USG piersi – badanie, które może uratować życie
- 24 maja 2019
- Sara Sendorek - kosmetolog
Mimo, że USG piersi to proste i nieinwazyjne badanie, które pozwala ocenić ich stan pod kątem ewentualnych zmian, to wciąż wiele kobiet ma opory lub po prostu nie jest świadoma, że może ono uratować im życie. O tym jak wygląda badanie, jak często powinno się je wykonywać oraz jakie zmiany jest w stanie wykryć opowiada Klinika VESUNA.
Rak piersi to najczęściej występujący wśród kobiet nowotwór. Według statystyk dotyka on aż 25% kobiet na całym świecie. W samej Polsce co roku o tej chorobie dowiaduje się 18 tysięcy kobiet. 50% z nich jest diagnozowanych między 50, a 69 rokiem życia, choć w ciągu ostatnich 30 lat podwoiła się zachorowalność kobiet w wieku 20-49 lat.
Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym większa jest szansa na całkowite wyleczenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka raka piersi. Obejmuje ona samo badanie piersi minimum raz w miesiącu, a także wykonywanie raz na dwa lata badania ultrasonograficznego (USG) u młodych kobiet oraz mammografii u kobiet, które ukończyły 40/50 rok życia.
Jak wygląda badanie?
Sonomammografia, czyli inaczej USG piersi to podstawa w profilaktyce chorób piersi. Jest bezpieczna, bezbolesna, nie wymaga też wcześniejszego przygotowania, a pacjentki dowiadują się o ewentualnych zmianach już w trakcie badania. Badanie to jest jednocześnie niezwykle skuteczne i dokładne.
Profilaktycznie zaleca się wykonywanie badania ultrasonograficznego piersi raz na dwa lata kobietom w przedziale 20-40 lat. W przypadku kobiet po 40/50 roku życia, ze względu na zmiany w budowie piersi, bardziej miarodajnym badaniem jest mammografia, a USG jest w tym wypadku badaniem pomocniczym, pomagającym w wykryciu zmian.
W wypadku, gdy pacjentka nie odczuwa niepokojących objawów dla jej komfortu najlepiej przeprowadzić badanie w pierwszej połowie cyklu, gdy piersi nie są obrzmiałe i bolesne, a gospodarka hormonalna nie jest zaburzona. W trakcie około 15-minutowego badania radiolog lub ginekolog nakłada specjalny żel na głowicę, która wykorzystuje fale ultradźwiękowe do obrazowania narządów wewnętrznych. W trakcie badania wykorzystuje się natężenie fal nieszkodliwe dla człowieka, dlatego może być ono też wykonywane u kobiet w ciąży.
Co może pokazać?
Regularne badania USG piersi pozwala na szybkie wykrycie zmian, powstających w gruczole piersiowym. Umożliwia obejrzenie na monitorze m.in. tkanki łącznej, pachowych węzłów chłonnych czy przewodów mlecznych pod różnych kątem, a w efekcie odróżnić zmiany nowotworowe od nieszkodliwych zmian, niewymagających dodatkowego leczenia. USG pozwala dostrzec nawet kilkumilimetrowe torbiele, zwłóknienia czy guzy nowotworowe, a także ocenić ich rodzaj, wielkość oraz rozmieszczenie.
Badanie USG jest skuteczniejsze w ocenie piersi młodszych kobiet, w których znajduje się więcej tkanki gruczołowej. Wraz z wiekiem tkankę gruczołową zaczyna zastępować tkanka tłuszczowa. W jej wypadku lepsze rezultaty daje mammografia, wykorzystująca promienie rentgenowskie. Jednocześnie badania te powinny być dla siebie uzupełniające.
Pamiętajmy, że rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet, dlatego oprócz profilaktycznych badań raz na 2 lata należy wykonywać USG piersi, za każdym razem, gdy wykryjemy nawet najmniejszą zmianę. Wszystko po to, by najszybciej określić jej rodzaj, a w razie potrzeby jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie.
CZYTAJ TAKŻE: Nowoczesny aparat USG Voluson S8
Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA to profesjonalne gabinety działające w krakowskim centrum handlowym Bonarka oraz w nowej lokalizacji, przy ulicy Dobrego Pasterza 118C. Od początku istnienia gwarantuje swoim pacjentom tylko skuteczne i bezpieczne technologie oraz preparaty posiadające zarówno polskie, jak i światowe certyfikaty. Bezpieczeństwo, najwyższa jakość usług oraz innowacyjne metody i najnowsze trendy medycyny estetycznej plasują Klinikę VESUNA wśród najlepszych tego typu placówek w Polsce.