Vesuna - klinika medycyny estetycznej i laseroterapii

Suchość pochwy – skąd się bierze?

user

9 listopada 2020Katarzyna Gładkowska

Suchość pochwy to wstydliwy problem, który dotyka kobiet w różnym wieku. Niestety, boimy się o nim mówić, co za tym idzie – leczyć, a to duży błąd. Zatem co przyczynia się do takiego stanu? Czy suchość pochwy wpływa na życie seksualne? Jak wygląda właściwa profilaktyka i leczenie? Na te pytania w dzisiejszym artykule, odpowie kosmetolog – Katarzyna Gładkowska.

Suchość pochwy – co to właściwie jest?

Z suchością pochwy mamy do czynienia wówczas, gdy ścianki pochwy nie są właściwie nawilżane przez śluz, który chroni przed wnikaniem patogenów oraz umożliwia współżycie.

Niestety, gdy ilość śluzu jest znikoma, pojawia się mało komfortowe uczucie pieczenia i swędzenia, a stosunek może sprawiać ból. Dochodzi do zanikania nabłonka pochwy, staje się on cieńszy i bardziej kruchy. Taka sytuacja prowadzi do powstawania mikroranek i pęknięć, które mogą ułatwić przenikanie drobnoustrojów zapalnych.

Jakie są przyczyny?

Suchość pochwy to poważny problem, który dotyka kobiet w wieku od 30 do 60 lat, a więc nie tylko kobiet, które przeszły już menopauzę. Dla wielu z nas jest to wstydliwy problem, dlatego nie mówimy o nim, a to poważny błąd! Suchość pochwy może być objawem różnych chorób oraz infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Przyczyny tej dolegliwości mogą być związane z szeregiem niepowiązanych ze sobą czynników. Zaliczamy do nich:

  • Menopauzę (zwłaszcza zmiany hormonalne, wpływające na budowę nabłonka wyścielającego pochwę), 
  • Ciążę i okres laktacji, 
  • Przebyte zabiegi chirurgiczne w okolicach miednicy, 
  • Stres, 
  • Fazę cyklu, 
  • Przebyte choroby (zwłaszcza wymagające chemioterapii i radioterapii), 
  • Stosowane leki,
  • Środki antykoncepcyjne, 
  • Przebyte infekcje intymne. 

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Innowacyjna metoda leczenia nietrzymania moczu 

Czy można temu zapobiec?

Owszem, ale wymaga to nieco wysiłku. Zbilansowana dieta, odpowiednia higiena intymna, ćwiczenia czyli szeroko pojęty zdrowy tryb życia może okazać się niewystarczający. Oprócz powyższych działań warto regularnie odwiedzać ginekologa. Podczas rutynowej wizyty, może on kontrolować poziom śluzu w pochwie i wykryć potencjalną infekcję znacznie wcześniej, tym samym wdrożyć odpowiednie leczenie (zwykle w postaci globulek, tabletek dopochwowych, środków antykoncepcyjnych). Aby suchość pochwy, była tylko niemiłym wspomnieniem, zaleca się stosowanie nawilżających lubrykantów w trakcie stosunku seksualnego.

Lampa LED TriWings®

Jeżeli leczenie suchości pochwy nie przynosi pożądanych rezultatów warto rozważyć zabiegi proponowane przez ginekologię estetyczną. Jednym z nich jest leczenie przy wykorzystaniu lampy LED TriWings®, znajdującej się w ofercie krakowskiej Kliniki VESUNA. Urządzenie emituje aż 6 różnych długości fal światła, dzięki temu ma tak wiele zastosowań! Jedna sesja zabiegowa to tylko 20 minut, aby uzyskać pełne efekty leczenia należy powtórzyć zabieg w kilku seriach.

Pragniesz podjąć leczenie suchości pochwy? Nie czekaj, zgłoś się do krakowskiej Kliniki VESUNA.

Najpopularniejsze posty

Kategorie

Umów wizytę w klinice medycyny estetycznej Vesuna z Krakowa

Umów wizytę