Bezdech senny: przyczyny, leczenie
- 9 maja 2019
- Lekarz Dermatolog Agnieszka Drożniak
Od dłuższego czasu podczas snu męczysz się z uporczywym chrapaniem. Nie wiesz co masz zrobić z tą dolegliwością, ale zarówno Ty jak i Twoja druga połówka marzycie o spokojnych, cichych nocach. Słyszalne chrapanie zazwyczaj jest pierwszym symptomem bezdechu sennego, którego nie można lekceważyć. Dziś lekarz Agnieszka Drożniak opowie o przyczynach bezdechu sennego, a także nowatorskiej formie leczenia.
Co to jest obturacyjny bezdech senny?
Obturacyjny bezdech senny znany również jako OBS to choroba, która przez wiele osób jest nieco bagatelizowana. Bezdech senny charakteryzuje się powtarzającymi zatrzymaniami lub znacznymi ograniczeniami przepływu powietrza przez drogi oddechowe na poziomie gardła, przy natężonej pracy mięśni oddechowych. Pamiętajcie, że bezdechu sennego nie wolno lekceważyć!
Jak rozpoznać?
Najczęstszym objawem bezdechu sennego jest chrapanie. Stosunkowo często osoby dotknięte tą chorobą nie zdają sobie sprawy z jej istnienia, natomiast ich drugie połówki podczas snu z całą pewnością słyszą ten najbardziej podstawowy objaw. Osoby dotknięte chorobą po przebudzeniu skarżą się na bóle głowy oraz uczucie zmęczenia. Ponadto osoby cierpiące z powodu bezdechu sennego śpią niespokojnie. Podczas snu wiercą się, a także dość często przekładają kołdrę i poduszkę, a także gwałtownie się wybudzają aby zaczerpnąć powietrza ustami. Taka forma snu w żaden sposób nie regeneruje organizmu. Niestety kiedy do płuc nie dociera odpowiednia dawka powietrza wówczas krew nie jest odpowiednio nasycona tlenem. Konsekwencją jest niedotlenienie organizmu.
Jakie są przyczyny bezdechu sennego?
Przyczyn bezdechu sennego jest stosunkowo wiele. Część z nich jest związana z nieprawidłową budową górnych dróg oddechowych, zaś inna z nawykami związanymi z indywidualnym trybem życia. Do podstawowych przyczyn bezdechu sennego zaliczyć można:
- Polipy,
- Skrzywioną przegrodę nosową,
- Przerośnięta tkanka (wynik przebytych infekcji),
- Nieprawidłową anatomię żuchwy,
- Wiotkie mięśnie podniebienia,
- Otyłość,
- Spożywanie alkoholu,
- Palenie papierosów,
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy chrapanie może być niebezpieczne?
Laserowe leczenie chrapania
W krakowskiej Klinice VESUNĄ jedną z metod leczenia chrapania jest laseroterapia podczas której wykorzystuje się laser Er: Yag FOTONA SPECTRO SP. Przed rozpoczęciem leczenia, lekarz Kliniki przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad. Laserowe leczenie chrapania obejmuje serię czterech zabiegów. Drugi zabieg należy przeprowadzić po upływie 15 dni, trzeci po upływie 45 dni od dnia pierwszego zabiegu, a czwarty po upływie kolejnych 3 tygodni . Pamiętajcie, że zabieg jest całkowicie bezbolesny, dlatego nie wymaga znieczulenia, a także nie pociąga za sobą żadnych skutków ubocznych. Sam zabieg zasadniczo sprowadza się do naświetlania odpowiednich obszarów gardła, które są odpowiedzialne za chrapanie. Poprzez wyspowe oddziaływanie obszar, który jest naświetlany ulega obkurczeniu i jednocześnie jest pobudzony do produkcji włókien kolagenów. W trakcie zabiegu za pomocą laseru naświetlane są różne obszary gardła.
Pragniesz raz na zawsze pozbyć się uciążliwego chrapania? Zatem zadzwoń do Kliniki VESUNA i umów się na pierwsze konsultacje! Nasi pracownicy dostarczą Ci wszelkich informacji o zabiegu, a także odpowiedzą na Twoje pytania.