3 sprawdzone sposoby na usuwanie zmian skórnych
- 7 października 2020
- Lekarz Dermatolog Agnieszka Drożniak
Brodawki, pieprzyki, czy blizny sprawiają, że nie jesteś zadowolona z wyglądu swojego ciała? A może martwisz się, że mogą zagrażać Twojemu zdrowiu? Jeśli tak, przeczytaj poniższy artykuł i poznaj 3 sprawdzone sposoby, które pokażą Ci ak usunąć zmiany skórne.
Zmiany skórne – które mogą być niebezpieczne?
Jak usunąć zmiany skórne? Dobre pytanie. Większość zmian skórnych kojarzy się z defektami, których eliminacja sprawi, że nasze ciało będzie korzystniej się prezentować. Niestety, w wielu przypadkach, zmiany skórne zagrażają naszemu zdrowiu i wtedy należy niezwłocznie udać się na zabieg, który pozwoli na ich skuteczne usunięcie. Które z nich mogą nieść za sobą poważne konsekwencje? Oto kilka z nich:
- Znamiona barwnikowe – to in. pieprzyki, które pojawiają się już w życiu płodowym, w trakcie dojrzewania lub podczas ciąży. Jeśli ich wielkość nie zmienia się z biegiem czasu, wtedy są nieszkodliwe. Jednak gdy sukcesywnie ulegają powiększeniu, zmieniają kolor bądź posiadają nieregularne kształty, wtedy należy udać się do lekarza, ponieważ mogą prowadzić do powstania czerniaka złośliwego. Pamiętajmy więc o regularnym badaniu znamion barwnikowych zwłaszcza po okresie letnim.
- Włókniaki – to tzw. Nowotwory łagodne, które przybierają postać miękkich lub twardych guzów. Mogą pojawić się w różnym wieku – zarówno u małych dzieci, jak i osób dorosłych. Kluczowe jest, aby również śledzić ich wygląd oraz strukturę i szybko zareagować w razie potrzeby.
- Brodawki – to grudkowe zmiany skórne, które potocznie nazywa się „kurzajkami”. Mogą występować na rękach, plecach, stopach, a nawet pod płytką paznokciową. Kiedy zaczynają swędzieć lub gdy zwyczajnie są na tyle duże, że przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu, warto je usunąć, ponieważ zerwane może prowadzić do poważnych konsekwencji.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Jak usunąć brodawki łojotokowe?
- Kaszaki – to torbiele zastoinowe, które tworzą się w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Pojawiają się na tułowiu, powiekach, czy na wargach sromowych. A Dlaczego mogą być niebezpieczne? Przede wszystkim ze względu na możliwość nadkażenia bakteryjnego, co może doprowadzić do zmian zapalnych w otaczających tkankach.
Badania histopatologiczne – dlaczego warto je wykonać?
Aby dowiedzieć się, jaki rodzaj zmiany skórnej pojawił się na naszym ciele w niektórych przypadkach niezwykle kluczowe jest wykonanie badania histopatologicznego, dzięki któremu jesteśmy w stanie szybko zareagować i usunąć zmianę jeśli zajdzie taka potrzeba. Badanie polega na pobraniu materiału tkankowego, a następnie poddaniu go ocenie mikroskopijnej.
Jak jak usunąć zmiany skórne? Usuwanie chirurgiczne
Operacja chirurgiczna skierowana jest przede wszystkim do osób, które skarżą się na zmiany skórne o dużych rozmiarach, wykryte np. w obrębie piersi. Podczas operacji dochodzi do usunięcia defektu oraz do pobrania wybranego fragmentu tkanki, który w drugiej kolejności zostaje poddany badaniom histopatologicznym.
Usuwanie laserowe
A kiedy warto zdecydować się na usuwanie laserowe? Z pewnością będzie to dobry pomysł w przypadku pozbycia się różnego rodzaju przebarwień, tatuaży, czy blizn. Zazwyczaj tego typu zabieg przynosi widoczne efekty w stosunkowo krótkim czasie, a także nie wymaga długiej rekonwalescencji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Usuwanie blizn powypadkowych z wykorzystaniem lasera
Plasmage
Kolejną metodą, która pomaga w eliminacji zmian skórnych jest zabieg z wykorzystaniem Plasmage – urządzenia, które swoje działanie opiera na zjawisku łuku elektrycznego, który tworząc wysoką temperaturę, powoduje odparowanie wybranych defektów. Zabieg doskonale sprawdzi się w przypadku brodawek, włókniaków, prosaków oraz kępek żółtych.
Pragniesz usunąć niechciane zmiany skórne? Jeśli tak, zadzwoń i umów się na pierwszą wizytę w Klinice Vesuna.