Zmarszczki to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów starzenia się skóry. Pojawiają się z wiekiem i są skutkiem coraz mniejszej ilości kwasu hialuronowego, kolagenu oraz elastyny w skórze. W efekcie staje się ona mało sprężysta, cienka, wysuszona. Zmienia się także jej koloryt, przybiera szary i ziemisty odcień. Istnieją również inne czynniki, które mogą sprzyjać powstawaniu zmarszczek. Warto je poznać, aby wiedzieć, jak powstrzymać ich rozwój. Chciałabyś przywrócić skórze promienny blask i znowu cieszyć się młodością? Najwyższy czas zacząć działać!
Organizm powoli się starzeje. Jego zdolności regeneracyjne są coraz słabsze, a fakt ten widoczny jest najlepiej na skórze, która zaczyna być sucha, cienka i pomarszczona, a jej koloryt szary i ziemisty. Zmarszczki to właśnie zaburzenie struktury skóry – jej trwałe pofałdowanie na poziomie skóry właściwej. Za powstawanie zmarszczek odpowiada zmniejszona produkcja włókien kolagenowych i elastycznych, która ogranicza właściwe nawodnienie skóry i warunkuje jej starszy wygląd. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie tylko geny, ale również inne egzogenne czynniki mają ogromny wpływ na kondycję naszej skóry. Najważniejsze z nich potwierdzone licznymi badaniami naukowymi to:
Warto jednak pamiętać, że zmarszczki nierzadko są efektem silnej mimiki twarzy człowieka. Przypisanie danych stanów emocjonalnych do skurczy odpowiednich grup mięśni pozwala naszej twarzy na ich lepszą ekspresję. Mimiczne zmarszczki są najczęściej zlokalizowane na czole, wokół ust i oczu i są wynikiem nadmiernego oraz utrwalonego rozciągnięcia skóry.
Ze względu na przyczynę powstawania zmarszczki dzielimy na:
Domowe sposoby radzenia sobie ze zmarszczkami w wielu przypadkach nie okazują się skuteczne i wystarczające. Co zrobić, żeby ostatecznie pozbyć się zmarszczek i cieszyć się zdrową, promienną skórą? Poznaj najnowocześniejsze technologie, które szybko i efektywnie pomogą Ci zredukować zmarszczki i wyraźnie odmłodzić Twoją skórę!