Włókniaki – czy są groźne?


- 31 lipca 2021
- lekarz specjalista chirurgii plastycznej Malgorzata Makowska
Wisząca kuleczka, która znajduje się na Twoim ciele, niepokoi Cię od dłuższego czasu. Nie wiesz co to jest, masz ją praktycznie przez całe życie i co najważniejsze nie rośnie. Najprawdopodobniej to włókniak, który jest powszechniejszy niż może Ci wydawać. Czy rzeczywiście włókniaki są groźne? Na to pytanie odpowie lekarz, specjalista chirurgii plastycznej Małgorzata Makowska.
Włókniaki – co to jest?
Włókniaki to łagodne nowotwory powstające z tkanki łącznej. Mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Włókniaki nie są groźne dla naszego organizmu, tym samym nie macie powodu do niepokoju. Wyróżnia się ich dwa podstawowe rodzaje:
- Włókniaki miękkie,
- Włókniaki twarde.
Co je różni? Jak je rozpoznać? Przekonajcie się sami.
Włókniaki miękkie…
to łagodna zmiana skórna, którą tworzy hiperplastyczna skóra właściwa i naskórek. Najczęściej ten rodzaj włókniaków występuje u osób po 40 roku życia. Często występują u osób obciążonych takimi chorobami jak:
- Cukrzyca,
- Insulinooporność,
- Nadwaga,
- Nadciśnienie tętnicze,
- Dyslipidemia.
Włókniaki miękkie mogą występować pojedynczo lub mnogo. Rozpoznacie je po brązowej lub cielistej barwie i kilkumilimetrowej średnicy. W niektórych przypadkach rozmiarem osiągają kilka centymetrów. Zwykle znajdziecie je w fałdach skórnych jak:
- Szyja,
- Pachwiny,
- Kark,
- Pachy,
- Okolice powiek.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: 3 sprawdzone sposoby na usuwanie zmian skórnych
Włókniaki twarde…
To skórne uwypuklenia, która są wynikiem nadmiernej proliferacji fibroblastów. Zwykle pojawiają się u osób między 20. a 50. rokiem życia. Rozpoznacie je po jasnobrązowej lub czerwono-brązowej barwie. Występują pojedynczo, głównie na kończynach dolnych, a ich rozmiar to tylko kilka milimetrów. Są wyczuwalnym zgrubieniem skóry.
Czy włókniaki można usunąć?
Owszem, można. Musicie pamiętać, że tego rodzaju zmiany nie znikną same, ale nie wymagają leczenia. Głównie są usuwane z powodów estetycznych. W tym przypadku rozwiązaniem są zabiegi, jak na przykład PLASMAGE, który znajduje się w ofercie krakowskiej Kliniki VESUNA. Rodzaj metody jest oczywiście zależny od umiejscowienia włókniaków na ciele, a także ich postaci. Zwykle włókniaki usuwa się metodą:
- Elektrokoagulacji,
- Kriochirurgiczną,
- Chirurgiczną.
Poznaj zabieg PLASMAGE
PLASMAGE to nowatorskie urządzenie medyczne, które wykorzystując zjawisko plazmy, daje zdumiewające efekty w:
- Dermatologii,
- Medycynie estetycznej,
- Chirurgii plastycznej.
Z pomocą tego urządzenia szybko i skutecznie usuniecie zmiany skórne jakimi są włókniaki miękkie. PLASMAGE w trakcie swojej pracy wytwarza wysoką temperaturę. Tak powstaje łuk elektryczny, który odpowiada za zmianę stanu skupienia z gazu w plazmę. W trakcie zabiegu dochodzi do serii mikrowyładowań. Właśnie tak między igłą, a skórą pacjenta powstaje plazma. Spokojnie, plazma jest niezwykle precyzyjna, działa punktowo, a przede wszystkim powierzchownie. W praktyce oznacza to, że plazma nie uszkadza głębszych warstw skóry, ani tkanek okalających. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, a efekty natychmiast widoczne.
Pozbądź się włókniaków w Klinice VESUNA. Nie czekaj i zaplanuj swoją pierwszą wizytę.