Fakty i mity o depilacji laserowej


- 16 października 2015
- Sara Sendorek - kosmetolog
Gładkie ciało bez zbędnego owłosienia to marzenie wielu kobiet. Gdy przychodzi lato i chcemy odsłonić nieco ciała, każda z nas szuka skutecznego sposobu na pozbycie się włosków. Niestety golenie maszynką to daremny trud, bo włoski odrastają jeszcze tego samego dnia. Kremy do depilacji rozwiązują problem maksymalnie na 2-3 dni. Depilacja woskiem pozwala cieszyć się gładką skórką na dłużej, ale jest bolesna i jak większość metod, nietrwała. Po wielu próbach większość kobiet zaczyna rozważać depilację laserową, jedyną metodę, która trwale usuwa niepożądane owłosienie. Zanim jednak zdecydujemy się na tę metodę, warto rozwiać wszystkie wątpliwości, ponieważ krąży na ten temat wiele mitów – a jakie są fakty?
Czy depilacja laserowa jest bezpieczna i bolesna?
Mit: Depilacja laserowa jest bardzo bolesna.
Fakt: Wiązka lasera jest indywidualnie dopasowywana do skóry tak, by nie uszkadzała jej tkanek i jednocześnie niszczyła mieszki włosowe. Podczas zabiegów Pacjentka odczuwa lekkie ukłucia, ale nie są one szczególnie bolesne. Głowica lasera jest wyposażona w system chłodzący, co zmniejsza dyskomfort. Przy dużej wrażliwości na ból używa się kremów znieczulających na godzinę przed zabiegiem. Po depilacji laserowej skóra przez kilka godzin będzie lekko podrażniona i zaczerwieniona.
Czy jest to trwała metoda
Mit: Depilacja laserowa nie usuwa trwale owłosienia.
Fakt: Depilacja laserowa daje trwałe rezultaty, a jej skuteczność ocenia się na około 90%. Dla satysfakcjonującego efektu zaleca się wykonanie od 3 do 6 zabiegów, w zależności od wybranej partii ciała. Po każdym zabiegu odrasta coraz mniej włosków, które są słabsze i mniej widoczne. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu „utrwalającego”, zwykle po 2-3 latach od ostatniego naświetlania.
CZYTAJ TAKŻE – JAK WYGLĄDA ZABIEG DEPILACJI LASEROWEJ?
Jak się przygotować?
Mit: Depilację laserową można wykonać w każdej chwili.
Fakt: Przede wszystkim trzeba zaprzestać depilacji przynajmniej na miesiąc przed planowanym zabiegiem. Można natomiast używać tradycyjnej maszynki do golenia. Laser ma za zadanie uszkodzić cebulki włosów, jeśli będziemy je usuwać to zabieg okaże się nieskuteczny. Optymalnym wyjściem jest pozostawienie gładkiej skóry lub bardzo krótkich włosków. Zrezygnujmy także z zabiegów złuszczających, które mogą uszkodzić delikatny naskórek.
Jakie są przeciwwskazania do depilacji laserowej?
Mit: Każdy może poddać się depilacji laserowej.
Fakt: Depilacja laserowa jest niewskazana u osób ze świeżą opalenizną. Aby przystąpić do zabiegu należy odczekać około dwa miesiące od ostatniego opalania. Jeśli stosujemy kremy i preparaty na bazie retinolu i kwasów, powinniśmy z nich zrezygnować przynajmniej na miesiąc przed zabiegiem. Jeśli zaś stosujemy leki z retinoidami, konieczna będzie nawet półroczna przerwa w ich przyjmowaniu. Nim zdecydujemy się na depilację laserową, wyleczmy wszelkie infekcje i uszkodzenia skóry, a także zrezygnujmy z ziół i leków fotouczulających.
Jeśli zdecydowałaś się na laserowe usuwanie owłosienia, zapraszamy do Kliniki Medycyny Estetycznej VESUNA w Krakowie. Umów się na wizytę i pozbądź się owłosienia na zawsze!