Nowość! Badania USG – wypowiada się lekarz radiolog Hanna Kasperkiewicz
- 24 czerwca 2018
- Sara Sendorek - kosmetolog
Badania radiologiczne pozwalają na zobrazowanie narządów wewnętrznych, dzięki czemu możliwe jest odpowiednie zdiagnozowanie jednostki chorobowej i wprowadzenie leczenia. Jednym z nich jest ultrasonografia, znana potocznie jako USG. Dowiedz się, na czym polega i jak się do niej przygotować.
Badania USG
Ultrasonografia (badanie USG) to metoda diagnostyczna, w której sprawdza się kondycję zdrowotną poszczególnych narządów. W tym celu Klinika VESUNA wykorzystuje najnowocześniejszy aparat ultrasonograficzny Voluson S8, który działa w oparciu o fale ultradźwiękowe. Składa się z:
- Sondy – inaczej głowicy, przetwarzającej narząd w obraz,
- Monitora – na nim wyświetlany jest badany obszar.
Badanie USG jest zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne oraz może być wykonywane bez żadnego odstępu czasowego. Pozwala na ocenienie kształtu, wielkości i zmian chorobowych poszczególnych narządów.
Badanie ultrasofograficzne aparatem Voluson S8 – przygotowanie
W Klinice VESUNA wykonujemy USG wielu narządów. Naszym Pacjentom zawsze tłumaczymy jak należy przygotować się do poszczególnych badań, o ile przygotowania są konieczne.
CZYTAJ TAKŻE: Nowoczesny aparat USG Voluson S8
USG jamy brzusznej
Do badanie jamy brzusznej przygotowuje się na czczo. Pięć godzin przed wykonaniem USG nie powinno się nic jeść. Godzinę przed zabiegiem należy wypić 1 szklankę wody niegazowanej i od tego czasu nie opróżniać pęcherza. Osoby posiadające tendencję do wzdęć powinny zachować dietę lekkostrawną już dwa dni przed badaniem.
USG miednicy
Wymagane jest maksymalne wypełnienie pęcherza. Godzinę przed badaniem należy wypić 1 litr wody niegazowanej i nie opróżniać pęcherza. Badana nie wykonuje się na czczo.
USG piersi
Do tego badania nie są potrzebne przygotowania. Lekarz decyduje o tym, w której fazie cyklu najlepiej przeprowadzić USG i informuje o tym pacjentkę.
Badanie tarczycy
Do diagnostyki tarczycy również nie jest wymagane żadne przygotowanie. Warto jednak przynieść wyniki poprzednich badań USG oraz poziomu hormonów TSH.
Badanie węzłów chłonnych
Ten typ badania radiologicznego wykonuje się przy pomocy urządzenia USG Doopler. Pozwala to nie tylko zobrazować stan narządu, ale także dostrzec wszelkie nieprawidłowości w przepływie krwi.
Przeciwwskazania do zabiegu
Nie zaleca się przeprowadzania tego badania w przypadku osób z uszkodzeniami kostnymi, otwartymi ranami części miękkich, oparzeniami, otwartymi infekcjami i świeżo zamkniętymi złamaniami.