Klasyfikacja nietrzymania moczu u kobiet


- 24 października 2016
- Sara Sendorek - kosmetolog
Wiele kobiet traktuje sprawy intymne jako temat tabu. Wstydzi się przyznać do problemu przed samą sobą i leczyć go. Ginekologia estetyczna w ostatnich latach bardzo prężnie się rozwija. Pozwala kobietom poczuć się pewnie i pozbyć się bardzo przykrych i dokuczliwych dolegliwości bez ryzyka powikłań. Aby jednak skutecznie walczyć z problemem warto dowiedzieć się o nim więcej.
Co to za dolegliwość?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to nieprzyjemna dolegliwość intymna, która dotyka kobiety przede wszystkim po 35 roku życia. Jego przyczyną jest osłabienie mięśnia dna miednicy oraz rozciągniecie pochwy. Czynnikiem, który może prowadzić do tego problemu jest poród naturalny. Objawem jest problem z utrzymaniem moczu podczas zwykłych czynności jak np. kichania czy kaszlenia.
Rodzaje (klasyfikacja) nietrzymania moczu
International Continence Society (ICS) wyróżnia trzy podstawowe rodzaje NTM.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu, tzw. inkontynencja stresowa – dotyka większość kobiet cierpiących na NTM. Mimowolne oddawanie moczu następuje w wyniku osłabienia mięśni dna miednicy, które są odpowiedzialne za podtrzymywanie pęcherza.
Wyróżnia się trzy stopnie ciężkości wysiłkowego nietrzymania moczu:
- stopień I – popuszczanie moczu wyłącznie na skutek dużego wysiłku,
- stopień II – nietrzymanie moczu spowodowane wykonywaniem lekkich czynności fizycznych,
- stopień III – bezwiedne popuszczanie może zarówno podczas wysiłku, jak i leżenia,
Naglące nietrzymanie moczu – mimowolne oddanie moczu poprzedzone jest silnym parciem na pęcherz.
Mieszane nietrzymanie moczu – rodzaj NTM, który jak sama nazwa wskazuje, jest połączeniem naglącego i wysiłkowego nietrzymania moczu.
Oprócz tego spotkać się można z nieco rzadziej występującymi rodzajami dolegliwości, czyli funkcjonalnym nietrzymaniem moczu, NTM z powodu przepełnienia oraz przemijającym nietrzymaniem moczu. Pierwszy rodzaj zwykle związany jest z chorobami neurologicznymi lub psychicznymi. Drugi, typowy bardziej dla mężczyzn występuje na skutek przeszkody w odpływie moczu z pęcherza. Trzeci z kolei to sporadyczne sytuacje niejednokrotnie powiązane z przyjmowanymi lekami, piciem dużej ilości napojów moczopędnych czy infekcjami.
CZYTAJ TAKŻE – DO JAKIEGO LEKARZA WYBRAĆ SIĘ Z WYSIŁKOWYM NIETRZYMANIEM MOCZU?
Leczenie wysiłkowe nietrzymania moczu
Do niedawna leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu było możliwe jedynie drogą operacyjną. Te zabieg określano jako trudny, a także ryzykowny. Teraz jest zupełnie inaczej. Walczyć z tym problemem można dzięki zabiegom laserowym wykonywanym z Klinice Medycyny i Ginekologii Estetycznej Vesuna w Krakowie. Użycie odpowiedniego lasera (system ELIS ELITE INTIM) powoduje wzmocnienie ścianek pochwy, powięzi wewnątrz miedniczej oraz obszaru ujścia cewki moczowej. Metoda stymuluje włókna kolagenowe śluzówki. Następuje obkurczenie tkanek poddanych zabiegowi prowadzi do zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej i jej funkcjonalność.
Efekty
Efektem laserowych zabiegów ginekologii estetycznej wykonywanych w krakowskiej Vesunie jest stopniowe uzyskanie kontroli nad czynnościami fizjologicznymi. Metoda prowadzi do wzmocnienia i namnożenia włókien kolagenowych. Pełny efekt kształtuje się po upływie miesiąca od sesji zabiegowej. Użycie metody laserowej pozwala niemal od razu wrócić do podstawowej, codziennej aktywności fizycznej. Laserowy zabieg leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu pozwala przywrócić pewność siebie. Kobieta czuje się znowu swobodnie i może wrócić do wybranych aktywności. Zabieg wpływa pozytywnie na poczucie pewności siebie.