Jak wyglądają badania prenatalne?
- 19 grudnia 2018
- Lekarz Ginekolog Anna Lisiewicz
Kiedy na teście ciążowym pojawiają się upragnione dwie kreski, wówczas przyszli rodzice szaleją ze szczęścia. Właśnie zaczyna się ich cudowna, 40 tygodniowa przygoda. Oczywiście przyszłą mamę oraz jej maluszka czeka szereg badań, które pozwolą na regularną kontrolę rozwoju ciąży. Jednymi z ważniejszych badań zalecanych w trakcie ciąży są badania prenatalne. O tym jak one wyglądają dziś opowie lekarz Anna Lisiewicz.
Na czym polegają badania prenatalne?
Badania prenatalne składają się z trzech badań ultrasonograficznych, które przeprowadza się tylko raz w określonym czasie, w każdym trymestrze ciąży. Stosunkowo często pacjentki Kliniki VESUNA pytają mnie jak wygląda badanie prenatalne i do czego służy. Badania prenatalne mają na celu monitorowanie prawidłowego rozwoju dziecka. W każdym trymestrze podczas badania zwraca się uwagę na inne cechy, które pomagają rozpoznać ewentualne wady wrodzone u dziecka oraz ocenić ryzyko wystąpienia zespołów genetycznych.
Jak wyglądają badania prenatalne w pierwszym trymestrze?
Badania pierwszego trymestru powinno być wykonane w 12 tygodniu ciąży. Polega ono na ocenie anatomii płodu ( oglądane są: czaszka, mózg, klatka piersiowa wraz z sercem, jama brzuszna wraz z oceną powłok brzusznych, żołądka, pęcherza moczowego i nerek, kończyny i kręgosłup). Poza budową płodu, oceniany są parametry (tak zwane markery), na podstawie których możemy oszacować ryzyko wystąpienia wielu zespołów genetycznych. Badanie to pozwala ocenić wiek ciążowy, a także lokalizację oraz ilość łożysk– co ma ogromne znaczenie w przypadku ciąż wielopłodowych.
Badaniem towarzyszącym jest tzw. test podwójny. Jest to nic innego jak badanie krwi ciężarnej oceniające poziom dwóch białek we krwi- PAPP- A oraz gonadotropiny kosmówkowej. Na podstawie poziomu owych białek oraz wyniku badania USG, za pomocą specjalnych kalkulatorów, możemy oszacować ryzyko wystąpienia niektórych zespołów genetycznych.
To już półmetek i kolejne badanie
Drugie badanie prenatalne, potocznie nazywane połówkowym powinno zostać przeprowadzone między 18, a 20 tygodniem ciąży. Badanie połówkowe tak jak i poprzednie przeprowadzane jest za pomocą USG (w nasz Klinice jest to Voluson S8). W trakcie tego badania ocenia się narządy płodu, położenie łożyska, ilość wód płodowych oraz parametry ultrasonograficzne stanowiące grupę markerów genetycznych w drugim trymestrze ciąży. Podczas tego badania wyklucza się wady strukturalne takie jak: wady serca, rozszczep kręgosłupa czy wady ośrodkowego układu nerwowego. Podczas tego badania możliwe jest również ustalenie dokładnej płci dziecka, a także w trakcie tego badania rodzice mogą zobaczyć swoje dziecko w obrazie 4D. Na tym etapie możliwe jest podanie przybliżonej wagi dziecka. Nie oceniany wzrostu malucha. Dlaczego? Dziecko jest już tak duże, że nie mieści się w całości na obrazie USG.
CZYTAJ TAKŻE: Odpowiednia opieka medyczna podczas ciąży
Coraz bliżej rozwiązania
Ostatnie badanie prenatalne powinno zostać przeprowadzone między 28, a 32 tygodniem ciąży. Podczas badania ocenia się rozwój i dobrostan płodu. Ocena biometrii pozwala ocenić tempo przyrostu dziecka. Sprawdzane są tak zwane przepływy, dojrzałość łożyska oraz ilość płynu owodniowego. Badanie te pozwala na wykluczenie ewentualnych nieprawidłowości, które ujawniają się podczas późniejszego okresu życia płodowego, między innymi niektóre wady serca.
Szukasz odpowiedniej opieki medycznej w trakcie ciąży? Zatem zadzwoń do Kliniki VESUNA i umów się na pierwsze konsultacje z ginekologiem, który otoczy Cię fachową opieką.