Kompresjoterapia w leczeniu żylaków
- 2 października 2018
- Sara Sendorek - kosmetolog
Żylaki to problem wielu kobiet jak i mężczyzn. Są one efektem nie tylko złego odżywiania czy braku aktywności fizycznej. W większości przypadków ich występowanie zapisane jest w genach. Żylaki nie tylko wyglądają nieatrakcyjnie, ale nieleczone mogą znacznie wpłynąć na zdrowie naszego organizmu. Zatem jak je leczyć? Dziś lekarz Szymon Miśkiewicz przedstawi Wam zastosowanie kompresjoterapii w leczeniu żylaków. Metoda ta oprócz zabiegów laserowych czy chirurgicznych cieszy się dużą popularnością.
Co to jest kompresjoterapia?
Kompresjoterapia przez wielu specjalistów uważana jest za jedną z najstarszych metod wykorzystywanych w leczeniu chorób żylnych. Jest to nic innego jak stopniowy ucisk, który sprowadza się do płynnego zmniejszania ucisku kończyny dolnej (na odcinku od stopy do pachwiny). Ucisk ten przeprowadza się specjalnymi wyrobami takimi jak: pończochy, rajstopy czy podkolanówki uciskowe. Ta nieinwazyjna metoda wykorzystywana jest w leczeniu niewydolności żylnej, zakrzepicy żylnej czy obrzęków limfatycznych.
Skuteczność opisywanej metody występuje poprzez odpowiedni ucisk. Głównie wykorzystuje się ucisk od 10 mmHg do 50 mmHg. Pamiętajcie, że najważniejsze jest stopniowanie ucisku! Najsilniejszy ucisk powinien wystąpić w okolicach kostki, a następnie powinien być zmniejszany w kierunku pachwiny.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak pozbyć się żylaków na nogach?
Najważniejsze zalety
Najważniejszą zaletą kompresjoterapii jest hamowanie postępów chorób żylnych, a także zmniejszenie dolegliwości z nimi związanych. Dzięki tej metodzie możemy wykluczyć zastój krwi w naczyniach żylnych, a także gromadzenie chłonki w kończynie dolnej. Metoda ucisku poprawia odpływ krwi żylnej, a co za tym idzie chłonki. W efekcie obrzęki i zastoje żylne zmniejszają się. Warto zaznaczyć, że w przypadkach przewlekłych chorób niewydolności żylnej kompresjoterapia przyjmuje charakter pomocniczy oraz wspomagający podczas stosowania innych metod leczniczych.
Kto może korzystać z kompresjoterapii?
Opisywana metoda jest kierowana głównie do osób, które znajdują się w różnych stadiach choroby niewydolności żylnej. W szczególności u osób:
- Pracujących w pozycji siedzącej jak i stojącej,
- U których pojawiły się limfatyczne obrzęki kończyn dolnych (bez widocznych żylaków),
- Z owrzodzeniami żylnymi,
- Ze stanem zapalnym żył,
- Z widocznymi żylakami,
- U których pojawiają się pajączki, obrzęki czy objawy niewydolności żylnej,
Niestety kompresjoterapia nie może być wykorzystywana we wszystkich przypadkach. Jeżeli pacjent cierpi na zaawansowane zaburzenie krążenia tętniczego, zapalenie skóry lub tkanki podskórnej kończyny dolnej wówczas nie można korzystać z opisywanej metody.
Laseroterapia, a żylaki
W Klinice VESUNA problem żylaków rozwiązujemy dzięki metodzie – EVLT (endovenous laser treatment) tj. laserowemu leczeniu żylaków. Pamiętajmy, że każdy przypadek jest inny. Aby w pełni ocenić sytuację podczas pierwszej wizyty przeprowadzamy pełny wywiad z pacjentem uzupełniony o badanie USG Dooplerem. Kiedy wyniki oraz USG dają „zielone światło” wówczas żylaki można usunąć za pomocą lasera. Metoda EVLT pozwala na odseparowanie żyły, w której krew cofa się i zalega. Metoda ta była nie raz opisywana na blogu Kliniki VESUNA. W jednym, wielkim skrócie zabieg sprowadza się do wprowadzenia cienkiego cewnika do „chorej żyły” i wsunięciu do niej światłowodu. Następnie wiązka lasera uszkadza wewnętrzną powierzchnię żyły, która obkurcza się i zamyka. Zabieg wymaga znieczulenia miejscowego, a jego czas trwania to maksymalnie 60 minut.
Nie wiesz jak pozbyć się żylaków? Skontaktuj się z Kliniką VESUNA i umów się na pierwszą wizytę! Nasi pracownicy przeprowadzą z Tobą wywiad, a następnie przedstawią Ci formy rozwiązania Twojego problemu.