fbpx
Vesuna - klinika medycyny estetycznej i laseroterapii

Usuwanie zmarszczek

Zmarszczki to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów starzenia się skóry. Pojawiają się z wiekiem i są skutkiem coraz mniejszej ilości kwasu hialuronowego, kolagenu oraz elastyny w skórze. W efekcie staje się ona mało sprężysta, cienka, wysuszona. Zmienia się także jej koloryt, przybiera szary i ziemisty odcień. Istnieją również inne czynniki, które mogą sprzyjać powstawaniu zmarszczek. Warto je poznać, aby wiedzieć, jak powstrzymać ich rozwój. Chciałabyś przywrócić skórze promienny blask i znowu cieszyć się młodością? Najwyższy czas zacząć działać!

Jak powstają zmarszczki?

Organizm powoli się starzeje. Jego zdolności regeneracyjne są coraz słabsze, a fakt ten widoczny jest najlepiej na skórze, która zaczyna być sucha, cienka i pomarszczona, a jej koloryt szary i ziemisty. Zmarszczki to właśnie zaburzenie struktury skóry – jej trwałe pofałdowanie na poziomie skóry właściwej. Za powstawanie zmarszczek odpowiada zmniejszona produkcja włókien kolagenowych i elastycznych, która ogranicza właściwe nawodnienie skóry i warunkuje jej starszy wygląd. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie tylko geny, ale również inne egzogenne czynniki mają ogromny wpływ na kondycję naszej skóry. Najważniejsze z nich potwierdzone licznymi badaniami naukowymi to:

 • palenie papierosów i picie alkoholu,
 • niewłaściwa dieta,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • stresujący tryb życia,
 • wpływ środowiska,
 • narażenie skóry na intensywne i szkodliwe promieniowane słoneczne
 • rodzaj cery – skóra sucha i wrażliwastarzeje się znacznie szybciej niż tłusta czy
 • zmarszczki szybciej pojawiają się również u kobiet szczupłych, mających niewielkie zapasy tkanki tłuszczowej.

Warto jednak pamiętać, że zmarszczki nierzadko są efektem silnej mimiki twarzy człowieka. Przypisanie danych stanów emocjonalnych do skurczy odpowiednich grup mięśni pozwala naszej twarzy na ich lepszą ekspresję. Mimiczne zmarszczki są najczęściej zlokalizowane na czole, wokół ust i oczu i są wynikiem nadmiernego oraz utrwalonego rozciągnięcia skóry.

Rodzaje zmarszczek

Ze względu na przyczynę powstawania zmarszczki dzielimy na:

 • Mimiczne, inaczej dynamiczne – pojawiają się najszybciej i są efektem ruchów mięśni mimicznych twarzy. Gdy wyrażamy jakiekolwiek emocje (np. śmiejemy się lub denerwujemy, a na naszej twarzy pojawią się wyraźny grymas) mięśnie na zmianę kurczą się i rozkurczają. Zmarszczki początkowo widoczne są tylko podczas mimiki, ale z upływem czasu skóra traci zdolność do pełnego rozkurczania się, a linie mimiczne utrwalają się. Na ten typ zmarszczek najbardziej narażone są okolice ust, oczu, brwi i czoło – czyli wszystkie te, które marszczą się w trakcie wyrażania jakichkolwiek emocji.
 • Strukturalne– inaczej zmarszczki powstające w wyniku czynników zewnętrznych tj. uwarunkowania genetyczne, tryb życia czy pielęgnacja naszej skóry. Jednym z najczęstszych rodzajów zmarszczek strukturalnych są zmarszczki posłoneczne, wytworzone na skutek szkodliwego działania promieni słonecznych, czyli procesu fotostarzenia. Pojawiają się u osób ze skłonnością do wystawiania twarzy na intensywne słońce, szczególnie nie chroniących jej odpowiednimi kremami z filtrem UV, lub u osób regularnie korzystających z solarium. Zwykle towarzyszą im zaburzenia pigmentacji, czyli liczne przebarwienia.
 • Grawitacyjne – związane z naturalnym procesem starzenia się skóry. Są to np. bruzdy nosowo-wargowe, czy zmarszczki na dekolcie.

Poznaj nasze sposoby i ciesz się wiecznie młodą skórą!

Domowe sposoby radzenia sobie ze zmarszczkami w wielu przypadkach nie okazują się skuteczne i wystarczające. Co zrobić, żeby ostatecznie pozbyć się zmarszczek i cieszyć się zdrową, promienną skórą? Poznaj najnowocześniejsze technologie, które szybko i efektywnie pomogą Ci zredukować zmarszczki i wyraźnie odmłodzić Twoją skórę!

Umów wizytę w klinice medycyny estetycznej Vesuna z Krakowa

Umów wizytę