fbpx
Vesuna - klinika medycyny estetycznej i laseroterapii

Wizyta Ginekologiczna

Wizyta ginekologiczna jest kluczowa dla utrzymania zdrowia układu rozrodczego u kobiet.
Obejmuje zarówno wywiad lekarski, jak i właściwe badanie przedmiotowe wewnętrzne. Badanie ginekologiczne należy do najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych u kobiet i jest konieczne do oceny stanu narządów rodnych pacjentki, aby przeciwdziałać chorobom intymnym, w tym także groźnym nowotworom.
Wizytę rozpoczynamy od wywiadu lekarskiego. Lekarz ginekolog zbiera niezbędne informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia pacjentki (ważne jest by pamiętać o dacie ostatniej miesiączki). Po rozmowie z ginekologiem i zakończeniu wywiadu lekarskiego pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym i przystępujemy do badania, które kolejno obejmuje:

  • WZIERNIKOWANIE – lekarz rozchyla wargi sromowe pacjentki i powoli wprowadza sterylny metalowy wziernik do pochwy. Wielkość wziernika jest dobierana do warunków anatomicznych kobiety oraz jej wieku. Wziernik pozwala ginekologowi na oględziny stanu ścian pochwy oraz szyjki macicy.
  • POBIERANIE WYMAZU Z SZYJKI MACICY I ŚCIAN POCHWY – Uzyskany materiał jest przeznaczony do przeprowadzenia badania cytologicznego. Służy ono szybkiemu wykryciu nowotworów dróg rodnych.
  • BADANIE WEWNĘTRZNE – tzw. badanie zestawione lub dwuręczne, lekarz wprowadza do pochwy pacjentki dwa palce, a drugą ręką uciska podbrzusze. W ten sposób bada macicę – jej położenie, topografię w relacji do ścian miednicy oraz wielkość. Badanie ginekologiczne służy także ocenie stanu jajowodów i jajników (wielkość, bolesność, konsystencja).
Umów wizytę w klinice medycyny estetycznej Vesuna z Krakowa

Umów wizytę