiają się w kilka minut po kontakcie skóry z promieniowaniem UV. Zwykle występuje również rumień, pieczenie i obrzęki.
Skuteczne metody leczenia
Leczenie uczulenia na słońce jest niezwykle ważne! Dlaczego? Ponieważ jeżeli nie podejmiemy odpowiednich kroków wówczas objawy mogą się pogłębiać, a także ataki mogą przybrać na sile. W Klinice VESUNA możesz skorzystać z konsultacji dermatologicznych, które pozwolą na ustalenie rodzaju uczulenia na słońce, a także umożliwią dostosowanie sposobu leczenia do Twoich indywidualnych potrzeb.
Ponadto w krakowskiej Klinice VESUNA plamy posłoneczne i soczewicowate możesz usunąć za pomocą ablacyjnego lasera Er: YAG FOTONA SPECTRO SP. Zabieg zasadniczo sprowadza się do oddziaływania wiązki lasera na naskórek i skórę właściwą interesującego nas obszaru zabiegowego. Wiązka lasera w kontrolowany sposób oddziałuje na zewnętrzną warstwę skóry, dzięki czemu zabieg ten jest bardzo precyzyjny, a zarazem w pełni bezpieczny. Ilość sesji zabiegu jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Jeżeli pragniesz usunąć przebarwienia na skórze za pomocą lasera Er: YAG FOTONA SPECTRO SP i Dualis SP zadzwoń do Kliniki VESUNA i umów się na pierwsze konsultacje! Nasi pracownicy dostarczą Ci niezbędnych informacji o zabiegu, a także odpowiedzą na Twoje pytania.